Jump to content

E60 sau E65 ?


Christian10

Seria 5 (E60) sau Seria 7(E65) ?  

269 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salut!

 

Imi puteti spune si mie ce ati alege intre un seria 5 E60 si un seria 7 E65 ...

M-ar interesa sa vad raspunsurile pt ca vreau si eu o masinuta d'asta dar astept sa vad ce fac astia cu taxa de prima inmatriculare! :blink:

Care este consumult comparativ la cele 2 maisni... ?

Cel mai mic motor de pe Seria 7 este cel de pe 730 d banuiesc... este el acelasi cu cel de pe 530 d?

Piesele si alte costuri de intretinere difera fata de E60?

La ce bani credeti ca gasesc un Seria 7 bun... , dar un Seria 5?

 

Multumesc anticipat si UN AN NOU FERICIT!

Link to comment
Share on other sites

Nu gĂŁsesc nici o opĂžiune de vot normalĂŁ. VĂŁd cĂŁ eÂşti chitit tare pe consum ...

 

Poti alege seria 5, seria 7... sau poti fi nesigur de raspuns si sa alegi una dintre ultimele 2 optiuni argumentand raspunsul!

Nu stiu de ce intotdeaua e nevoie de critici sau remarci "dragute" ... :blink:

Nu sunt "chitit" cu consumul, vreau doar sa vad diferentele :)

Link to comment
Share on other sites

Pai e simplu. Seria 7 face parte dintr-o clasa superioara, deci este peste seria 5 E60.

Insa asta nu inseamna totul, conteaza ce-ti place tie mai mult.

 

Costurile de intretinere sunt mai mari la seria 7 insa este logic din moment ce este o clasa superioara...

 

In general primii ani de fabricatie ai unei masini sunt de evitat...

 

Eu n-as cumpara nici una dintre aceste doua modele la un pret sub 25-28 000 €.

 

In orice caz, daca citesti topicurile existente pe forum din sectiunile seria 5 si seria 7, iti poti face o idee clara asupra problemelor mai des intalnite, costuri de intretinere, etc.

Link to comment
Share on other sites

Pai e simplu. Seria 7 face parte dintr-o clasa superioara, deci este peste seria 5 E60.

Insa asta nu inseamna totul, conteaza ce-ti place tie mai mult.

 

Costurile de intretinere sunt mai mari la seria 7 insa este logic din moment ce este o clasa superioara...

 

In general primii ani de fabricatie ai unei masini sunt de evitat...

 

Eu n-as cumpara nici una dintre aceste doua modele la un pret sub 25-28 000 €.

 

In orice caz, daca citesti topicurile existente pe forum din sectiunile seria 5 si seria 7, iti poti face o idee clara asupra problemelor mai des intalnite, costuri de intretinere, etc.

 

bv man,... dupa cum ma asteptam din partea ta am primit inca un raspuns competent si inteligent! :blink:

la preturi, spuneai ca la banii aia iau ceva bun... dar cu putin noroc si tva deductibil reusesc sa le scot si mai jos? ce imi spui de consum, daca tot sunt "chitit" :) ?

am citit ambele topicuri inca de inainte de a ma inregistra pe forum!

 

Astept pareri noi si anul nou! :) :)

Link to comment
Share on other sites

In general preturile mici ascund probleme destul de grave, vorba "afara vopsit gardul, inauntru leopardul" se potriveste foarte bine situatiei.

 

Sub 25 000 € sunt slabe sanse sa gasesti ceva ok...

 

Daca te referi la 530d respectiv 730d, intr-un oras aglomerat cum e Bucurestiul consumul nu va cobori sub 14% insa are importanta si stilul de condus...

Link to comment
Share on other sites

In general preturile mici ascund probleme destul de grave, vorba "afara vopsit gardul, inauntru leopardul" se potriveste foarte bine situatiei.

 

Sub 25 000 € sunt slabe sanse sa gasesti ceva ok...

 

Daca te referi la 530d respectiv 730d, intr-un oras aglomerat cum e Bucurestiul consumul nu va cobori sub 14% insa are importanta si stilul de condus...

 

Nu mi se pare mare consumul... cred ca va fi si mai mic, pt ca nu stau in Bucuresti :blink:

Exista motorizare mai mica pe un seria 7?

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ciudat ca vrei seria 7 dar nu te-ai informat nici macar ce motorizari sunt pe... dansa. Intelegeam si eu sa intrebi cat costa o caseta de directie, cat iese o revizie la reprezentanta, dar la intrebarile pe care le pui... C'mon. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ciudat ca vrei seria 7 dar nu te-ai informat nici macar ce motorizari sunt pe... dansa. Intelegeam si eu sa intrebi cat costa o caseta de directie, cat iese o revizie la reprezentanta, dar la intrebarile pe care le pui... C'mon. :blink:

 

Stiu versiunile... am intrebat tocmai pt ca stiam ca asta e "prima" !

Bine ca ai adus amine... Cat costa o revizie la reprezentanta? (si la 5-ar si la 7-ar)

 

Regards!

Link to comment
Share on other sites

Nu crezi ca raspunsul la aceasta intrebare il detii DOAR tu ? Tu stii ce ai nevoie mai bine , un 5'er pe care sa il conduci , e un pic mai sportiva ca 7'er , 530d trage bine si are zvac fata de 730d , sau vrei confortul 7'erului ?

 

Pai cam asa e... Cred, din cate am vazut ca la banii de un seria 5 iei un seria 7... iar la seria 7 singurul impediment sunt consumul si reviziile!

