Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

poza care ai postat-o tu este o alta poveste...din cate am auzit este disponibil asa ceva pe modele mai noi...dupa2007 la cerere bineinteles sa poti sa ai aceasta optiune si anume sa ai internet in masina pe ecranul de navigatie...

acest lucru se poate rezolva bineinteles si prin alte metode ceva mai putin costisitoare, ai nevoie in primul rand de o interfata multimedia cu care pe urma poti sa faci destul de multe lucruri, cum ar fi intrare video...poti sa pui o unitate de citit dvd-uri sau chiar o magazie, poti pune camera de mers inapoi, intrare Ipod, si bineinteles poti sa faci si treaba cu internetul folosind un minilaptop, sau daca vrei ceva cu adevarat profi se poate monta un computer de masina, nu mai stiu pe unde am vazut pe forum cineva vindea asa ceva...

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

daca te referei exclusiv la inlocuire navi, se poate face dar o sa-ti treaca cand o sa mergi sa intrebi cat face (binenteles la AB) si asta deoarece montarea unui navi mare implica mai multe dotari pe masina, inclusiv sistemele de protectie la scaunele din fata, care ei zic ca trebuie sa le montezi, ti-o spun pentru-ca eu am vrut si .................... mi-a trecut, daca vrei tu sa faci "lucru manual" am inteles ca se poate dar trebuie ori sa sti bine partea electronica a masinii, sau sa ai acces la documentatia cu partea electrica a masinii si binenteles sa faci unele atificii de montaj Edited by eugen1968
Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru raspunsuri baieti

nu ma interesa sa am net pe masina ci doar navigatie cu display din acesta mare

stiti cumva cat costa aceasta inlocuire???

 

 

este foarte complicat sa faci conversia asta... sunt foarte multe chestii care trebuie schimbate sau adaugate,... si eu am intrebat la BMW cluj pe un amic....si a zis ca costurile ar fi undeva la peste 3000 euro

 

nu este imposibil dar este foarte complicat

 

 

tu te refereai la ecran mare....din poza sa inteles altceva....

 

oricum daca ii sa cumperi o masina mai bine o iei din start cu ecran mare decat sa faci ulterior modificari

Edited by sergiulean
Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru raspunsuri baieti

nu ma interesa sa am net pe masina ci doar navigatie cu display din acesta mare

stiti cumva cat costa aceasta inlocuire???

 

 

este foarte complicat sa faci conversia asta... sunt foarte multe chestii care trebuie schimbate sau adaugate,... si eu am intrebat la BMW cluj pe un amic....si a zis ca costurile ar fi undeva la peste 3000 euro

 

nu este imposibil dar este foarte complicat

 

 

tu te refereai la ecran mare....din poza sa inteles altceva....

 

oricum daca ii sa cumperi o masina mai bine o iei din start cu ecran mare decat sa faci ulterior modificari

 

 

ok multumesc de informatie ,deci nu se merita, mai bine dau mai mult pe una deja doata cu asa ceva decat sa-l inlocuiesc

apropo daca acela este de la 530-ul tau arata foarte bine:D:D:)<_<

Link to comment
Share on other sites

 

 

ok multumesc de informatie ,deci nu se merita, mai bine dau mai mult pe una deja doata cu asa ceva decat sa-l inlocuiesc

apropo daca acela este de la 530-ul tau arata foarte bine:D:D:)<_<

 

dap este de la al meu dar este demult facuta poza acum arata asa:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salut. Nu va suparati, cine imi poate spune ce ulei ar trebui sa bag in motor la un e60 525 d. Masina are 114.000 de km si momentan am ulei 0w-30 in el si nu il papa. Cineva mi-ar fi sugerat sa bag tot acelasi tip , iar altcineva ar fi zis sa trec la urmatorul tip de ulei 5w-30. Poate sa ma ajute cineva cu informatii privind ce tip ulei ca si vascozitate sa bag? Va multumesc anticipat

 

castrol 5w30

 

Multumesc domnu' :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Saaaalut! :D

Tocmai am facut saltul de la E90 320D 163cp, la E60 525D Sedan 163cp [2005, steptronic, navigatie mare etc.].

Am vrut masina mare din nevoie de spatiu pt lucrurile copilului, bagaje etc. Am mai scris in topicul cu vanzarea 320'ului.

 

Am si eu cateva intrebari si probabil pe viitor mai multe pt ca abia invat si eu sa umblu cu masina asta :)

- De ce are 163cp si nu 177? Stiu ca exista si varianta asta dar nu m-am interesat niciodata de acest model si nici nu ma asteptam sa il cumpar deoarece nu aveam bani de el :lol:) am gasit o ocazie.

Sa ii sporesc caii din soft ar fi ok? (cip tuning cred ca-i zice).

 

- Nu am DVD de navigatie, cat ma costa unul care sa aiba si romania? [evident nu la reprezentanta unde iti iau si chilotii de pe tine]

Pot sa ii fac ceva sa citeasca si dvd-uri cu filme... desene animate? :lol:))))

Am vazut la Mercedes ca isi pot pune si tuner sa se uite la TV.

 

- Cat costa update'ul ala de soft si ce versiune e softu nou? ca sa vad ce versiune am.

