Jump to content

E60 sau E65 ?


Christian10

Seria 5 (E60) sau Seria 7(E65) ?  

269 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

E65-ul prefacelift poate nu are un design pe gustul oricui insa E60 nu are cum sa fie mai moderna, este ca si cum ai spune ca E39 este mai modern decat E38 din punct de vedere tehnic.

Daca te referi la faptul ca tu o percepi ca fiind mai moderna dpdv al design-ului, asta e treaba ta..

 

@don_deliquente: In orice caz, un E60 este o masina mult mai usor de intretinut decat un E65, eu asta as cumpara...

Link to comment
Share on other sites

E65-ul prefacelift poate nu are un design pe gustul oricui insa E60 nu are cum sa fie mai moderna, este ca si cum ai spune ca E39 este mai modern decat E38 din punct de vedere tehnic.

Daca te referi la faptul ca tu o percepi ca fiind mai moderna dpdv al design-ului, asta e treaba ta..

 

@don_deliquente: In orice caz, un E60 este o masina mult mai usor de intretinut decat un E65, eu asta as cumpara...

 

pai am mai vb de asta si sti cat de mult imi place E60...

dar cand vad E65 :blink: :) :)

off forumul asta m-a facut fanatic bmw !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Am o curiozitate ...

Ce este in "sertarasele" din bordul de la E65? Nu gasesc pe nici unde ... :blink:

Ti-ar prinde bine sa citesti manualul de la E65 (macar PDF), ca sa stii dupa ce sa te uiti si ce ai nevoie cand iti cauti una. E posibil sa regreti dupa aia.

 

E65-ul prefacelift poate nu are un design pe gustul oricui insa E60 nu are cum sa fie mai moderna, este ca si cum ai spune ca E39 este mai modern decat E38 din punct de vedere tehnic.

Daca te referi la faptul ca tu o percepi ca fiind mai moderna dpdv al design-ului, asta e treaba ta..

 

@don_deliquente: In orice caz, un E60 este o masina mult mai usor de intretinut decat un E65, eu asta as cumpara...

Despre design era vorba probabil. E60 are forme mai "indraznete". Cat despre intretinere 730d vs. 530d de exemplu, nu ar fi mare diferenta; doar sa compari 745i vs. 530i (545i E60, mai rar pe aici).

Link to comment
Share on other sites

Ti-ar prinde bine sa citesti manualul de la E65 (macar PDF), ca sa stii dupa ce sa te uiti si ce ai nevoie cand iti cauti una. E posibil sa regreti dupa aia.

Despre design era vorba probabil. E60 are forme mai "indraznete". Cat despre intretinere 730d vs. 530d de exemplu, nu ar fi mare diferenta; doar sa compari 745i vs. 530i (545i E60, mai rar pe aici).

 

Am gasit si am citit manualul de la E60 dar nu am gasit inca manualul de la E65 (cel putin pe aria pentru seria 7) ...

Multumesc de sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Ti-ar prinde bine sa citesti manualul de la E65 (macar PDF), ca sa stii dupa ce sa te uiti si ce ai nevoie cand iti cauti una. E posibil sa regreti dupa aia.

Despre design era vorba probabil. E60 are forme mai "indraznete". Cat despre intretinere 730d vs. 530d de exemplu, nu ar fi mare diferenta; doar sa compari 745i vs. 530i (545i E60, mai rar pe aici).

 

Am gasit si am citit manualul de la E60 dar nu am gasit inca manualul de la E65 (cel putin pe aria pentru seria 7) ...

Multumesc de sfaturi!

 

Si te-ai hotarat la vreuna intre timp?

Eu as alege un 530i cu foarte multe dotari. Un prieten are E65 si se pare ca intretinerea ei este totusi foarte scumpa facand comparatia cu E60-ul meu..

Link to comment
Share on other sites

Si te-ai hotarat la vreuna intre timp?

Eu as alege un 530i cu foarte multe dotari. Un prieten are E65 si se pare ca intretinerea ei este totusi foarte scumpa facand comparatia cu E60-ul meu..

 

NU m-am hotarat inca ...

Mai pot sa trag de situatia asta si inca 6 luni sau se poate rezolva in cateva saptamani, depinde de mai multe lucruri!

La E60 as merge spre un 525i, la E65 ar merge un 730d sau i

 

Tocmai de asta cer sfaturi, pentru ca daca tot am mult timp la dispozitie sa iau o alegere buna! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Si te-ai hotarat la vreuna intre timp?

Eu as alege un 530i cu foarte multe dotari. Un prieten are E65 si se pare ca intretinerea ei este totusi foarte scumpa facand comparatia cu E60-ul meu..

 

NU m-am hotarat inca ...

Mai pot sa trag de situatia asta si inca 6 luni sau se poate rezolva in cateva saptamani, depinde de mai multe lucruri!

La E60 as merge spre un 525i, la E65 ar merge un 730d sau i

 

Tocmai de asta cer sfaturi, pentru ca daca tot am mult timp la dispozitie sa iau o alegere buna! :)

Baga un 545i sau un un 745i ... Cel putin... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Si te-ai hotarat la vreuna intre timp?

Eu as alege un 530i cu foarte multe dotari. Un prieten are E65 si se pare ca intretinerea ei este totusi foarte scumpa facand comparatia cu E60-ul meu..

