Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

hehe, Bogdanel, ce intrebari pui si tu... unde are tractiunea... :)

nu mai zice de diesel ca face zgomot, la turatii normale, adica pana in 3000 de ture zgomotul este dar nu deranjeaza cu nimic, doar cand e motorul rece face putina panarama, in rest e chiar ok, mai ales in mers in afara orasului, se intinde dieselu' la drum de nu-ti dai seama.

reprize.... pai uita-te la demarajul de la 0la 100 de km/h si apoi, cel mai important, repriza de la 80~120km/h si ai sa intelegi ce e dieselul :) deci compara asa :blink:

Link to comment
Share on other sites

hehe, Bogdanel, ce intrebari pui si tu... unde are tractiunea... :)

nu mai zice de diesel ca face zgomot, la turatii normale, adica pana in 3000 de ture zgomotul este dar nu deranjeaza cu nimic, doar cand e motorul rece face putina panarama, in rest e chiar ok, mai ales in mers in afara orasului, se intinde dieselu' la drum de nu-ti dai seama.

reprize.... pai uita-te la demarajul de la 0la 100 de km/h si apoi, cel mai important, repriza de la 80~120km/h si ai sa intelegi ce e dieselul :) deci compara asa :)

173880[/snapback]

 

"NU DA CU PIETRE ! " :D Am intrebat de tractiune deoarece am auzit doar de spate si ma gandeam ca poate exista si modele pe fata. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca motoarele de azi pe benzina snt aproape identice cu cele de acum 10 ani in schimb dieselul a evoluat mult si i s-au alocat fonduri mai mari pentru cercetare...

173877[/snapback]

 

Sunt identice cu cele de acum 10 ani? :blink:

 

Am avut impresia ca au evoluat foarte mult si sunt foarte complexe :)

Link to comment
Share on other sites

toate bmw-urile mai putin cele cele cu 'x' (330xi, 520xd, etc.) au tractiune spate.

eu recomand benzina, ai si costul de achizitie mai mic, si rulaj mai mic (deobicei cine isi ia diesel afara chiar merge muuult), si intretinere mai ieftina / simpla.

173879[/snapback]

 

 

aha, deci exista pe fata :blink: , nu e cazul meu ! pt achizitie

Link to comment
Share on other sites

hehe, Bogdanel, ce intrebari pui si tu... unde are tractiunea... :)

nu mai zice de diesel ca face zgomot, la turatii normale, adica pana in 3000 de ture zgomotul este dar nu deranjeaza cu nimic, doar cand e motorul rece face putina panarama, in rest e chiar ok, mai ales in mers in afara orasului, se intinde dieselu' la drum de nu-ti dai seama.

reprize.... pai uita-te la demarajul de la 0la 100 de km/h si apoi, cel mai important, repriza de la 80~120km/h si ai sa intelegi ce e dieselul :) deci compara asa :blink:

173880[/snapback]

 

 

cum se comporta 320d iarna ? tractiune spate !

Link to comment
Share on other sites

Sunt identice cu cele de acum 10 ani? :blink:

 

Am avut impresia ca au evoluat foarte mult si sunt foarte complexe :)

173885[/snapback]

 

 

Vezi de curiozitate performantele unui motor de 2 litri benzina de acum 10 ani fata de unul actual si acelasi lucru la un diesel... Acelasi lucru si constructiv - componente majore, tipul injectiei etc.

Link to comment
Share on other sites

ca sunt identice e una si ca sunt "aproape" identice e alta, da, motoarele MAS au evoluat dar nu la fel de mult precum MAC, de fapt la MAC-uri a evoluat sistemul de injectie si supraalimentarea, motorul in sine nu a evoluat cine stie ce cu exceptia catorva arbori de echilibrare... pe cand la benzinare, a evoluat aprinderea dar foarte mult a evoluat "distributia", admisiile variabile etc. ca sa nu mai zic ca au aparut motoarele cu injectie directa de benzina si cu turbo pe ele, e drept nu e cazul BMW dar prevad ca in cel mai scurt timp BMW va trece la turbo pe benzina :blink:
Link to comment
Share on other sites

mersi  :blink:

173895[/snapback]

 

am glumit , desi e adevarat ce am spus doar ca nu te-am lamurit - la nivel de 2002 ambele modele au DSC - (care contine controlul tractiunii) si masina se descurca relativ bine pe zapada daca ai cauciucuri de iarna - spun relativ bine pentru ca nu o sa se descurce ca una cu tractiune fatza sau 4x4 dar foarte bine spre exceptional pentru o masina la greutatea asta cu tractiune spate...

Link to comment
Share on other sites

ca sunt identice e una si ca sunt "aproape" identice e alta, da, motoarele MAS au evoluat dar nu la fel de mult precum MAC, de fapt la MAC-uri a evoluat sistemul de injectie si supraalimentarea, motorul in sine nu a evoluat cine stie ce cu exceptia catorva arbori de echilibrare... pe cand la benzinare, a evoluat aprinderea dar foarte mult a evoluat "distributia", admisiile variabile etc. ca sa nu mai zic ca au aparut motoarele cu injectie directa de benzina si cu turbo pe ele, e drept nu e cazul BMW dar prevad ca in cel mai scurt timp BMW va trece la turbo pe benzina :blink:

173897[/snapback]

 

 

D-rive spune-mi te rog toate 320d au turbo sau sunt 320d si 320td ?

Link to comment
Share on other sites

Nu as da niciodata benzina pe motorina... Motorina e pentru tractoare si pentru aprins focul in soba la bunica... :blink:  Apoi mai e si fumul negru la demaraj, etc.

