Jump to content

Se merita sa imi iau un BMW de prin 88 pana in 200 euro?


Mjeefo

Recommended Posts

Buna sunt un fan foarte vechi al marci BMW, dar un mebru nou al acestei comunitati si ma gandesc sa imi iau si eu un ursulet de prin 88 (de varsta mea), 1.6 1.8 maxim 2.0, pana in 2000 euro (inmatriculat), dar sunt cam nehotarat din cauza unor motive: cam cat ma ajunge impozitu, inamatricularea, intretinerea, asigurarea obligatorie si daca voi avea satisfactia pe care mi-o doresc.

Am mai condus BMW-uri, un seria 5 din 88, un seria 3 din 95 si chiar M5 unui prieten cu ceva banisiori si pot sa va spun ca am ramas profund impresionat.

Voi ce ma sfatuiti.

Link to comment
Share on other sites

Deci voi spuneti ca nu se merita, de ce nu se merita, dati argumente, e prea mica suma? Am gasit BMW bunicele si cu 1500 euro si nu seria 7 la care impozitu este de 21 milioane. Dar de vro 3000 euro pot gasi un urs dragut?

Oricum mai mult o vreau ca o a doua masina pentru curse si sa o modific.

Link to comment
Share on other sites

Pai eu mama cam gandit, un ursulet seria 3 dr 1800 c, iar modificari nu mari si in special asupra motorului, nu merg decat la liniute nu ma duc pe vreo pista :blink:

Si tot nu miat raspuns cat ma ajunge intretinerea, asigurarea si inmatricularea pentru un urs din 88 de 1800 cc seria 3.

Edited by Mjeefo
Link to comment
Share on other sites

Sincer chiar mam gandit la varianta asta si cam tot sistemul cu intercooler, turbina T3/T4, Dump valve si Boost controler manual ma ajunge in jur de 1500-2000 euro cu tot cu manopera, dar nu stiu daca se merita investitia asta la motoare asa mici, un sistem turbo se simte bine la motoare ceva mai puternice unde le creste puterea semnificativ.
Link to comment
Share on other sites

Sincer chiar mam gandit la varianta asta si cam tot sistemul cu intercooler, turbina T3/T4, Dump valve si Boost controler manual ma ajunge in jur de 1500-2000 euro cu tot cu manopera, dar nu stiu daca se merita investitia asta la motoare asa mici, un sistem turbo se simte bine la motoare ceva mai puternice unde le creste puterea semnificativ.

cine iti `face manopera`la lucrarea asta?

Link to comment
Share on other sites

cel mai puternic e30 accesibil este 325i - cca 170cp. il gasesti la 3500eur, pregatirea de curse te mai costa, tu stii mai bine cat.

dar retine: drumurile publice sunt bun comun si circulatia in cadrul lor se reglementeaza prin lege. nimeni de aici nu-si doreste un alt idiot cu beemve care sa ne faca marca de cacao. daca vrei adrenalina inscrie-te la cursele legale, acolo vei infrunta concurenta reala, nu dacii obosite pt care iti creste pipota ca le-ai depasit cu 60km/h.

Link to comment
Share on other sites

Te-au bagat colegii in ceatza :blink:

Eu zic sa-ti iei un urs cu motorul terminat daca gaseshti si sa-ti pui un motor de E36 de 2500 cm. Cred ca poti ajunge in 3000 de euro. Masina face 1600-2000 iar motorul si manopera cam 800-1000...

La motor de 2.5 192 de cai e o mashina destul de puternica de strada adica e destul de greu sa ti-o furi la semafor ( la liniuta ) poti s-o conduci si normal . E un compromis.

Eu nu m-am dat la curse cu ea dar pot spune ca la semafor n-am prea discutat .... Acum te mai si uiti la ce mashina te dai...

Oricum am ajuns la concluzia ca nu sunt BMW multe puternice in Bucuresti...

Cat despre impozite si intretinere sunt costuri rezonabile...

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.