Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

Salutare

Am o intrebare: la viteze mare, cand pun frana incepe sa trepideze volanul, dar numai pana ajunge pe la 60 km/h, apoi nu mai trepideaza. In mers nu se simte nimic, directia buna, n-are nici cel mai mic tremur, decat daca apas pedala de frana. Am schimbat placutele si apoi am sesizat treaba asta. Ar putea fi de la placute, sa nu fie puse bine sau eu stiu, ceva de genul asta?

Multumesc

 

vezi sa nu fie de la bucsaraie...cand apasam pedala de frana incepea sa imi traga in toate partile...dupa ce am schimbat bucsaraia, sta volanul de zici ca il tine cineva...alt motiv poate sa fie si de la echilibrarea rotilor cum a spus si predecesorul meu...asa ca verifica astea 2...

Link to comment
Share on other sites

vezi sa nu fie de la bucsaraie...cand apasam pedala de frana incepea sa imi traga in toate partile...dupa ce am schimbat bucsaraia, sta volanul de zici ca il tine cineva...alt motiv poate sa fie si de la echilibrarea rotilor cum a spus si predecesorul meu...asa ca verifica astea 2...

Nu cred ca are legatura cu bucsaraia ,tremuratul volanului la franare.Eu am patit acelasi lucru si de vina sunt discurile de frana ,mai ales daca nu sunt pe original e problema mare in timp cu ele !Jantele daca nu sunt echilibrate tremura si in mers nu doar la franare!

Link to comment
Share on other sites

Salutare

Am o intrebare: la viteze mare, cand pun frana incepe sa trepideze volanul, dar numai pana ajunge pe la 60 km/h, apoi nu mai trepideaza. In mers nu se simte nimic, directia buna, n-are nici cel mai mic tremur, decat daca apas pedala de frana. Am schimbat placutele si apoi am sesizat treaba asta. Ar putea fi de la placute, sa nu fie puse bine sau eu stiu, ceva de genul asta?

Multumesc

este o problema a discurilor de frana care s-au descentrat din cauza unor franari bruste intr-o balta, ceea ce a dus la decalirea materialului. Nu este nimic grav, dar trebuie identificate discurile afectate si schimbate. De obicei e discul dreapta fata. Inca o data, nu va faceti probleme, mergeti la o diagnoza si daca trebuie cumparat, luati ceva de calitate, nu chinezisme...Drumuri bune

Link to comment
Share on other sites

m-am interesat intre timp si iese euro 3 la noi la RAR...cat despre consum ma intereseaza ...ca asta e factoru care face diferenta , momentan am un audi a4 1.9tdi cu un consum de vreo 6.2 - 6.5 mediu la stilul meu de mers , as trece la benzinar numai pt un e46 coupe , asta in cazul in care imi pot permite consumul , facand cam 35000-40000km pe an , astept pareri

Depinde ce banzinar iti iei ca daca iei un 325i cam trebuie sa ai mereu bani in buzunar de benzina ca papa ceva... dar te joci cu toti pe strada. :thumbsup: Bine, nu trebuie sa faci asta, dar vorba vine. Oricum e diferenta in a conduce un BMW fata de celelalte. Cand te vei obisnui cu BMW-ul si te vei sui in alte masini vei prefera tot BMW-ul, cel putin asa mi s-a intamplat mie.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salutare

Am o intrebare: la viteze mare, cand pun frana incepe sa trepideze volanul, dar numai pana ajunge pe la 60 km/h, apoi nu mai trepideaza. In mers nu se simte nimic, directia buna, n-are nici cel mai mic tremur, decat daca apas pedala de frana. Am schimbat placutele si apoi am sesizat treaba asta. Ar putea fi de la placute, sa nu fie puse bine sau eu stiu, ceva de genul asta?