173898[/snapback]

 

se pare ca ai un 320i dupa nick ! zi-mi si mie cum e ! zi-mi cum e benzinarul tau, o compunere ceva ca si cum mi-ai vinde mie masinuta ta :) , thx

Link to comment
Share on other sites

sincer nu sunt foarte bine informat in motoare BMW, sunt altii mult mai in masura de cat mine sa iti raspunda la intrebarea asta, am sa incerc totusi sa iti raspund si eu si daca voi gresi cu siguranta ma va corecta altcineva :blink:

deci 320d actual are turbo, chestia cu td era la motoarele vechi, pe vremea cand erau motoare si fara turbo, adica la masinile mai vechi, nu stiu, acum 20 de ani in urma, cam asa ceva, acum la motorul de 3000 de cmc exista 3.0d cu 218 cai si 3.0sd cu 186 de cai (parca) dar acelasi motor de 3.0sd este denumit 335d pe E90, adica seria3... hai ca te-am incurcat de tot :)

Bongadele, lasa-l pe 320i 24 valve, el are un motor de exceptie care din pacate nu mai exista la BMW-urile astea noi :) 6 cilindri, alta treaba, adica motorul exista dar se numeste 325i

ca zice el ca motorina e pentru tractoare... hmmm ti-ai dori un tractor cu 3.0sd :) care mai are putin si se apropie de M3 ca reprize :D am zis se apropie... :D

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

sincer nu sunt foarte bine informat in motoare BMW, sunt altii mult mai in masura de cat mine sa iti raspunda la intrebarea asta, am sa incerc totusi sa iti raspund si eu si daca voi gresi cu siguranta ma va corecta altcineva :blink:

deci 320d actual are turbo, chestia cu td era la motoarele vechi, pe vremea cand erau motoare si fara turbo, adica la masinile mai vechi, nu stiu, acum 20 de ani in urma, cam asa ceva, acum la motorul de 3000 de cmc exista 3.0d cu 218 cai si 3.0sd cu 186 de cai (parca) dar acelasi motor de 3.0sd este denumit 335d pe E90, adica seria3... hai ca te-am incurcat de tot :)

173904[/snapback]

 

Da ! :) , pe mine ma intereseaza pt achizitie in acest moment doar E46, 318 sau 320, 2003-2004, cu ceva pachet M si un navi 16:9 :) , black II, geamuri ionizate si doua lumini (rosu si albastru) in grila din fata, pt cand merg in provincie sa nu mai fac 5h pana acasa sa fac doar 3h :D

Link to comment
Share on other sites

Nu as da niciodata benzina pe motorina... Motorina e pentru tractoare si pentru aprins focul in soba la bunica... :blink:  Apoi mai e si fumul negru la demaraj, etc.

173898[/snapback]

 

 

Cand o sa se termine petrolu' personal cu dieselu' ma mut in provincie pun rapitza pe pamantu' lu mamaie , imi iau o presa si tot storc ceva de pus in rezervor pe cand tu o sa mirosi fumul ala negru cu aroma de langosi (de la uleiul de rapitza) :) In ce priveste demarajul parca stabilisem mai devreme ca 320d il cam leshina pe 318i.... Bafta!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bogdanel, lasa pachetul M si chestii din astea, alea sunt pentru motorizari adevarate, mergi pe un 320d si nu o sa iti para rau, inca esti la inceput si cu 320d inceputul o sa fie bun, acum zici ca nu faci decat 20k de km pe an, daca ai sa ai benzina ai sa faci mai putin ai sa vezi, daca ai sa ai diesel vei face mai multi km, poate mult mai multi, un motor pe benzina suna mai frumos si atat, dieselul este si el destul de rafinat, nu e motor de tractor stai linistit, unde tu urci o panta cu o singura treapta de viteza cel cu benzina mesteca de zor in cutie cu facaletul, adica schimbatorul ca sa urce aceeasi panta...

Mai ai o varianta, vezi cum faci sa conduci una diesel si alta cu benzina, care-ti place aia s-o iei :blink: dar eu iti zic sa iti iei diesel, ti-o spune unul care in ultimii 8 ani a condus benzinar de 150 de cai si 2000cmc si nu zic, suna frumos motorul ala la 7000 de ture dar dieselul e mai discret si te duce mai repede catre viteze ridicate....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bogdanel, lasa pachetul M si chestii din astea, alea sunt pentru motorizari adevarate, mergi pe un 320d si nu o sa iti para rau, inca esti la inceput si cu 320d inceputul o sa fie bun, acum zici ca nu faci decat 20k de km pe an, daca ai sa ai benzina ai sa faci mai putin ai sa vezi, daca ai sa ai diesel vei face mai multi km, poate mult mai multi, un motor pe benzina suna mai frumos si atat, dieselul este si el destul de rafinat, nu e motor de tractor stai linistit, unde tu urci o panta cu o singura treapta de viteza cel cu benzina mesteca de zor in cutie cu facaletul, adica schimbatorul ca sa urce aceeasi panta...

Mai ai o varianta, vezi cum faci sa conduci una diesel si alta cu benzina, care-ti place aia s-o iei :blink: dar eu iti zic sa iti iei diesel, ti-o spune unul care in ultimii 8 ani a condus benzinar de 150 de cai si 2000cmc si nu zic, suna frumos motorul ala la 7000 de ture dar dieselul e mai discret si te duce mai repede catre viteze ridicate....

173916[/snapback]

 

 

Subscriu 100% In sfarsit voiam sa vad ca scrie cineva care a condus si una si alta nu doar cei care isi lauda pruncii ! Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.