Din moment ce e o clasa superioara merita oare sa dau banii aia pe un seria 5 !? Imi place f mult E60 are designul exterior mai frumos decat 7-arul ...

tocmai de asta nustiu care e mai "buna" :blink:

Link to comment
Share on other sites

sincer, in locul tau as alege e60-ul, e65 mi se pare cam 'uzat moral', si in plus daca tot esti atat de preocupat de consum iti garantez ca si un 525d te va satisface, si va consuma un pic mai putin, plus ca vei avea asigurari si impozit ceva mai mici... dar ar fi pacat sa nu iei 3.0d-ul.
Link to comment
Share on other sites

Si E60-ul a aparut de 5 ani, este tot uzat moral?

 

Poate e uzata moral pentru cei care-si permit un E65 nou dar pentru un om normal este o masina foarte misto..

 

Asa e ...

Daca vorbim de masini uzate moral sa ne uitam la A6 (1997 - 2005), cum e cand ai luat un A6 din 2004 cu 18000 E si vine altul cu una din '97 identica , atunci e urat :blink:

 

Dar poate e parerea lui si ii place sa cumpere o masina de cum apare! :)

Link to comment
Share on other sites

offtopic: si eu care chiar imi mai iau si un A6 in curand :) destul de nou, dar ceva imi spune ca o sa ma simt destul de ok. cam la fel cum va simtit voi cand apare cineva cu un e39 din '95, sau e46 din '98.

nu stiu, vad E60-ul ca fiind o masina mult mai moderna pe cand E65 o masina un pic invechita si stearsa (normal ca e o masina ok ciupanezule dar eu fac o comparatie intre doua masini). dupa ce am mers cu amandoua sincer cred ca ar trebui sa fi un pic maniac ca sa nu-ti ajunga cat spatiu ai in E60, mie personal nici ca si comfort nu mi se pare o diferenta extraordinara, E65-ul te detaseaza mai mult de mediul inconjurator (banuiesc, nu conduceam eu, asta spunea soferul) dar trebuie sa te intrebi daca vrei asta cu adevarat.

 

PS. wow voi realizati cum trec anii? parca ieri am vazut primul E65 si ma miram ce ciudatel e :blink:

Link to comment
Share on other sites

offtopic: si eu care chiar imi mai iau si un A6 in curand :) destul de nou, dar ceva imi spune ca o sa ma simt destul de ok. cam la fel cum va simtit voi cand apare cineva cu un e39 din '95, sau e46 din '98.

nu stiu, vad E60-ul ca fiind o masina mult mai moderna pe cand E65 o masina un pic invechita si stearsa (normal ca e o masina ok ciupanezule dar eu fac o comparatie intre doua masini). dupa ce am mers cu amandoua sincer cred ca ar trebui sa fi un pic maniac ca sa nu-ti ajunga cat spatiu ai in E60, mie personal nici ca si comfort nu mi se pare o diferenta extraordinara, E65-ul te detaseaza mai mult de mediul inconjurator (banuiesc, nu conduceam eu, asta spunea soferul) dar trebuie sa te intrebi daca vrei asta cu adevarat.

 

PS. wow voi realizati cum trec anii? parca ieri am vazut primul E65 si ma miram ce ciudatel e :)

 

chestia cu A6 era un offtopic din partea mea ... inca unul : :) modelul nou?

Trec prea repede anii astia!

 

Nu ma gandesc la comfort in comparatia asta, amandoua au ...

Impozitul cat o fi la 7-ar? :blink: (nu sariti cu critici ... :) )

Edited by don_deliquente
Link to comment
Share on other sites

nu stiu, vad E60-ul ca fiind o masina mult mai moderna pe cand E65 o masina un pic invechita si stearsa (normal ca e o masina ok ciupanezule dar eu fac o comparatie intre doua masini). dupa ce am mers cu amandoua sincer cred ca ar trebui sa fi un pic maniac ca sa nu-ti ajunga cat spatiu ai in E60, mie personal nici ca si comfort nu mi se pare o diferenta extraordinara, E65-ul te detaseaza mai mult de mediul inconjurator (banuiesc, nu conduceam eu, asta spunea soferul) dar trebuie sa te intrebi daca vrei asta cu adevarat.

 

Nu vad cum ar putea fi E60-ul prefacelift o masina mai moderna decat E65 avand in vedere ca sunt masini aparute in aproximativ aceeasi perioada.

 

Impozitul cat o fi la 7-ar? :blink: (nu sariti cu critici ... :) )

 

Pai impozitul se calculeaza pe capacitate cilindrica, daca vrei 530d respectiv 730d vei plati acelasi impozit adica 9 milioane/an.

Link to comment
Share on other sites

don_deliquente: nu modelul nou, un 2002-2003 cel mai probabil. nu am atatia bani de dat pentru o masina second hand.. hey, n-am implinit nici 22 de ani inca :blink: o sa am niste bani pe care pot sa ii cheltui pe masina si as vrea ceva din clasa asta, dar ar fi cel putin dubios sa-mi iau tot e39. pentru ceva mai scump ar trebui sa apelez la banca, si asta este o optiune pe care totusi prefer sa o pastrez pentru ceva important, nu o masina.

 

Ciupanezu: pai daca ne incadram intr-un buget comparatia este E65 pre-facelift vs. E60 (probabil tot pre-facelift). si E60-ul tot mi se pare mai moderna.. si DA, pentru ca tot evitam sa fim si subiectivi -- MUUULT mai frumoasa decat dubiosul E65 fara facelift. "parerea mea", dar cred ca si a majoritatii. ti-am spus si iti repet, nu judec masina e65 punct, doar fac comparatie. masina normal ca e misto, doar e bmw, e cat de cat modern si e 'cap de serie', ca sa zic asa. so.. my 2 cents:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.