Multumesc

poate fi de la discuri. Sa-ti explic cum sta treaba cateodata... Mergand ceva cu masina, mai pui frane ca e normal, discurile se incalzesc ceea ce iar e normal, dar problema poate aparea atunci cand dupa o frana sau chiar in timpul franei, intri intr-o baltoaca. In momentul acela, discurile pot suferi deformari si chiar fisuri. Verifica discurile, chiar la mana si vezi daca sunt ondulate. O alta idee, nu este recomandat sa schimbi doar placutele daca discul e mancat mai mult de 2 mm, automat trebuie si discurile schimbate, altfel suprafata de contact intre placuta si disc e mica.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce banzinar iti iei ca daca iei un 325i cam trebuie sa ai mereu bani in buzunar de benzina ca papa ceva... dar te joci cu toti pe strada. :thumbsup: Bine, nu trebuie sa faci asta, dar vorba vine. Oricum e diferenta in a conduce un BMW fata de celelalte. Cand te vei obisnui cu BMW-ul si te vei sui in alte masini vei prefera tot BMW-ul, cel putin asa mi s-a intamplat mie.

 

Bafta!

 

Eu am o piticanie de benzinar 316i, model 2003, si la fel, din BMW, tot in BMW m-as suii.....ai perfecta dreptate!

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce banzinar iti iei ca daca iei un 325i cam trebuie sa ai mereu bani in buzunar de benzina ca papa ceva... dar te joci cu toti pe strada. :thumbsup: Bine, nu trebuie sa faci asta, dar vorba vine. Oricum e diferenta in a conduce un BMW fata de celelalte. Cand te vei obisnui cu BMW-ul si te vei sui in alte masini vei prefera tot BMW-ul, cel putin asa mi s-a intamplat mie.

 

Bafta!

 

stiu cum e sa conduci bmw , pt ca inainte de audi am avut doar bmw ( bmw 318tds , bmw 316i , bmw 320d ) ma intereseaza strict 318i NFL 118cp , incercati sa va axati doar pe modelul asta va rog.mersi

 

urban la mers incet consum @ calculator in jur de 10, si cand mergeam mai tare 12 si ceva, extra urban mers incet 80-90-100 chiar si 110, scoti un 6, la 130-140 mie cam 8 imi ia, si mai sus .. din ce in ce mai mult iti dai seama, oricum si asa la 130/140 mi se pare ca sta in ture destul de ridicate ca e motorul mic > consumul "maricel" , si ca intretinere .. depinde de masina, daca iei piesele oem, daca vrei sa ai masina impecabila, adica sa o stii tu ca ai schimbat tot ce trebuie, si unele care poate nu trebuiau, te costa ceva, dar acum depinde cat de perfectionist esti, sper ca ti-am fost de ajutor

 

mersi mult de raspuns , mi-a fost de mare ajutor !

Link to comment
Share on other sites

Salutare

Am o intrebare: la viteze mare, cand pun frana incepe sa trepideze volanul, dar numai pana ajunge pe la 60 km/h, apoi nu mai trepideaza. In mers nu se simte nimic, directia buna, n-are nici cel mai mic tremur, decat daca apas pedala de frana. Am schimbat placutele si apoi am sesizat treaba asta. Ar putea fi de la placute, sa nu fie puse bine sau eu stiu, ceva de genul asta?

Multumesc

 

Multumesc tuturor pentru promptitudine. Eram sigur in proportie de 99% ca sunt discurile, dar am zis totusi sa intreb, cine stie, poate scap mai lejer, dar se pare ca nu am sanse.

O zi buna tuturor

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Salutare tuturor,vin si eu cu o intrebare cunoscatorilor,...deci cred ca am o problema la servodirectie pentru ca simt toate gropile de pe strada in volan,deci cind trec prin gropi mai mari parca i-mi fura putin volanul si-mi trage in functie de unde este groapa[ dreapta sau stinga],dar volanul nu are joc,mai ales cind trec peste liniile da cale farata la un pasaj de nivel,simt in volan cum roata calca pe sina si traga cind dreapta cind stinga,oricum nu stiu daca am explicat bine ,dar nu mi se pare normal,va rog dati-mi o idee de ce ar putea fii. va multumesc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.