BMWClub: Vremea prin tara? - BMWClub

Jump to content

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Vremea prin tara? Rate Topic: -----

#41 User is offline   Criss88 

• Senior
  • Group: Members

Posted 17 December 2013 - 21:20

Eu unul nu m`as baga prin serpentinele alea acum iarna,mai ales ca prin zona Transalpina a nins mult.. Eu personal prefer sa merg prin sud,mai ocolesc putin,dar sunt mai linistit. Nu mai spun de faptul ca si drumul e mai degajat si nu e aglomeratie mare
0

#42 User is offline   cony_cony 

• Începător

Posted 17 December 2013 - 21:26

View PostCriss88, on 17 December 2013 - 21:20, said:

Eu unul nu m`as baga prin serpentinele alea acum iarna,mai ales ca prin zona Transalpina a nins mult.. Eu personal prefer sa merg prin sud,mai ocolesc putin,dar sunt mai linistit. Nu mai spun de faptul ca si drumul e mai degajat si nu e aglomeratie mare

''Zona Transalpina'' este inchisa...colegul spunea de un alt traseu
0

#43 User is offline   Criss88 

• Senior

Posted 17 December 2013 - 21:29

Tocmai de-asta am zis "zona". Faceam referire la partea Sibiu
0

#44 User is offline   BOASKA 

• Fan

Posted 17 December 2013 - 21:40

nu cred ca e prea multa zapada pe la Sibiu acum, am fost eu pe ruta aia si am facut fix 9 ore si nu se daduse drumul la austostrada pe la sebes....

0

#45 User is offline   cony_cony 

• Începător

Posted 17 December 2013 - 21:43

View PostCriss88, on 17 December 2013 - 21:29, said:

Tocmai de-asta am zis "zona". Faceam referire la partea Sibiu

''Zona'' Sibiu este impecabila...cu exceptia aglomeratiei
0

#46 User is offline   BOASKA 

• Fan

Posted 17 December 2013 - 21:49

correct, este reparata acum recent, problema sunt tirurile, dar daca nu prinzi tiruri ziua pentru ca sunt controale si stau in parcari te duci lejer
0

#47 User is offline   cony_cony 

• Începător

Posted 17 December 2013 - 22:06

View PostBOASKA, on 17 December 2013 - 21:49, said:

correct, este reparata acum recent, problema sunt tirurile, dar daca nu prinzi tiruri ziua pentru ca sunt controale si stau in parcari te duci lejer

Asa este...vineri am trecut pe acolo si soseaua este foarte buna fata de alte zone cu tranzit mare

This post has been edited by cony_cony: 17 December 2013 - 22:06

0

#48 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii
  • Interests:profit minim 90%

Posted 17 December 2013 - 22:13

Deci sa inteleg ca nu-i niciun drum inchis?
Criss88, si eu m-am gandit la varianta severin-craiova-pitesti, dar vad ca ai mai adaugat un traseu...care dintre cele doua recomanzi?

Deci ca sa ma fac inteles mai bine, stiu toate traseele de venit acasa (am fost pe toate pana sa-l aleg pe cel mai bunPosted ImagePosted Image), mie mi-e frica sa nu fie vreun drum inchis sau inzapezit, sa nu raman naibii blocat pe acolo prin camp!Posted ImagePosted Image

This post has been edited by Catalin BMW: 17 December 2013 - 22:13

0

#49 User is offline   cony_cony 

• Începător

Posted 17 December 2013 - 22:15

Sunt inchise ca de obicei transfagarasan si transalpina...
0

#50 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii

Posted 17 December 2013 - 22:32

View Postcony_cony, on 17 December 2013 - 22:15, said:

Sunt inchise ca de obicei transfagarasan si transalpina...

Pai stai putin, ce treaba am cu astea daca eu fac asa: arad-deva-tg jiu-craiova-pitesti (sau alexandria)-buc-bz-br?
0

#51 User is offline   cony_cony 

• Începător

Posted 17 December 2013 - 22:44

View PostCatalin BMW, on 17 December 2013 - 22:32, said:

Pai stai putin, ce treaba am cu astea daca eu fac asa: arad-deva-tg jiu-craiova-pitesti (sau alexandria)-buc-bz-br?

Ai intrebat ce drumuri sunt inchise si era logic ca aceste drumuri sunt inchise ca in fiecare an...in plus la experienta ta cu drumurile italia-romania nu cred ca era o lipsa de orientare si stii drumul spre casa destul de bine. Cat despre starea vremii, sunt convins ca ai mijloace de informare incat sa stii ca vremea va fi frumoasa pana la craciun. Drum bun spre casa ! :thumbsup:
0

#52 User is offline   arabu09 

• Senior

Posted 17 December 2013 - 22:51

avionul cataline si ai scapat de toate grijile :thumbsup:
0

#53 User is offline   octavian8383 

• Membru
  • Interests:carp hunter

Posted 17 December 2013 - 22:59

View PostCriss88, on 17 December 2013 - 21:01, said:

Cataline,recomand asa : Timisoara - Caransebes - Turnu Severin - Craiova - Pitesti - Centura Bucuresti Nord - Ploiesti - Buzau - Braila. Bafta :thumbsup:

Sau ar mai fi o ruta,similara,tot prin sud,ocolesti zona centrala cu posibile intemperii specifice anotimpului,dat fiind faptul ca prin sud e chiar ok ca si vreme,doar ca drumul e mai specific tarii noastre : Timisoara - Caransebes - Severin - Calafat - Bechet - Corabia - Turnu Magurele - Alexandria - Centura Bucuresti Sud - iesire spre A2 - iesire spre Slobozia - Braila .

