Jump to content

Probleme ridicare geam


Recommended Posts

Isi aduce cineva aminte daca exista ceva informatii despre cum se scoate fata de usa la E46 (compact din 2002)?

 

Azi am lasat geamul jos (dupa sunete nu prea i-a placut) si cand sa-l ridic, nu se mai ridica decat pana la jumatate (si scotea niste sunete de parca ar fi ceva care il blocheaza in interior). Motorul merge in jos, dar in sus decat pana la jumatate. Probabil ca s-a miscat ceva prin interior. Sugestii? Sfaturi?

 

Maine vreau sa desfac fata de la usa sa vad ce e acolo.

 

10x

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cred ca e ca la e46-se scoate trimul (cu o surubelnita lata, se baga sub trim ),se scot butoanele de actionare oglinzi electrice(sant presate in maner), scoti mufele de la butoane,se desfac suruburile de la maner,sant 3,apoi desfaci suruburile de pe portiera unde a fost trimul-cu o surubelnita lata desfaci fata de portiera(e prinsa in clipsuri)-iti trebue niste chei stelate,torx.-desfaci suruburile care tin geamul,sant doua(ridici si cobori geamul pana ai acces la ele),sant cu cap de 10 parca,ridici geamul in sus(eu l-am blocat cu niste carpe intre geam si marginea portierei),scoti mufa de la motor si desfaci suruburile de la mecanism de ridicare(uitate la cablu sa nu aiba spire rupte si la clemele care tin geamul,sa nu aiba o ureche rupta)-mecanismul nou costa cam 400-420 ron.
Link to comment
Share on other sites

Vezi aici, s-ar putea sa gasesti rezolvare la problema. Daca rezolvi posteaza detalii pls, si eu am o problema similara si nu mi-am facut curaj sa desfac usa inca.

 

exact asa am patit eu. Norocul meu a fost ca a cazut piesa respectiva in usa....i-am dat tarcoale vreo 2-3 ore pana sa-mi dau seama de unde e. N-am desfacut nimic decat tapiteria interioara , am lasat geamul in jos , am prins-o la loc iar apoi cablul cu vreo 3 coliere de plastic.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am o problema la geamul de la sofer cand il las jos dupa ce ajunge la jumate trosneste o data destul de tare ca si cum ar sari de pe macara si se lasa in continuare normal in jos, cand e de ridicat, merge pana la jumate dup-aia trebuie sa il trag eu putin si merge in continuare.

Daca ii dai de cap eventual posteaza-ne si noua cum ai facut si ce ai facut, eventual si niste poze daca nu cerem prea mult :blink:

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 year later...

Asadar, acum o saptamana, cand plecam spre Cluj, am lasat geamul jos din oarece motiv, cand am incercat sa il ridic, aceasta se ridica cu o viteza extrem de redusa si a trebuit sa renunt la comanda. Ulterior mi-am dat seama ca il pot misca, inainte - inapoi, putin, nu sta foarte fix cand urca.

 

Intre timp am fost atent ce se intampla. Va spun si voua, cine stie poate a mai patit cineva si as vrea sa stiu ce a schimbat etc ...

 

 

Daca dau sa il ridic si il ajut , in sensul ca il tin oarecum pe o pozitie de mijloc, am scris mai sus ca el misca inainte inapoi putin, daca il ajut cand urca si il tin pe pozitia de mijloc, nici prea in fata nici prea in spate, el urca normal.

 

Am mai facut legatura ca uneori si la geamul din dreapta cand il urcam sau coboram se auzea cateodata un poc, ca si cum s-ar rupe ceva de plastic, Si cel din dreapta parca face figuri dar nu ca cel din stanga.

 

La cel de la sofer nu am auzit pana sa se strice , insa azi a facut un poc si la asta.

 

Care stie, ce s-a intamplat si care ar fi cauza?

 

Mentionez ca masina e un E46 facelift. Mai mentionez ca in dimineata cand a facut prima oara asa, nu s-a intamplat absolut nimic nou, nu gropi, accidente etc.

 

Opinia mea e ca a "sarit " oarecum sau a rupt stiu eu ce ghidaje pe care urca si coboara, insa astept ceva parerei de la cei care eventual au mai avut asa problema.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut problema asta: pocnea pana intr-o zi cand dupa ce il deschideam urca geamul putin si deodata cadea jos....cablul are un plumb pe el(ca la guta unditei) care intra intr-u locas al uni plastic care tine geamul care in timp face joc si iese de acolo. El statea prins pana la un moment dat al urcarii cand scapa si nemaiavand cine sa-l tina cadea jos. Cel putin asta a fost la mine. Am mers la niste baieti care se ocupa cu repararea de macarale si au fixat plumbul cu ajutorul unui metal si mult Poxipol. De atunci totul este ok si desi au trecut cateva luni bune.

 

Sper sa intelegi explicatia. :)

Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

da dar daca e patina aia nu stiu de unde o cumperi separat

si eu am avut nevoie si nu am gasit pana la urma am luat macaraua cu totul de la un slot

 

 

Si cat a fost ?

 

Aproximativ asa daca mai tii minte . Thx.

asta a fost acum 3 luni, 1 mil. dar eu am e 36

si oricum preturile difera de la slot la slot

in primul rand desfa sa vezi cere-i treaba ca nu e greu de desfacut fata de usa

bafta

Link to comment
Share on other sites

este exact ce zice taz si eu am asa la mine s-a uzat piesa care tine cablul de otel intins si geamul nu mai sta drept si cand incerci sa-l ridici el nu acctioneaza rectiliniu, poti sa incerci sa-l repari dar o sa tina "de joi pana mai apoi" tre sa cumperi o alta macara fara motoras.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.