Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Salutare, stie cineva de ce doar pe partea dreapta imi baga aer rece, iar pe stanga baga aer normal cum ar fi de afara nu aer cald (fierbinte de la motor), sa fie piesa aia cu tepi, sau aia controleaza doar motorasul de aer, ala merge bine si turatia si tot, am schimbat recent radiatorul de clima din bord
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca esti interesat sa achizitionezi e60, dar daca da, este pe forum una care e tot pe acolo cu o multime de optiuni.

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/179440-vand-bmw-e60-lci-520d-m-packet/

Edited by lucianWRC
Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata, de ieri avem si noi in familie un E60 motor M47 LCI an 2007-2008 268km. Pana acum sunt foarte incantat, sa vedem ce urmeaza. Doresc sa schmb la el urmatoarele:

- protectii telescoape fata

- flexibile frana spate

- un oring de la intercooler(am observat ca e putin umed in zona prinderii furtunului)

- schimb ulei cutie si diferential

- schimbul de ulei din motor a fost facut recent- dar avand in vedere ca nu e un cost prea mare o sa-l fac si eu pentru mai multa siguranta

 

Ma poate indruma cineva in Oradea de unde pot lua piese originala, pe langa reprezentanta - acolo probabil au super preturi? Multumesc

 

In rest stiu ca am navigatie Proffesional - nu am dvd cu harta RO si daca ar fi sa iau nu stiu de ce sa tin cont unda vad ce serie e navigatia

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Edited by shooterx
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am achizitionat azi un M47, an 2006, km. 179.000 verificati in REPREZENTANTA BMW. Proprietar unic in Germania. Samsarul de mi-a vandut a spus clar ca el nu se ocupa cu km dati inapoi, a luat masina la 7600 de euro de la neamt si mi-a dat-o cu 8700 aici in Romania. Masina e full, mai putin trapa si cutie automata. Motorizare 2.0 Diesel, 163 CP. Motorul toarce ca unul nou, turbina la fel, masina trage, am verificat-o impreuna cu el pe autostrada la 210 km/h.

Am mai vorbit cu mecanici de prin zona si au zis ca masina asta a fost folosita 80% din km in oras, drept urmare singura problema a masinii este ambreiajul (sau volanta), pentru ca are un croncanit la relanti atunci cand apas pedala de ambreiaj la jumate. In rest nu vibreaza, nu tremura, schimba perfect. Din ce am vazut pe Autokarma un kit cu volanta pe LUK costa la 1650 de RON, nu foarte mult, si de schimbat nu e mare inginerie. Pe de o parte e de inteles la 178000 km si mare parte facuti in oras.

Tot mecanicii de prin zona mi-au mai spus sa NU SCHIMB distributia la acest motor, fiind pe lant, si pentru simplul fapt ca nu se aude nici cel mai mic zgomot la motor, iar la 179.000 km distributia originala pe lant e inca beton. Voi ce ziceti?

Interiorul este IMPECABIL, scaune piele de zici ca sunt noi, 1-2 zgarieturi la maneta de schimbator in rest volanul perfect, butonul start-stop perfect.

Exterior iar destul de impecabil, cu exceptia a 2 zgarieturi pe partea spate (probabil ca neamtul nici nu senzori nu s-a descurcat)

La motor masina nu are gram de ulei sau altceva, nu a fost spalat inainte de vanzare sau alte lucruri facute de samsarii clasici.

Am mers si pe drum de tara si nu am auzit nicio bataie la brate, telescoape, bucsi. Deci si din perspectiva asta este foarte ok.

Per total sunt foarte multumit, chiar daca voi fi nevoit sa schimb kitul de ambreiaj si volanta in urmatoarele saptamani.

Altceva care ma enerveaza este un zdrancanit la butoanele de CHECK si BC de la maneta cu semnalizare, si nu stiu cum as rezolva acel zdrancanit enervant.

Masina inca mai e pe OLX: https://www.olx.ro/oferta/bmw-520-d-163-cp-179000km-ID8iGQl.html#2888e0cc83;promoted

 

Nu stiu de ce ziceti voi ca luam cazaturi de masini la 8700 de Euro (sau 7600 pe Germania) dar nu stiu cate masini de-ale voastre de pe forum se comporta ca cea de mai sus, de pe OLX. Poate am avut noroc.

Daca puteti sa spuneti o rezolvare la partea boldata, cu zdrancanitul.

Edited by alynxs
Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata, de ieri avem si noi in familie un E60 motor M47 LCI an 2007-2008 268km. Pana acum sunt foarte incantat, sa vedem ce urmeaza. Doresc sa schmb la el urmatoarele:

- protectii telescoape fata

- flexibile frana spate

- un oring de la intercooler(am observat ca e putin umed in zona prinderii furtunului)

- schimb ulei cutie si diferential

- schimbul de ulei din motor a fost facut recent- dar avand in vedere ca nu e un cost prea mare o sa-l fac si eu pentru mai multa siguranta

 

Ma poate indruma cineva in Oradea de unde pot lua piese originala, pe langa reprezentanta - acolo probabil au super preturi? Multumesc

 

In rest stiu ca am navigatie Proffesional - nu am dvd cu harta RO si daca ar fi sa iau nu stiu de ce sa tin cont unda vad ce serie e navigatia

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am si eu o "problema" la noul BMW E60 M47 achizitionat din Germania. Nu prea imi prinde bine radio, gen Europa FM, Kiss FM, chiar daca am dat scan, nu mi le prinde bine, si daca le prinde merg cu intreruperi. In aceeasi zona la celelalte masini merg perfect toate posturile. Ce poate fi de vina?
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am Âşi eu niÂşte ĂŽntrebĂŁri legate de E60...

Cam câte opÞionale sunt plug&play pe E60?

La o maÂşinĂŁ fĂŁrĂŁ HUD sau Navi Professional, acestea se pot pune ulterior?

Sunt plug&play sau necesitĂŁ Âşi alte piese adĂŁugate/schimbate cum ar fi, de exemplu, alt bord pentru HUD?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.