 

- Am luat-o cu jante pe 18 cu un model f misto de zici ca-s picioare de paianjen. Dar am mai avut pe o masina jante pe 17 si le-am indreptat de 3 ori. M-am gandit sa le schimb cu unele mai mici, poate pe 17 si cu balonul mai mare... sau nu stiu... ca m-am uitat asa la masina si parca nu s-ar potrivi jante pe 16 neam. e ca si cum i-ai pune lu ghitza muresan adidasi 39 :)) Voi ce imi recomandati?

Nu sunt genul sa dau in damburi si in gropi, trec f usor peste sau le ocolesc dar se mai intampla in bucuresti sa nu le poti ocoli sau sa fie ridicaturi in asfalt pe care nu le poti evita si nu ai timp sa incetinesti. pt a evita sfatul "mergi mai incet". :D

 

Are problema cu un geam pe care am citit-o in prima pagina :) [nu-i deranjanta]

mai are una cu incuietoarea portbagajului pe care il deschid din cheie in 90% din cazuri si se inchide mai cu grija si fara a-l tranti. [can live with it]

Ma seaca pt ca imi da eroare pt un rahat de beculetz de la numarul de inmatriculare. Sper sa nu imi dea eroare daca am masina putin zgariata pe undeva :)))) [Am sa-l inlocuiesc.]

Si imi mai spunea ca am defect un bec de ceata dar nu era defect. Se pare ca a disparut dupa ce am facut presiunea la roti si am resetat presiunea cauciucurilor ca imi arata ca am pana.

 

imi place f tare cum se comporta masina.

la 2497cc si 163cp se duce mai bine decat 320'ul cu 163cp, acela era limitat electronic si nu te lipea de scaun. Asta e steptronic si are si manual si sport.

Eu prefer motorina pt ca am consumul mai mic. Acest motor este uimitor de silentios.

Cand imi mai amintesc una alta am sa scriu. Astept raspuns.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

rotile pe 18, parerea mea este ca sunt compromisul perfect, vorba ta pe 16 ii ca si Ghita Muresan cu 39 la picior... eventual sa fie cauciucuri non RFT cica alea fac zgomot si sunt mai rigide

la disel este destul de ok resoftare, pentru cresterea puteri, mare atentie cine si unde o faci sa nu fie prea agresiv softul ca iti oboseste turbina...

DVD de navigatie poti sa faci singur, gasesti toate indicatiile in topicul asta http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...0&start=120

la postul 128 gaseti linck de unde sa iei harta, si pe topic gasesti toate detaliile de cum se face dvd-ul..

filme, pe idrive se poate, doar cu montarea unei interfete multimedia, si a unei unitati dvd player undeva in torpedou sau portbagaj, daca montezi interfata multimedia poti sa pui si camera de mers inapoi, sau Ipod...

Update de soft , depinde unde il faci, eu am platit 50 de euro in cluj, si tipul avea scule mai performante decat reprezentanta BMW cluj,

ce problema ai la geam? AntiTrap sistem cumva? daca este asta, iti recomand sa faci urmatoarea chestie: cu geamul inchis, apasa butonul sa il cobori si il tii apasat pentru aproximativ 5 secunde dupa ce este coborat de tot, faci aceasi treaba si pe urma la inchidere, antitrap da eroare deoarece din diverse motive poate sa uite cursa de inchidere deschidere a geamului, si in felul asta o inveti care este cursa de inchis deschis.

 

bafta si sa te bucuri de masinuta!!!

Link to comment
Share on other sites

mersi pt lamuriri.

da problema aia cu anti trap o am la gemul din dreapta. o sa fac cum ai zis.

 

a facut cineva chestia aia cu interfata media sa se vada dvd-urile pe ecran? pt camera nu ma intereseaza ca parchez f bine :))

 

jante pe 16 nu aveam de gand sa pun. m-am gandit sa pun pe 17. influenteaza cumva consumul jantele mai mari? il face mai mare. nu?

m-a cam spart azi ca a fost un trafic in buc. de iti venea sa-i dai foc. am stat o ora pt a strabate distanta de la inceputul podului pana la rondul de la mijlocul lui ca sa o pot lua spre ikea.

 

Pt ca nu am mai folosit o cutie tiptronic sau steptronic cum i-o zice, mi-e f greu sa o folosesc manual asa ca o las pe drive pana ii prind shpilu :lol:

 

in rest nu m-am confruntat cu nici o pb pana acum. Masina este minunata! :lol:

 

as mai avea o mare rugaminte, poate se pricepe cineva cu actele din ungaria, ca am facut un topic pe forum dar se pare ca nu trece nimeni pe acolo: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=63819

Link to comment
Share on other sites

Pai poate "1 liter" e maxim :-? Nu stiu, pentru ca nu prea ma pricep sincer sa fiu, si deasta vreau sa invat...

 

ce motor ai ?

la motorul de 2 l, diferenta intre min si max pe joja este de 1 l.

oricum, poti pune 0,5 l, si masori la joja - daca mai e cazul, mai completezi, dar eu cred ca iti trebuie mai mul ca sigur 1 l

Link to comment
Share on other sites

nu stiu germana....deasta nu stiam ce scrie. Multumesc oricum ! Sper sa fie bine ceea ce fac, pentru ca ma gandeam sa ma duc la un service...insa nu se intampla nimic daca ii pun eu banuiesc . Multumesc mult !

 

p.s. nu are joja...sau cel putin nu am gasit-o eu :)

 

motorul este de 2497...Insa o sa pun eu un litru de ulei. Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.