Jump to content

Motocicleta mea


Laur

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

A fost prima moto?

Da, a fost prima motocicletĂŁ. Am parcurs cu ea puțin peste 6000 de km. Nu au fost probleme de adaptare. MĂŁ ĂŽntelegeam cu motorul asa bn, ĂŽncât aveam impresia ca e facut pentru mine. Nu am avut probleme cu puterea motorului, câteodatĂŁ imi doream mai multĂŁ putere. R1 e o motocicleta foarte bunĂŁ. M-am dat pe mai multe motoare, dar cand ai sub tine 1000 cmc, nu poți merge ĂŽncet. Eu aveam un far, iar pe tema asta ĂŽmi zice unu ĂŽn trafic, ĂŽn oraș cĂŁ nu m-a vĂŁzut pentru cĂŁ am doar un far aprins. La 240 + mi-a iesit unu in fațĂŁ. Am avut cel mai mare noroc. Frâna brusc, spate ridicat foarte tare, peste 30 de grade, și abia am reușit sa ma bag pe lângĂŁ el și bordurĂŁ. Anumiți șoferi mi-au lĂŁsat impresia cĂŁ nu acorda intenționat prioritate. Imi plac motoarele foarte mult. Pe viitor am planuri de un motor, dar și planuri de plecare din țarĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Ai avut mare noroc, daca mergi cu 240 prin romania...

De obicei nu iti dai seama ce viteza ai, pentru ca esti concentrat la drum. Atunci cand a iesit ala i-am dat 3 viteze pana in limita, si schimbasem in treapta 4. Cu viteza 3 aveam putin peste 240. Eu am gresit acolo pentru ca mergeam foarte tare, dar pe linie dreapta ca sofer trebuie sa te gadesti ca un motor e posibil sa vina cu 300, mai ales ca in zona vizibilitatea e maxima. Cand am cazut, soferul se uita la mine cum vin din fata lui, iar cand am ajuns langa el s-a bagat. Faza a fost asa: el a avut o intentie de a se baga dupa care a pus frana, eu am fost pregatit sa pun frana, am vazut ca a pus frana, am luat mana de pe ambreiaj si frana, si i am dat usor acceleratie, iar atunci s-a bagat.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am gresit acolo pentru ca mergeam foarte tare, dar pe linie dreapta ca sofer trebuie sa te gadesti ca un motor e posibil sa vina cu 300, mai ales ca in zona vizibilitatea e maxima. Cand am cazut, soferul se uita la mine cum vin din fata lui, iar cand am ajuns langa el s-a bagat. Faza a fost asa: el a avut o intentie de a se baga dupa care a pus frana, eu am fost pregatit sa pun frana, am vazut ca a pus frana, am luat mana de pe ambreiaj si frana, si i am dat usor acceleratie, iar atunci s-a bagat.

 

E ridicola afirmatia asta.

 

Astfel de viteze nu au cum sa fie prevazute de cineva. Vii cu 300? Ei bine, acolo e deja selectia naturala. Suna foarte dur, insa e crudul adevar.

Eu vad lucrurile astea fix invers decat le vezi tu. Cu alte cuvinte, atunci cand vrei sa mergi cu viteza foarte mare pe 4 sau 2 roti, trebuie sa-ti asumi acest lucru. Trebuie sa-ti asumi ca poate dai de un mos care abia te vede si iese dupa nu stiu cate luni cu Dacia lui veche. Poate ca dai de un sofer incepator. Poate dai de o femeie care nici nu stie ce ar trebui sa faca.

Pe scurt, trebuie sa te gandesti ca nimeni te vede si nimeni nu te protejeaza. Ca viata ta e doar in mainile tale.

 

In afara de asta, in Romania daca mergi cu 300, poti muri extrem de simplu doar de la starea carosabilului. Nici nu e nevoie sa-ti sara vreunul in fata.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

E ridicola afirmatia asta.

 

Astfel de viteze nu au cum sa fie prevazute de cineva. Vii cu 300? Ei bine, acolo e deja selectia naturala. Suna foarte dur, insa e crudul adevar.

Eu vad lucrurile astea fix invers decat le vezi tu. Cu alte cuvinte, atunci cand vrei sa mergi cu viteza foarte mare pe 4 sau 2 roti, trebuie sa-ti asumi acest lucru. Trebuie sa-ti asumi ca poate dai de un mos care abia te vede si iese dupa nu stiu cate luni cu Dacia lui veche. Poate ca dai de un sofer incepator. Poate dai de o femeie care nici nu stie ce ar trebui sa faca.

