Jump to content

G P L pe un 318i e46 2000


318i-GPL

Recommended Posts

este clara tendinta fabricantilor de automobile de a construi motoare care functioneaza cu combustibili alternativi.. si cum resursele de petrol ale planetei sunt in deplina scadere, sigur acolo se va ajunge.. dar pana acolo mai este..

eu nu spuneam ca viitorul il reprezinta motoarele pe benzina cu instalatii de gaz :blink:

spuneam doar ca tehnologia a evoluat destul de mult inca nu mai reprezinta un factor atat de nociv pentru motor cum reprezentau primele instalatii, pe care majoritatea dintre noi le stim..

totusi fiecare isi stie calculele si daca el crede ca renteaza o astfel de instalatie, e liber sa faca ce doreste cu masina lui..

Link to comment
Share on other sites

Aici e si pb. motoarelor concepute pe benzina si a motoarelor concepute atat benzina cat si GPL.

Unul este materialul din care sunt confectionate pistoanele, supapele si alte subansamble la motoarele pe benzina si altul la motoarele benzina + GPL.

Daca din fabricatie, nu are aceasta obtiune, sfatul meu este sa NU montati instalatie GPL pe nici o marca de masina, nici macar Dacia.

 

Offtopic: Stiti care e culmea zgarceniei? Cica sa pui instalatie de gaz pe Tico. :blink:

Link to comment
Share on other sites

stiti ce e curios...io nu am vazut in Germania vreo ienstalatie de GPL...chiar asa prosti sa fie nemtii astia? adica ei nu ar vrea sa mearga mult mai ieftin sau inteligenta asta s-a nascut doar la italieni? eu zic ca instalatia pe GPL e buna dar doar la dacii sau daewoo sau masini ieftine.Gazul afecteaza motorul si durata de viata...o sa vezi ca dupa vreo 15.000de km ca nici pe benzina masina nu o sa mai traga ca inainte.Si in plus daca faci asa de multi km de ce nu ti-ai luat diesel...te scoteai mult mai bine avand in vedere ca ai dat atatia bani pe instalatia aia
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Au cam trecut anii de la ultimele postari. Ceva vesti noi despre fiabilitatea BMW-ului pe GPL? Avantajeze / dezavantaje observate de-alungul anilor? Impresii, consum, costuri? Poate ca in 2007 cand a fost deschis topicul, pretul GPL si benzina erau mai apropiate insa acum chiar au sarit preturile la benzina si diesel si m-ar tenta sa-mi iau o masina pe GPL. Si daca tot ma bate gandul la una de genu, de ce sa nu mearga si sa arate la fel de bine :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
nu stiu daca vei mai citi topicul meu , pentru ca ai deja 4 pagini de parereri unele foarte proaste , altele bune ,deci eu sunt de urmatoarea parere , nu am avut bani sa imi iau un bmw , mai nou , dar am unul din 1996 cu motor , de 1,6 , si la fel am pus gaz , si sunt foarte multumit , de 2 ani jumate , sti cum e acum cu benzina si cu gazul , ca si cum te ai duce in 2 cluburi , unul mai in centru altul mai la periferie , in primul ar fi intrarea 100 lei si bauturile scumpe , iar al 2 lea intarea 10 lei si bere sau altceva , ma rog , 5 , 10 lei si amandoua la fel din punct de vedere al distractiei , asa de ce sa nu merg eu unde vreau si cand vreau cu mai putini bani si sa fac altceva cu restul ramasi , deci mergi linistit cu gazul , ca iti spun eu , la motor nu se intampla nimic , ba din contra poti face schimbul de ulei la mai multi km , sau faci o poluare mai redusa , chiar as vrea sa te intreb daca ai avut vreo probelema cu gazul ?eu militez pentru gaz pe masina ,si penru masinile bmw ,
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

salut,

 

Am un bmw 320i din 1999, benzina, automat. Vreau niste pareri daca sa ii pun gaz sau daca nu. Avantaje/dezavantaje. cei care ati facut o asemenea miscare, daca mi-atiputea da niste detalii. daca masina trage la fel de bine sau in ce masura pot sa apara dificultati.

