Jump to content

Probleme ridicare geam


Recommended Posts

este exact ce zice taz si eu am asa la mine s-a uzat piesa care tine cablul de otel intins si geamul nu mai sta drept si cand incerci sa-l ridici el nu acctioneaza rectiliniu, poti sa incerci sa-l repari dar o sa tina "de joi pana mai apoi" tre sa cumperi o alta macara fara motoras.

 

 

Am inteles maestre. Oricum inainte de asta, azi sau maine dau un telefon sa ne intalnim sa te uiti si tu la grozavenie, sa confirmi ce si cum. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

este exact ce zice taz si eu am asa la mine s-a uzat piesa care tine cablul de otel intins si geamul nu mai sta drept si cand incerci sa-l ridici el nu acctioneaza rectiliniu, poti sa incerci sa-l repari dar o sa tina "de joi pana mai apoi" tre sa cumperi o alta macara fara motoras.

 

 

Am inteles maestre. Oricum inainte de asta, azi sau maine dau un telefon sa ne intalnim sa te uiti si tu la grozavenie, sa confirmi ce si cum. :lol:

 

astept tel. o sa vin si cu cateva cleme de prindere a fetei de usi ca sigur se rupe una- doua :)

Link to comment
Share on other sites

foarte bun link-ul pe care l-ai pus dar ce faci cand se rupe plasticul care tine acel plumb sau bulb metalic ????

eu sic ca tre sa schimbi macaraua, daca se poate schimba doar acea piesa de metal su insertia de plastic ar fi excelent eu nu am gasit-o separat.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc la toti frumos :lol: :lol:

 

Am fost si m-am interesat azi de costul unei macarale, 500 Ron bucata, montajul 130 Ron . Cam scumpe macaralele. Dar daca e musai cu placere. Cred ca ma voi incumeta alaturi de Cotti sa desfac usa si sa vedem ce si cum. :)

 

 

 

 

 

Super link

http://www.pic4ever.com/images/47b20s0.gif

Link to comment
Share on other sites

Multumesc la toti frumos :lol: :lol:

 

Am fost si m-am interesat azi de costul unei macarale, 500 Ron bucata, montajul 130 Ron . Cam scumpe macaralele. Dar daca e musai cu placere. Cred ca ma voi incumeta alaturi de Cotti sa desfac usa si sa vedem ce si cum. :)

 

 

 

 

 

Super link

http://www.pic4ever.com/images/47b20s0.gif

 

 

Nu merita 130RON manopera, mai bine iti cumperi macaraua si o schimbi singur, in 30 de min termini (1 ora ptr. incepatori :) ). Iti spun din propie experienta, am schimbat ambele macarale pe spate iar eu am dat 350Ron(acum 1 an) pe o macara nu 500.

 

La una din ele m-a lasat si motorasul dar n-am pus botul la ce zic astia de la servisuri: "schimba motorasul", am desfacut motorasul am planat periile colectoare de pe rotor cu putin jmirghel si "voila" motorasul merge perfect ... bobina rotorului era intacta.

Plus ca daca e un mecanic dela imbecil nici nu-ti lipeste la loc folia de izolare fonica(cu silicon sau ceva) si o sa iti ploua in masina; deasemenea o sa uite sa puna micile garnituri de pe clipsurile fetei de usa care te protejeaza de apa.

 

Doar un sfat...

Link to comment
Share on other sites

Am patit-o si eu cu suportul din plastic pentru geam la o usa din spate. Am pus si o poza cu el. In spate este un singur astfel de suport (o singura sina) iar in fata sunt doi (doua sine). Eu am preferat sa comand un kit de reparatie de pe e-bay care continnea: suportul din plastic, cablurile si rola pe care o invarte motorasul. M-a costat vreo 10 dolari kitul si vreo 6 shipping-ul. Puteti gasi astfel de kit-uri pe ebay.com cautand "e46 regulator kit". Unele vin din turcia, altele din Germania si n-am idee unde sunt fabricate.

 

Toate bune si frumoase pana am primit kitul care in loc de un suport continea doi suporti unul pe stanga si celalalt pe drepta si doua role. Am zis: Uite ca s-a gresit turcul si mi-a trimis doua seturi, pacat ca nu trimisese decat doua cabluri. I-am dat feedback pozitiv si dupa cateva zile m-am apucat de reparat macaraua.

