Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

probleme specifice e60 ? sa stiu la ce sa ma uit prima oara cand ajung sa vad masina...are 150k km ...

 

la 525 si 530 diesel ...

 

-galeria de evacuare - gaze in habitaclu

-galeria de admisie - scurgeri ulei motor

-incalzire scaune - unele au probleme, se simte miros de ars

 

-functionare corecta angel-eyes si sprancene

-caseta de directie - mecanicul meu mi-a zis ca se schimba destul de des pe e60

-daca e steptronic, cutia nu ar trebui sa aiba socuri si nici sa patineze, dar nici sa nu te sperie daca are soc atunci cand opresti de la viteza mare (e ceva des intalnit)

 

daca imi mai aduc aminte revin cu posturi noi ...

 

ai grija ca filtrul de particule se schimba la 200 000 km si e destul de scump ...

Link to comment
Share on other sites

masina e un 530d din 2006 deci motoru de 231cp cu buton start/stop ... nu are incalzire in scaune deci am scapat de 1 bucata grija ... motorul , cutia, sasiul sunt cele mai importante. la directie cum verific fara sa o duc la service specializat ?

 

angel-eyes (sprancene) sunt aprinse cand butonul din bord este pe modul pozitii , corect ? <_<

 

consumabilele+uleiul pt revizie ma sfatuiti sa le iau de acolo ? ca tot o sa fiu in munchen ... poate daca sunt de la mama lor sunt mai bune pt masinuta decat cele de la noi (ce marca si indicativ de vascozitate sunt recomandate la e60 ...a si sa nu uit ... cati litri imi iau ? 2 bidonase dalea mari ? )

 

filtru de particule stie cineva cat e in germania ?

Edited by MateiBarbu
Link to comment
Share on other sites

directia in primul rand iti dai seama cat de cat cum este daca o iei la un drive test...vezi cum sta pe drum... sa nu o ia in stanga sau dreapta, incearca si un drum cu denivelari...vezi daca bate....uitate la roti sa nu fie foarte cracanate.... uitate la chedere..acolo poti sa observi daca a fost sau nu vopsita masina... de obicei ori au sgarieturi de smirghel...ori sunt gazate cu vopsea, uitate pe dedesupt daca are toate scuturile la locul lor... verifica toate chestiile de electronica climatronic...pdc...incalzire ai zis ca nu are...

 

angel eyes sunt cercurile iar spranceana este partea de sus a farului cea portocalie, functioneaza ambele cand este pusa pozitia sau aprinse faza scurta...

 

consumabile le gasesti si la noi la preturi ok, ulei original long life 5w30 la 43- 45lei pe litru filtrele nu sunt foarte scumpe nici alea

 

sa verifici si cutia, si neaparat sai schimbi uleiul in cutie si sa iti faci un obicei cu cutia la 50mii km sa ii schimbi uleiul daca vrei sa nu ai baiuri cu ea bafta

Link to comment
Share on other sites

din ce a zis handler-ul masina e "super" pretul total e 19 mii euro la care nu a vrut sa negocieze absolut nimic zicand ca masina deja e prea ieftina pt starea ei... daca nu era faza cu 1 mai TVA NEdeductibil nu ma grabeam sa cumpar masina ... dar fiind conjuctura asta ca am dat golf`ul si faza cu tva-ul ma grabesc... de aceea intreb asa din scurt ... nu prea am avut timp sa ma documentez...am vrut sa fie motor mare peste 200cp pt ca pe golf am avut 2.0tdi(f prost motor cu o gramada de probleme + volanta schimbata la 75k km, turbo lafel) ...fugea dar simteam ca o chinui, singurul lucru care mi-a placut a fost ca era 4x4 , am zis ca e vremea de motor mare pt a 2-a masina a mea ... am avut de ales intre un a6 3.0tdi quattro si bmw 530d amandoua automate (m-am saturat de mestecat in ciorba) , in limita a 19 mii euro brut ... voi m-ati ajutat sa iau decizia cu 530d . am un prieten care e inregistrat aici pe forum cu un 730d(tot import germania) si mi-a zis ca el n-a avut niciodata probleme la masina si ca e super incantat de acest motor ,model e65 facelift .

 

ps : sper sa gasesc un drum cu denivelari <_<)

Link to comment
Share on other sites

din ce a zis handler-ul masina e "super" pretul total e 19 mii euro la care nu a vrut sa negocieze absolut nimic zicand ca masina deja e prea ieftina pt starea ei... daca nu era faza cu 1 mai TVA NEdeductibil nu ma grabeam sa cumpar masina ... dar fiind conjuctura asta ca am dat golf`ul si faza cu tva-ul ma grabesc... de aceea intreb asa din scurt ... nu prea am avut timp sa ma documentez...am vrut sa fie motor mare peste 200cp pt ca pe golf am avut 2.0tdi(f prost motor cu o gramada de probleme + volanta schimbata la 75k km, turbo lafel) ...fugea dar simteam ca o chinui, singurul lucru care mi-a placut a fost ca era 4x4 , am zis ca e vremea de motor mare pt a 2-a masina a mea ... am avut de ales intre un a6 3.0tdi quattro si bmw 530d amandoua automate (m-am saturat de mestecat in ciorba) , in limita a 19 mii euro brut ... voi m-ati ajutat sa iau decizia cu 530d . am un prieten care e inregistrat aici pe forum cu un 730d(tot import germania) si mi-a zis ca el n-a avut niciodata probleme la masina si ca e super incantat de acest motor ,model e65 facelift .

 

ps : sper sa gasesc un drum cu denivelari <_<)

 

 

ia-o si nu te mai stresa...o sa vezi ce tare e ca o sa merite orice eventuale cheltuieli

Link to comment
Share on other sites

vreau sa ii fac prima revizie(prima din mainile mele) si am nevoie si eu de codurile de la toate filtrele inclusiv cel de la cutia automata + ce ulei trebuie folosit la motor si ce ulei trebuie schimbat la cutie ?

 

oglinzile rabatabile elecric sunt standard la 5-er ? daca da...cum fac sa se plieze cand inchid masina ...trebuie activata functia?

 

am vazut la un prieten care are un 7-er model facelift ca atunci cand cupleaza R oglinda din dreapta se lasa ca sa ajute la parcare ... aveam si eu pe golf optiunea asta si ma suprinde ca nu e si la 5 . .. sau si asta trebuie activata?

 

pt instalarea dvd-ului de navi 2009-1 e necesara si updatarea softului masinii sau merge direct ? masina e fabricatie 24-11-2005 .

Link to comment
Share on other sites

mai am o intrebare ... am in meniul settings => light => Daytime running light (on) ... comutatorul de lumini dat pe AUTO in pozitia din stanga de 0 . ziua stau aprinse si xenoanele chiar daca e super soare afara.... nu ar trebui sa fie aprinse doar angel-eye-urile ziua pe soare ? nu astea sunt DRL-urile ?

 

functia coming home setat la 10 secunde de mine ... cand inchid / deschid masina decat luminile din interior si ledurile de sub oglinzi stau apinse ... nu ar trebui sa se aprinda si proiectoarele ?

Edited by MateiBarbu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.