Daca aveti motoare identice, diferenta ar fi doar la articulatii, care sunt mai scumpe la E65, normal. Ce a fost mai scump la el?

 

Ti-ar prinde bine sa citesti manualul de la E65 (macar PDF), ca sa stii dupa ce sa te uiti si ce ai nevoie cand iti cauti una. E posibil sa regreti dupa aia.

Despre design era vorba probabil. E60 are forme mai "indraznete". Cat despre intretinere 730d vs. 530d de exemplu, nu ar fi mare diferenta; doar sa compari 745i vs. 530i (545i E60, mai rar pe aici).

 

Am gasit si am citit manualul de la E60 dar nu am gasit inca manualul de la E65 (cel putin pe aria pentru seria 7) ...

Multumesc de sfaturi!

E cam triplu fata de cei 2Mb maximi pentru attachment. Da-i un search pe google.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
In primul rand.. multe optionale scumpe de pe e60.. sunt standard la e65.. tre sa tii cont, ca e65 cu motorul de 3L nu se va comporta ca e60 cu motorul de 3 l... gandeste-te.. ca la e60 ala de 3 L este "Aproape" cel mai tare diesel... pe cand la e65 motorul de 3 L este cel mai puturos... parerea mea este ca la seria 7.. motorul ar trebui sa fie 4 L minim.. atat la diesel cat si la benzina...
Link to comment
Share on other sites

Eu visez de mult timp la un E65, dar nu ma pot apropiat de el din cauza ca intretinerea e foarte scumpa si la cata "bafta" am eu cu masinile de le gasesc zgariate saptamanal in parcare......Si mai e si din cauza ca nu m-as uita la altceva decat la un 745i 750i sau 760i (sau un Alpina B7 :blink:) si la astea e si consumul pe masura...

Motorul de 3.000 diesel mi se pare prea lesinat pentru ditamai balena hidramata...Deci in locul tau as alege 530d...

Link to comment
Share on other sites

eu am si un e60 525d si un e65 745i.ma refer strict la ce poate masina.nu putem compara 333 cp cu 177 cp!e65 e prea pretentios ptr strazile noastre,e masina grea,fff multa electronica(am auzit de 40 km de cablu,nr 1 mondial la cablaj)si se defecteaza tot timpul senzorii!am e 65 din 2003 si stiu ce am schimbat la el!pe electronica nu te poti duce la orice service,am facut numai la AB!mi-au luat o gramada de bani,dar asta e,am 745i.apropo-vand 745i din 2002 160.000 km,full!de e 60 sunt f multumit,nu am avut inca probleme majore ca la e65!parerea mea:e60!(cand o sa avem asfalt -asfalt e65!)multa bafta Edited by mergeanigym
Link to comment
Share on other sites

Motorul nu e deloc leÂşinat la 730d :blink:

 

Confirm. Nici mie nu mi s-a parut deloc inceata.

 

Era o parere personala...Adica voiam sa spun ca nu as fi avut curaj sa fac depasirile cu 730d cum le fac cu 318i...Poate am avut senzatia asta si din cauza ca e ditamai balena de masina...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu am si un e60 525d si un e65 745i.ma refer strict la ce poate masina.nu putem compara 333 cp cu 177 cp!e65 e prea pretentios ptr strazile noastre,e masina grea,fff multa electronica(am auzit de 40 km de cablu,nr 1 mondial la cablaj)si se defecteaza tot timpul senzorii!am e 65 din 2003 si stiu ce am schimbat la el!pe electronica nu te poti duce la orice service,am facut numai la AB!mi-au luat o gramada de bani,dar asta e,am 745i.apropo-vand 745i din 2002 160.000 km,full!de e 60 sunt f multumit,nu am avut inca probleme majore ca la e65!parerea mea:e60!(cand o sa avem asfalt -asfalt e65!)multa bafta

fa si tu un topic si spune de probleme sa vedem si noi ...poate ajuta viitori posesori sa faca o alegere cu "capul" si nu cu inima cum se intampla de multe ori cand vezi cate un BMW :blink: , eu as alege E65 ...conteaza foarte mult pentru ce alegi masina si finantele de care dispui luna de luna, daca iti pica ceva sa nu te sperii sau sa stai fara masina cate o luna pana faci rost de bani de una, alta ....."luxul" se plateste de aia te sfatuiesc sa mergi pe e60 care pare cel putin la prima vedere mai fiabil si mai ieftin de intretinut.Succes in alegeri :)

Link to comment
Share on other sites

Exact aceeasi dilema am avut-o si eu , am avut de ales intre e60 si e65 ,cu dotarile care le vroiam la e60 am luat in aceeasi bani e65 si sunt f multumit de el , nicio problema pana acum , si nu e chiar asa lesinata (imi place ca fac comentarii cei care au masini cu motoare mici , nu fac aluzie la nimeni de aici)plus ca e o limuzina , e nava amiral de la bmw , nu e o sportiva ,oricum e de ajuns cum fuge ptr drumurile noastre , acum depinde si de gustul fiecaruia . Intr-adevar e65 e o masina mare , e putin mai greoaie , mai mult confort , e60 mai "fasneata" mai sportiva . Sper sa faci o alegere buna , numai bine . Edited by Cricket
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.