Ăn prezent am probleme cu consumul. am fost cu ea la tester si ambele sonde sunt bulite. din nou vreau un sfat de la cei care sau confruntat cu aceasta problema, daca sa pun noi sau second. Noi am inteles ca pretul se ridica pe la vreo 700-800 de Ron.

 

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

salut,

 

Am un bmw 320i din 1999, benzina, automat. Vreau niste pareri daca sa ii pun gaz sau daca nu. Avantaje/dezavantaje. cei care ati facut o asemenea miscare, daca mi-atiputea da niste detalii. daca masina trage la fel de bine sau in ce masura pot sa apara dificultati.

Ăn prezent am probleme cu consumul. am fost cu ea la tester si ambele sonde sunt bulite. din nou vreau un sfat de la cei care sau confruntat cu aceasta problema, daca sa pun noi sau second. Noi am inteles ca pretul se ridica pe la vreo 700-800 de Ron.

 

Va multumesc anticipat!

 

Aici gasesti mai multe detalii despre GPL pe BMW, iar in legatura cu sondele, daca sunt stricate trebuie sa le schimbi, sondele au durata de viata cam 200.000 de km, daca vrei sa ti masina si peste 50.000 mai bine pui noi daca nu sh, eu de principiu nu as pune piese SH pe masina, mai ales piese importante gen senzori, sonde, dar tu faci cum poti, in functie de buzunar.

Link to comment
Share on other sites

referitor la sondele lambda. imi poate spune cineva ce marca au fost folosite in fabricatie. eu din ce am cautat am gasit Bosch. Plus daca stie cineva si nr de model. eu am gasit pentru sonda 1: 0258003477, iar pentru sonda 2: 0258003561. Daca ma poate ajuta cineva sa-mi spuna exact care sunt modele. am gasit sa le i-au noi din anglia la reducere si m-ar costa cat as da aici pe una noua.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Revin dupa cativa ani buni de functionare pe GPL, va spun ca sunt foarte multumit, in afara de un debitmetru, valva pcv, nu am schimbat nimic la masina,ma refer la piese, nu consumabile, merge la fel de bine, am 333000 de km in bord, desigur cateva locuri umezite de ulei, probabil semeringul de la palier, semeringul de la pompa de directie umezit si el, ca la oamenii batrani , nu mai sunt ca in floarea varstei dar nici nu sunt de aruncat, inca isi face treaba super ok, o sa ma mai dau cu ea o vreme apoi o sa o dau la dezmembrari, si ca si o veste pentru cei suparati ca am pus GPL pe masina, deja ma uit de un model mai nou care va beneficia de o instalatie GPL din secunda unu, in caz ca nu va suporta gaz noul model o sa schimb foarte usor marca de autoturism cu unul care "haleste" gaz.

Va doresc sa va conduceti masinile in siguranta, si fara incidente.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aici e si pb. motoarelor concepute pe benzina si a motoarelor concepute atat benzina cat si GPL.

Unul este materialul din care sunt confectionate pistoanele, supapele si alte subansamble la motoarele pe benzina si altul la motoarele benzina + GPL.

Daca din fabricatie, nu are aceasta obtiune, sfatul meu este sa NU montati instalatie GPL pe nici o marca de masina, nici macar Dacia.

 

Offtopic: Stiti care e culmea zgarceniei? Cica sa pui instalatie de gaz pe Tico. :blink:

Care sunt motoarele concepute pt sistem alternativ benzina /GPL ? Esti sigur ca exista asa ceva ? Specifica un cod de motor exemplificativ. Singura diferenta este ca masina este echipata cu instalatia GPL din fabrica....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.