Pe scurt, trebuie sa te gandesti ca nimeni te vede si nimeni nu te protejeaza. Ca viata ta e doar in mainile tale.

 

In afara de asta, in Romania daca mergi cu 300, poti muri extrem de simplu doar de la starea carosabilului. Nici nu e nevoie sa-ti sara vreunul in fata.

M-am gandit la ce zici tu, de aia am vandut motorul :)). Sincer, nu stiu cati, din cei care detin motoare merg incet. Mai ales daca ai un motor sport. Zici: data viitoare merg incet, si nu iti dai seama, sau zici uite linia asta dreapta, e liber si pot sa ii dau putin. Nu trebuie sa mergi tare mereu pentru a se intampla. Daca veneam cu 200 cand a facut ala stanga nu mai vorbeam pe aici. E superb sa mergi pe motor, te simti liber, alta senzatie fata de masina, dar iti asumi si riscuri. Cat timp am avut motor, am uitat de masina. Inca visez la un S1000rr.

Link to comment
Share on other sites

.... dar pe linie dreapta ca sofer trebuie sa te gadesti ca un motor e posibil sa vina cu 300, mai ales ca in zona vizibilitatea e maxima....

SĂŁ vezi scrisĂŁ asta de un posesor de permis categoria B, e...

PĂŁi tu vrei sĂŁ zici cĂŁ mergând așa, ca boss-ul, cu super mega Bmw-ul tĂŁu, cu mult peste limita legalĂŁ, fiind regele (ĂŽnchipuit) al șoselelor, ĂŽți imaginezi cĂŁ e posibil sĂŁ existe altul mai ciumeg, care sĂŁ vinĂŁ ca avionul cu 300 km/h??? Aoleuu! PĂŁi nu te mai bucuri de manea, ești cu ochii ĂŽn oglinzi dupĂŁ sinucigași!

 

Afirmație mai ”inteligentĂŁ” ca asta mai rar! Și vine din partea unui posesor de Bmw și fost mergĂŁtor pe 2 roți.

 

Aaa și ai zis cĂŁ ĂŽi dĂŁdusei 240, de unde știi erai cu ochiul pe vitezometru?

240 ĂŽntr-o zonĂŁ cu borduri? AdicĂŁ erai ĂŽn oraș sau la ieșire dintr-unul?

 

E bine cĂŁ te-au pĂŁrĂŁsit talentele de kamikaze, cel puțin pe douĂŁ roți. SperĂŁm cĂŁ nu le canalizezi pe 4.

Link to comment
Share on other sites

SĂŁ vezi scrisĂŁ asta de un posesor de permis categoria B, e...

PĂŁi tu vrei sĂŁ zici cĂŁ mergând așa, ca boss-ul, cu super mega Bmw-ul tĂŁu, cu mult peste limita legalĂŁ, fiind regele (ĂŽnchipuit) al șoselelor, ĂŽți imaginezi cĂŁ e posibil sĂŁ existe altul mai ciumeg, care sĂŁ vinĂŁ ca avionul cu 300 km/h??? Aoleuu! PĂŁi nu te mai bucuri de manea, ești cu ochii ĂŽn oglinzi dupĂŁ sinucigași!

 

Afirmație mai ”inteligentĂŁ” ca asta mai rar! Și vine din partea unui posesor de Bmw și fost mergĂŁtor pe 2 roți.

 

Aaa și ai zis cĂŁ ĂŽi dĂŁdusei 240, de unde știi erai cu ochiul pe vitezometru?

240 ĂŽntr-o zonĂŁ cu borduri? AdicĂŁ erai ĂŽn oraș sau la ieșire dintr-unul?

 

E bine cĂŁ te-au pĂŁrĂŁsit talentele de kamikaze, cel puțin pe douĂŁ roți. SperĂŁm cĂŁ nu le canalizezi pe 4.

Stiam primele 3 viteze cat se duc, testata in zone mai sigure. 1- 132, 2-190, 3-240, iar de aici nu mai stiu. O singura data mi-a intrat limita in viteza 6. Strada unde mi-a iesi ala in fata e cu 2 benzi pe sens, departita de bordra. Aproximativ 3 km, linie dreapta. Nu a fost o zona populata, nu se aflau masini pe strada. Masina a iesit dintr-o zona de acces la o spalatorie, fara sa asigure. A iesit pe prima banda, dupa care s-a bagat pe a doua. Eu am dost pe banda 2. Nu mai conteaza. Consider ca eu am fost de vina ca am venit cu viteza. De atunci, cand sunt cu masina ma uit de 10 x.

