Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

in viitorul apropiat, posibil sa fiu noul proprietar de bmw, 318i din 99, e46. ce puteti sa imi spuneti de aceasta masina? costuri intretinere, consum si tinuta de drum vara-iarna ( tinund cont ca are tractiune pe spate). mentionez ca pana acum nu am mai avut bmw ( doar opel, vw, audi ) Edited by matzocu
Link to comment
Share on other sites

Am cateva intrebari:

 

1-330ci e46 dupa ce an e euro4?

2-Motorul asta M54B30 cam cati km duce?

3-(n-as prea crede, dar...) se poate face un "engine rebuild" de calitate in Romania (la M54B30)? Daca da, cat ar costa?

4-Consumul in Bucuresti cat e? (n-as crede ca e sub 15-16)

 

Multumesc anticipat pt raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

Salutare,dupa cum stiu cativa useri de aici vreau sa cumpar un e46,masina nu cred ca va rula mai mult de 15-20 de mii km\an,asa ca m-am gandit la o benzinara.Am gasit una atractiva si vreau sa stiu daca o stie careva sau daca e ceva suspect in descrierile anuntului(eu nefiind mare cunoscator de BMW),multumesc!

http://www.autovit.ro/bmw-320-C27353292.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am reusit sa fac o prostie destul de mare,am schimbat intre ele releele portocaliu si verde ce stau unul sub altul, cele de sub torpedou, am pun cel verde in locul celui portocaliu..si fum...iar acum ceasurile nu mai merg.Am cautat releul de la ceasuri, dar nam gasit asa ceva.Toata distractia a inceput prin cautarea releeului de la modulul de confort, ca s-au blocat usile, se inchideau dar nu se deschideau.

Acuma...sa fie bai mare la ceam facut, sau sa ars acel releu, si dupa ce il schimb isi va reveni?

 

Releele in cauza ar fi cel de sus de la A/C, si cel de jos de la "emission pump",daca poate sa-mi zica cineva concret de la ce este si ce face?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am si eu o intrebare : Daca conduc masina , blochez usile ( sa zicem ca la noi in Romanica se cam fura si cand stai la semafor ) si am un accident - masina are vreun sistem sa le deblocheze ? Ma refer la BMW in general , nu la un anumit model .
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor, sunt nou pe aici asa ca imi cer scuze pentru eventualele greseli :) vreau sa imi cumpar si eu un bmw e46, 2000-2004, si nu stiu ce motorizare sa aleg ; ma intereseaza ceva simplu, cu un consum decent si daca se poate si oleaca de putere :D imi plac 2.0 143 cp valvetronic dar am inteles ca e de rau daca se strica vvt :(...asa ca as avea nevoie de sfaturile voastre ; fac drumuri desul de scurte ( 3 km dus pana la servisi si retur, plimbari prin oras, etc ), asa ca dieselul iese din discutie ; am vazut destule sub 4000 euro si par intretinute. voi ce imi recomandati?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Stici cumva daca pot desface telescoapele de la portbagaj, sa despart tija de tubul in care intra fara sa pateasca ceva sau sa il decomprim sau ceva de genu?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare : Daca conduc masina , blochez usile ( sa zicem ca la noi in Romanica se cam fura si cand stai la semafor ) si am un accident - masina are vreun sistem sa le deblocheze ? Ma refer la BMW in general , nu la un anumit model .

Buna intrebarea, chiar nu m-am gandit la asta. Din pacate, cred ca nu. Insa nu sunt sigur, sa confirme cineva daca stie sigur. Ar fi aiurea sa fi inconstient in masina si sa nu poate nimeni sa deschida usile (la mine le-am facut sa se inchida singure cand plec de pe loc), ma rog... sparge geamul pana la urma, o paguba in plus :)

Edited by JaMb0
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vreau sa schimb uleiul la un 318ci din 2002 si as vrea sa stiu daca este vreo diferenta intre cele 2 uleiuri si pe care il recomandati. Am gasit Tot Tec-ul la 160 lei 5 litri si Longtime High Tec in jur de 220 lei.

http://www.liqui-moly.de/liqui-moly/produktdb.nsf/id/en_3756.html?Opendocument&land=DE

http://www.liqui-moly.de/liqui-moly/produktdb.nsf/id/en_1137.html?Opendocument&land=DE

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mi-am cumparat si eu recent un 320d din 99 :) foarte multumit, adusa din germania, consumul foarte aceptabil cu aer dat drumu 5-5,5 in afara si in oras imi ia cam 8-9 %, am condus si benzina inainte de a ma decide ce as achizitionez, si pot sa spun ca nu mi-a placut, la disel partea cea mai misto ca dai drumu la ambreaj si pleaca singura :)

 

la intretinere schimare filtre e in jurul a 4mil (am tras sa folosesc filtre MAN)

rest e masina care din cate vad a rezistat timpului, propietarul mi-a dat istoricul service complet, si chiar reparati majore nu a avut in afara de consumabile, telescoape, si placutele de frana si bucsarai.. ultima piesa care a fost schimbata la ia e teava de esapament pe undeva in mai 2012 :)

 

Sunt multumit! post-62264-0-28592300-1371573873_thumb.jpg

Edited by FAQtime
Link to comment
Share on other sites

nu stiu de unde ai scos/o si pe asta....a mea consuma 10.7 in oras 320i 2002 2.2 benzina.

 

si a mea consuma 5.5 pe buc si 3 inafara la 200 la ora.

misto cand scoatem consumuri mult sub cele date de producatoru masinii. sfidam sistemu :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

E fix 0 daca postam asa un consum si nu postam cum mergem, pe unde mergem si la ce ore mergem.macar asa informativ sa ne facem o parere.

 

@bc11czy iti garantez eu ca scot consum cu 2-3L mai putin decat producatorul la M43 in Bucuresti. Dar merg 80% noaptea si merg cat de cat normal, fara figuri turatii mari etc.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.