 

Prima constatare dupa ce am dat jos motorasul de pe macara: rolele nu se potriveau, erau prea mici, noroc ca am putut recupera rola originala. Cablurile originale erau varza pentru ca au intrat in spatele rolei si s-au rupt fire din ele. Cablurile noi primite in Kit s-au potrivit perfect. La fel si suportul asa ca la final am reusit sa repar macaraua. Nu am mai avut ce sa ii fac turcului ca imi trimisese role gresite pentru ca lasasem deja feedback-ul.

 

Reparatia asta am facut-o acum cateva luni si pare sa tine desi eu inca sunt putin sceptic. Nu pot sa spun ca recomand cu caldura kitul asta de reparatie dar tineti cont ca exista si la o adica poate fi folosit.

 

Daca incercati sa reparati macaraua prin prinderea cablului cu fasete (soricei) pe suport asigurati-va ca folositi fasete de cea mai buna calitate pentru ce tensiunea in respectivul cablu este foarte mare si riscati sa le rupa destul de repede. Nu prea sunt convins oricum ca fasetele respective vor tine prea mult.

 

Daca va hotarati sa cumparati kitul de pe ebay nu faceti greseala mea sa ii lasati feedback pana cand instalati piesele si vedeti ca totul se potriveste.

post-13448-1254468950_thumb.jpg

Edited by mihais
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa schimbi macaraua de la geam.Nu iti pierde timpul incercand sa o "repari".

eu mi l-am pierdut si pe-al meu, dar si pe cel a 2 prieteni, dar a meritat din plin... :)

 

@Remus: iti recomand solutia lui @Mishoo... pentru acea problema..

 

pentru macarale OEM noi, pret bun, incearca sa vb. cu colegul @ovy_318i... are preturi bune ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa schimbi macaraua de la geam.Nu iti pierde timpul incercand sa o "repari".

eu mi l-am pierdut si pe-al meu, dar si pe cel a 2 prieteni, dar a meritat din plin... :lol:

 

@Remus: iti recomand solutia lui @Mishoo... pentru acea problema..

 

pentru macarale OEM noi, pret bun, incearca sa vb. cu colegul @ovy_318i... are preturi bune ! :lol:

 

 

Ok mersi, asa am sa fac, am sa incerc sa repar, daca nu merge am sa iau legatura cu ovy.

 

:)

 

Puteti gasi astfel de kit-uri pe ebay.com cautand "e46 regulator kit". Unele vin din turcia, altele din Germania si n-am idee unde sunt fabricate.

 

Mersi de sfat

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa schimbi macaraua de la geam.Nu iti pierde timpul incercand sa o "repari".

eu mi l-am pierdut si pe-al meu, dar si pe cel a 2 prieteni, dar a meritat din plin... :)

 

@Remus: iti recomand solutia lui @Mishoo... pentru acea problema..

 

pentru macarale OEM noi, pret bun, incearca sa vb. cu colegul @ovy_318i... are preturi bune ! :lol:

 

Probabil ai reparat-o, XXL, si functioneaza.Cat va functiona ne vei spune tu.Personal nu imi plac "reparatiile" de genul asta, numite uneori tiganeli.

Piese nu exista pentru reparare, ma refer la piese pe care sa le poti comanda de la BMW.Macaraua de la E46 este un junk facut din mult plastic si putin metal.Chiar daca este "reparata" uneori raman acele trosnituri cand este actionat geamul.