Cataline,recomand asa : Timisoara - Caransebes - Turnu Severin - Craiova - Pitesti - Centura Bucuresti Nord - Ploiesti - Buzau - Braila. Bafta :thumbsup:

+1,recomand si eu aceeasi ruta,am facut-o acum un an cand m-am intors in It,numai ca eu am plecat din Buzau,am ramas surprins cat de liber era drumul (l-am facut si noaptea cei drept) si chiar bun.
Oricum cat faci de la Milano la Nadlac atat faci de la Nadlac la BrailaPosted Image
0

#54 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii

Posted 17 December 2013 - 23:04

View Postcony_cony, on 17 December 2013 - 22:44, said:

Ai intrebat ce drumuri sunt inchise si era logic ca aceste drumuri sunt inchise ca in fiecare an...in plus la experienta ta cu drumurile italia-romania nu cred ca era o lipsa de orientare si stii drumul spre casa destul de bine. Cat despre starea vremii, sunt convins ca ai mijloace de informare incat sa stii ca vremea va fi frumoasa pana la craciun. Drum bun spre casa ! :thumbsup:

Aaaa scuze, nu am fost atent, am crezut ca vorbesti de traseul de urmat. Asa cum am mai spus, drumul il stiu insa este pentru prima oara cand plec in toiul iernii si cred ca-i normal sa intreb "in stanga si-n dreapta"...deacord cu tine ca sunt atatea mijloace de informare, insa e bine sa te informezi si de la oameni...cred eu, nu? Ms pt urare.Posted Image

@arabu, nu-mi trebuie avion, ma kk in el!!! Mi-e frica!Posted ImagePosted Image Am fost cred ca mai binne de 7-8 ori, pana am nimerit o furtuna destul de puternica prin zona aeroportului de la bergamo, de facea avionul ca toti dracii, si a trebuit sa faca vreo 2-3 rotocoale pana sa se stabilizeze ca sa poata ateriza. Sa mor de nu m-am kkt pe mine atunci de frica, umblam cu pastile de liniste in buzunar (distonocalm)Posted Image! De atunci nici nu vreau sa-l mai vad!

This post has been edited by Catalin BMW: 17 December 2013 - 23:06

0

#55 User is offline   Krebs 

• Veteran

Posted 17 December 2013 - 23:04

pe acelasi drum am venit si eu din Arad , am plecat la 7(noaptea) si ceva din Arad si la 1:40 -2:00 am fost in Bucuresti ,acasa.

Mi s-a parut super rapid ,curat, bun si lejer ca drum, fata de varianta cu Sibiu-Valea Oltului.

l.e.

Catalin asa sunt si eu..ma injura toti cand trebuie sa iesim din tara..dar macar vin doar eu cu nevasta in masina..linistit.

This post has been edited by Krebs: 17 December 2013 - 23:07

0

#56 User is offline   arabu09 

• Senior

Posted 17 December 2013 - 23:29

View PostCatalin BMW, on 17 December 2013 - 23:04, said:

@arabu, nu-mi trebuie avion, ma kk in el!!! Mi-e frica!Posted ImagePosted Image Am fost cred ca mai binne de 7-8 ori, pana am nimerit o furtuna destul de puternica prin zona aeroportului de la bergamo, de facea avionul ca toti dracii, si a trebuit sa faca vreo 2-3 rotocoale pana sa se stabilizeze ca sa poata ateriza. Sa mor de nu m-am kkt pe mine atunci de frica, umblam cu pastile de liniste in buzunar (distonocalm)Posted Image! De atunci nici nu vreau sa-l mai vad!

de ani de zile utilizez acest mijloc de transport si a ajuns sa imi placa, imi plac aeroporturile, imi place sa zbor, o singura data ma prins si pe mine frica , anul trecut eram in japonia cursa tokyo-nagoya scutura avionul de parca era caruta pe ulita, am tremurat putin m-am uitat in jur sa vad reactiile celorlati din avion si nimica, un calm desavarsit pe fata japonezilor, m-am linistit si eu, probabil era ceva obisnuit la ei, la intoarcere inapoi spre tokyo era liniste, am facut zboruri lungi de 10-12 ore cate unul sau poate si mai mult, m-am invatat si e ok, daca ai parte si de priveliste frumoasa(stewardese) e super ok :rolleyes:
acuma cand vin in tara trebuie sa stau 8 ore in bucuresti, au scos baieti isteti avionul de 14:30 spre cluj, cica e vacanta parlamentara...

This post has been edited by arabu09: 17 December 2013 - 23:30

0

#57 User is offline   Ov1diu 

• Începător

Posted 31 May 2017 - 10:53

A fost cineva pe Transalpina anul acesta, de cand s-a deschis? Cum este drumul? Este reparat 100% sau mai sunt si portiuni ce necesita asfaltare ca acum cativa ani?
0

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro