Jump to content

130i


florin83

Recommended Posts

Am citit undeva pe un forum cum ca BMW ar mai avea in pregatire modelul 135Ti, cu motor turbo de 6 cilindri si 3 litri, de la care se asteapta aprox. 330 CP si 400 Nm.

Tinand cont de greutatea redusa si forma caroseriei, cred ca 135Ti va fi sensibil mai rapid decat E90 330d, E60 535d si probabil va provoca dureri de cap chiar si unui E46 M3...

Iata ca incet-incet se confirma ce anuntase, acum ceva vreme, Turbo-Mann: motoarele turbo pe benzina pe care le dezvolta in prezent BMW...

Din ce am citit, se asteapta un 120Ti cu 4 cilindri in linie de 2 litri, 225 CP / 285Nm si un 540Ti cu V8 de 4 litri, 450 CP / 570 Nm.

 

Ei, Turbo-Mann, lumineaza-ne: asa e?

Link to comment
Share on other sites

Am citit undeva pe un forum cum ca BMW ar mai avea in pregatire modelul 135Ti, cu motor turbo de 6 cilindri si 3 litri, de la care se asteapta aprox. 330 CP si 400 Nm.

Tinand cont de greutatea redusa si forma caroseriei, cred ca 135Ti va fi sensibil mai rapid decat E90 330d, E60 535d si probabil va provoca dureri de cap chiar si unui E46 M3...

Iata ca incet-incet se confirma ce anuntase, acum ceva vreme, Turbo-Mann: motoarele turbo pe benzina pe care le dezvolta in prezent BMW...

Din ce am citit, se asteapta un 120Ti cu 4 cilindri in linie de 2 litri, 225 CP / 285Nm si un 540Ti cu V8 de 4 litri, 450 CP / 570 Nm.

 

Ei, Turbo-Mann, lumineaza-ne: asa e?

37778[/snapback]

 

Ce cifre, ce puteri, in cativa ani 300 cai vor fi putini! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nici eu si cred ca azi nimeni nu stie ce motoare vor venii se fac multe incercari si pregatiri dar se sondeaza piata multe sunt numai speculatii asa si cu un M1 care daca va aparea va fii cel mai puternic la seria 1 dar pe baza unui E81 pe care incet il pregatim poate vine si un 120tis nu stiu nici eu,sunt hotarari poate de moment,sigur revistele scriu multe trebuie sa se vanda,dar au si un sambure de adevar vom vedea ce va mai fii deocamdata nu se pregateste un 135TI.Si tot o bucurie pentru vitezomani in curand vindem modele rapide care merg din fabrica 300Km/h.Deci se lucreaza si la putere si la viteze.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Teoretic si simplificat da. Cuplul e cel care accelereaza masina, atata timp cat mai are putere motorul sa o faca. Puterea e cel care da viteza maxima, cuplul e cel care iti spune cum ajungi la ea. Teoretic si simplificat. In practica sunt mult mai multi factori.

 

In alta ordine de idei, puterea nu stim de obicei, unde e calculata, cel mai probabil la volanta. Cuplul la fel. Din asta rezulta diferente mari in practica.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Nu e chiar asa sa stii. Un 130i are 1450kg!!! cum vine el standard. Cu cateva dotari pe el (banuiesc ca nimeni nu si-l ia chel) poate sa ajunga si la 1550kg. Mi se pare enorm de mult pt o masina din clasa mica (e la fel de greu sau mai greu decat seria 3 e46 ce dracu). Mini are 1215kg parca. Daca vrei senzatie de cart atunci cauta ceva pe la 800-1050kg maxim cu puterea undeva in jurul la 150-200 de cai. Sa vezi acolo senzatii :blink:
Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa precizez : kart motorizat de BMW si in afara de asta pneurile runflat care parca vin standard pe Seria 1 creeaza si mai mult o impresie ca masina sta lipita de asfalt, si mai e si vorba de forma masinii ca poti face depasiri destul de rapide, nu e vorba de o masina lunga, oricum e destul de lunga dar impresia asta o creeaza spatele ei.

55957[/snapback]

esti incoerent...Ce anume vrei sa spui???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.