Ma rog, fiecare isi intretine masina cum considera mai bine. :lol:

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere ca o reparatie bine facuta la acel plastic poate sa tina mai mult decat unul nou. Cine nu crede il invit sa vada cum urca si coboara geamul meu.O sa va anunt cand se va strica din nou dar am vazut cum s-a reparat si nu se va intampla curand sigur. Este doar o bucata de plastic. Parerea mea este ca si cine cumpara noi acele plastice ar fi bine sa le mai intareasca cu niste Poxipol. Vrem sau nu trebuie sa admitem ca marca noastra de suflet s-a facut de cacao aici. Macaralele sunt niste jeguri si cu asta basta. Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere ca o reparatie bine facuta la acel plastic poate sa tina mai mult decat unul nou. Cine nu crede il invit sa vada cum urca si coboara geamul meu.O sa va anunt cand se va strica din nou dar am vazut cum s-a reparat si nu se va intampla curand sigur. Este doar o bucata de plastic. Parerea mea este ca si cine cumpara noi acele plastice ar fi bine sa le mai intareasca cu niste Poxipol. Vrem sau nu trebuie sa admitem ca marca noastra de suflet s-a facut de cacao aici. Macaralele sunt niste jeguri si cu asta basta.

 

Mare dreptate ai. Macaralele alea si bunicul meu daca se gandea mai bine le facea mai rezistente :lol::D) . Puteau sa faca piesa aia din plastic sa fie din metal si acoperita cu plastic ...

 

O fi el bmw dar macaraua e demna de "made in china", e un dezastru ... Scopul ei initial a fost ca sa se strice cat mai des nu sa reziste ...bataie de joc ...

 

Nu am sa ma duc niciodata la reprezentanta pentru macara ... mi s-au stricat ambele la interval de cateva luni ...le detest iar daca mai si platesc reparatia lor nu ma mai urc in masina :) :)

 

Cred ca toti de pe forumul asta au avut macar o macara busita. Macar daca faceau sa se strice altceva mai des, nu macaraua ca sa nu poti sa lasi masina in parcare daca esti plecat pe undeva ...sa iti ploua/ninga in ea ...sa intre cine vrea in ea ...etc.

 

Eu zic sa facem un poll: Cine a avut probleme cu macaralele si cine nu? sa vedem ce raspuns primeste :lol::))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut ceva asmanator am patit si eu , aveam un zgomot in usa cand culisa geamul , numai ca la mine a iesit mai grav , nu am dat prea multa importanta sunetului si la un moment dat mi sau lasat geamurile si a cedat inchiderea . am incercat sa schimb sigurante dar le arde imediat. mam incumetat si am dat torpedoul jos si mare mi-a fost mirarea sa descopar calculatorul de confort relativ prajit . inca nu stiu din ce motiv sa ars dar cred ca a ramas blocat dat comanda geamurilor sa coboare la nesfarsit astfel prajind si motorasele la geamuri. inca lucram la ea e ceva recent daca stiti vreo cauza ?? 318i e 46

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Si eu am problema asta "la geamul din dreapta când il urcam sau coboram se auzea câteodată un poc, ca si cum s-ar rupe ceva de plastic" tocmai astazi a inceput sa faca acest zgomot cand cobor geamul apoi când se ridica se ridica mai ĂŽncet ! :) ce sa fie oare ! Edited by Viorel_2008BMW
Link to comment
Share on other sites

Si eu am problema asta "la geamul din dreapta când il urcam sau coboram se auzea câteodatã un poc, ca si cum s-ar rupe ceva de plastic" tocmai astazi a inceput sa faca acest zgomot cand cobor geamul apoi când se ridica se ridica mai Încet ! :lol: ce sa fie oare !

 

 

Ce sa fie... decat macaraua aia de toata jena ...

 

 

eu am schimbat 2 pana acum :) dar in rest nu ma plang e fiabila :)

Link to comment
Share on other sites

Ce sa fie... decat macaraua aia de toata jena ...

 

 

eu am schimbat 2 pana acum :lol: dar in rest nu ma plang e fiabila :)

 

 

Pai trebuie sa o dau jos sa ma lămuresc daca trebuie inlocuita sau schimbat ceva pe acolo....zici ca e un plastic rupt asa se aude.

Ai schimbat singur macaraua sau ai fost la un service ?

Edited by Viorel_2008BMW
Link to comment
Share on other sites

La mine se aude ca si cum ar zgaria pe geam o bucata de sarma...asta pe macaraua din dreapta....sper sa nu fie inceputul :)...oricum, am zis ca imi fac timp si dau jos fata aia de usa sa vad ce pot sa ii fac, dar nu ma ajuta vremea asta....a mai patit cineva asa? tipul asta de zgomot, vreau sa zic?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.