Edited by Dobrescu Alex
Link to comment
Share on other sites

Bine ca ai scapat si nu s-a intamplat nimic nasol. Asta conteaza pana la urma.

E un banc despre Caracal: Au bagat doua taxiuri in Caracal si s-au accidentat intre ele.

Cam asa se putea intampla aici. O motocicleta, doua benzi si o masina care doreste sa intre in trafic. Masina avea timp de asteptare 2 secunde.

Totul este bine cand se termina cu bine.

Acum dupa ce treci prin lucruri de asa natura, vrei sa dai sfaturi si sa le explici ca nu e bn sa faci asa. Acum fiecare dace cum vrea el.

Eu am ajuns la concluzia ca poti sa mergi cu ce viteza vrei, daca nu reprezinti un pericol pentru ceilalti participanti la trafic si nici pentru tine. Adica poti avea o autostrada goala pe care poti sa mergi cu 250 sau o localitate aglomerata in care sa respecti 50. Saptamana aceasta am facut un test de frana cu masina. De la 50 km/h, se opreste in aroxmativ 5.8-6.5 m. La 100 33.5 m. Asta m-a pus putin pe ganduri.

Link to comment
Share on other sites

Eu am ajuns la concluzia ca poti sa mergi cu ce viteza vrei, daca nu reprezinti un pericol pentru ceilalti participanti la trafic si nici pentru tine. Adica poti avea o autostrada goala pe care poti sa mergi cu 250 sau o localitate aglomerata in care sa respecti 50.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Saptamana aceasta am facut un test de frana cu masina. De la 50 km/h, se opreste in aroxmativ 5.8-6.5 m. La 100 33.5 m. Asta m-a pus putin pe ganduri.

 

Doua pareri care parca nu apartin unui singur om.

Link to comment
Share on other sites

Doua pareri care parca nu apartin unui singur om.

Sa iti justific. Ai o autostrada gen Germania, 3 benzi pe sens, linie dreapta vizibilitate cat poti vedea. Esti sigur ca nu ai trafic din sens opus, nu ai intersectii, nu ai obstacole. Poti frana in siguranta pentru iesirea de la 2000 m chiar daca ai 250.

Circuli in oras, langa o scoala unde trotuarul e plin se scolari sau o zona polulata. Poti estima o distanta de 5-6 m astfel incat sa franezi in siguranta, dar daca in aceste zone te apropii de 80-100, spatiul de franare este de aproximativ 6 ori mai mare ca la 50. Spatiu pe care nu poti sa il aproximezi. Aici este problema.

Link to comment
Share on other sites

Pentru Germania ai dreptate.

In Romania lucrurile nu stau deloc asa.

La noi oriunde poate aparea orice. Te poti trezi cu niste oi sau un betiv care merge la pas pe autostrada.

 

Sau mergi pe o strada dreapta si cu suficienta vizibilitate (cel putin aparent) si te trezesti ca-ti sare un pieton in fata care tocmai a sarit de dupa un copac.

La noi traficul este extrem de imprevizibil.

Link to comment
Share on other sites

Pentru Germania ai dreptate.

In Romania lucrurile nu stau deloc asa.

La noi oriunde poate aparea orice. Te poti trezi cu niste oi sau un betiv care merge la pas pe autostrada.

 

Sau mergi pe o strada dreapta si cu suficienta vizibilitate (cel putin aparent) si te trezesti ca-ti sare un pieton in fata care tocmai a sarit de dupa un copac.

La noi traficul este extrem de imprevizibil.

Eu pana sa merg la noi pe autostrada am mers in strainatate, si am ramas cu impresia ca pe autostrada se merge doar in fata si merg doar masini, iar singurii oameni pe care ii vezi sunt cei din parcarile special amenajate. Asta a fost pana am mers pe Pitesti-Buc. Acolo am vazut masini oprite pe banda 1, oameni la ocazie, porci mistreti morti in mijlocul autostrazii, masini accidentate si lasate acolo. Toate acestea sunt obstacolo. Anul trecut de 1 ianuarie am plecat pana la Timisoara. Este o autostrada acolo. Mergeam legal, cu 130 pe banda 1. Fparte liber traficul, pana m-am trezit cu un ML venind pe contrasens pe banda 2. Am pus frana si am intrat pe banda de urgenta preventiv. Cum e posibil asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.