Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

Buna, am o nedumerire , mai exact ce sa aleg e46 320i 150cp sau e46 318i 143cp. Concluzia la care am ajuns e ca amandoua sunt de 2l unu e in 6 cilindri altu in 4 cilindri si ca 0-100 318i ajunge mai repede din ce scrie pe wikipedia.
Link to comment
Share on other sites

Buna, am o nedumerire , mai exact ce sa aleg e46 320i 150cp sau e46 318i 143cp. Concluzia la care am ajuns e ca amandoua sunt de 2l unu e in 6 cilindri altu in 4 cilindri si ca 0-100 318i ajunge mai repede din ce scrie pe wikipedia.

 

Am avut eu e46 318,143cp si am fost foarte multumit.acuma depinde si ce dotari au masinile respective.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ajutati-ma si pe mine in alegerea celor doua modele (anul de constructie 2003 - 2004). Procentajul meu se inclina in favoarea 320d, dar din cate am vazut in discutiile de pe forum costurile consumabilelor sunt mari + zgomotul de disel. 318I - benzina, zgomot mai mic, intretinere(?).

Vreau si eu parerea vostra care conduce-ti un BMW deja.

Multumesc All.

 

Poate sa-mi spunĂŁ cineva cat costa un motor de 320d e90 plus manopera schimbare!? Va mulțumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut.sunt nou posesor de e46 2001.Am cumparat masina cu o singura cheie,iar vanzatorul mi-a spus sa am grija sa nu las cheia in masina,pt ca el a blocat cheia inauntru.Pana reusesc sa-mi fac inca o cheie,cum pot dezactiva functia asta,sa nu se mai inchida masina singura cand uit cheia in interior? Precizez ca am alarma OEM pe ea
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nu exista asa ceva. vorbind de coupe sau cabrio,

din 03 sau 06 2003 sunt produse numai fl.

acum na, e posibil sa fie produse in 2003 luna 1 si inmatriculate abia in 2004.

totusi cea mai plauzibila varianta e ca minte vanzatorul

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

nu exista asa ceva. vorbind de coupe sau cabrio,

din 03 sau 06 2003 sunt produse numai fl.

acum na, e posibil sa fie produse in 2003 luna 1 si inmatriculate abia in 2004.

totusi cea mai plauzibila varianta e ca minte vanzatorul

 

nu e vorba de nici-un vanzator, la irlandezi, numerele de inmatriculare incep cu anul de fabricatie

si tot vad mereu coupe-uri care incep cu 04

Link to comment
Share on other sites

e posibil sa fie data primei inmatriculari. adica masina s-a produs ea in 2003 luna a1a, dar a stat pe stoc si prima inmatriculare a avut-o in 2004. in multe tari (si la noi chiar - in stabilirea taxei de mediu) se ia in calcul data primei inmatriculari (care poate fi mult diferita de data efectiva de fabricatie).

in mod normal bmw nu a mai produs coupe/cabrio nfl din luna a3a sau a6a a anului 2003(nu mai stiu exact)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ziua buna tuturor!

 

Sunt nou pe forum si doresc sa achizitionez din Germania un 320 anii 2003-2006.Am o intrebare referitoare la fiabilitatea noilor modele incepand cu anul 2005 fata de anterioarele modele 2003-2004, motoare diesel si benzina.

Am 2 oferte in Germania si anume :

 

1.http://ww3.autoscout24.de/classified/283072009?asrc=st|as

 

2.http://ww3.autoscout24.de/classified/285611979?asrc=st|as

 

dar si modelul pe benzina muult mai ieftin aici :

 

3.http://ww3.autoscout24.de/classified/291170798?asrc=pl|as

 

Orice sfat este binevenit, nu am avut niciodata BMW, ca utilizare multe drumuri europene, varsta mea 52 ani.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

 

Adrian.

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor, am un 320d. Mi s au aprins in bord martorii de la frana de mana si DSC . I am schimbat de curand bratele, bieletele si bucsaraia, dar mi s au aprins dupa o sapt. Aveti idee care ar putea fi problema? Edited by DaniBR
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor, am un 320d. Mi s au aprins in bord martorii de la frana de mana si DSC . I am schimbat de curand bratele, bieletele si bucsaraia, dar mi s au aprins dupa o sapt. Aveti idee care ar putea fi problema?

 

Posibil sa fi ajuns placutele la senzor si sa ceara inlocuire, sau e vreun senzor de la placute defect si trebuie inlocuit.

Link to comment
Share on other sites

Ziua buna tuturor!

 

Sunt nou pe forum si doresc sa achizitionez din Germania un 320 anii 2003-2006.Am o intrebare referitoare la fiabilitatea noilor modele incepand cu anul 2005 fata de anterioarele modele 2003-2004, motoare diesel si benzina.

Am 2 oferte in Germania si anume :

 

1.http://ww3.autoscout24.de/classified/283072009?asrc=st|as

 

2.http://ww3.autoscout24.de/classified/285611979?asrc=st|as

 

dar si modelul pe benzina muult mai ieftin aici :

 

3.http://ww3.autoscout24.de/classified/291170798?asrc=pl|as

 

Orice sfat este binevenit, nu am avut niciodata BMW, ca utilizare multe drumuri europene, varsta mea 52 ani.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

 

Adrian.

 

@Adrian, ti-am trimis un PM poate te intereseaza masina mea :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salutare! Sunt nou pe aici si nu stiu daca am postat unde trebuie. Detin de vreo 3 saptamani un BMW e46 320d Euro 4. De curand am observat ca are ulei pe motor. Aveti idee de unde ar putea fi? Nu am schimbat inca uleiul si filtrele. Ar fi bine sa il spal si sa vad de unde curge? Multumesc.

post-30978-0-84112300-1467483652_thumb.jpg

post-30978-0-99403700-1467483666_thumb.jpg

post-30978-0-53560900-1467483675_thumb.jpg

post-30978-0-08526700-1467483683_thumb.jpg

post-30978-0-29844700-1467483690_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mergi la reprezentanta bmw din cluj si vezi, desi vad ca e o piesa mai rara si nu stiu daca este sau nu pe stoc. aici la reprezentantele bmw din bucuresti gasesti mare parte din repere deja pe stoc.

 

in rest poti comanda chiar de la orice magazin de piese doar ca e posibil sa dureze mai mult.

 

http://www.bavauto.ro/11141714611

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Ajutati-ma si pe mine in alegerea celor doua modele (anul de constructie 2003 - 2004). Procentajul meu se inclina in favoarea 320d, dar din cate am vazut in discutiile de pe forum costurile consumabilelor sunt mari + zgomotul de disel. 318I - benzina, zgomot mai mic, intretinere(?).

Vreau si eu parerea vostra care conduce-ti un BMW deja.

Multumesc All.

 

asta cu zgomotul mare...e exagerat. e diesel..sunt niste vibratii. dar daca motorul merge frumos ,rotund nu e deranjant.acum depide si de preferinte. eu am un E46 touring 2003.sunt foarte multumit de cum merge la 222.500 si mai ales ce consum am. la un motor de 1.9 diesel 116cp pe un bmw break sa ai 8,7-9 in bucuresti cu tot cu aer eu zic ca e perfect. stiu,multi nu cred ca e real:) revenind...daca vrei bmw cu motor pe benzina pt a fi mai silentios si ceva mai puternic...trebuie sa accepti si un consum de 12-15 in oras:) acum depinde si de oras si de stilul de condus si de cum ingrijesti motorul..dar oricum ar fi motorul de bmw pe benzina iti cere de la 12 in sus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.