Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

nu chiar toate, mai sunt si exceptii, de exemplu a mea. :D

 

 

si pentru cine nu crede.

Cam asta inseamna sa cauti 3luni o masina in Germania si sa o iei de la proprietar neamt.

Ultimele 2 intrari sunt facute de mine :D. Ce este nasol ca nemtii schimba uleiul cum are service-ul , la 30.000km

 

Am dat peste acest anunt http://www.olx.ro/oferta/vand-bmw-318i-ID3IJxD.html

Merita sa-i fac o vizita?

Mi-a dat si VIN-ul WBAAY710X0FZ52034

http://www.bmwdecoder.com/decode/fz52034

 

daca are schimbat la ea tot ce zice el acolo e un mare avantaj.

Probabil are plasticele de bord zgariate rau , si le-a colantat. Lipseste butonul deschidere geam de la pasager , si are o improvizatie cu o tableta in bord.

post-70564-0-70971800-1473176794_thumb.jpg

Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

nu chiar toate, mai sunt si exceptii, de exemplu a mea. :D

 

Eu zic sa benzinarele dupa anul 2000 se pot gasi cu usurinta cu km putini. Masini achizitionate/verificate de mine cu istoric:

-318i sedan 06/2004 km adusa din germania in 2008-in prezent 220k (istoric pana la 205k)

-318i coupe 11/2001 (masina mea actuala) adusa din Austria de o luna - in prezent 208k km (istoric la bmw pana la 204k)

-318i sedan ~10/2001 din bazarul de pe forum, de-abia adusa- 185k km (istoric pana la ~180k parca).

-320i 2004, 230k km

Un diesel este foarte greu sa il gasesti cu putini km, dar benzinarele se gasesc destul de usor si la preturi foarte bune. Ca cer oricum o groaza de bani, asta e altceva...

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

Daca nu te superi, unde pot baga si eu vin-ul sa vad cand a intrat in service cu nr de kilometri, mi-ar fi de mare ajutor, ca pe bmw decodore nu-mi apare, doar cu ce vine masina.

Multumesc de infomormatie, asa e cand sunt la inceput de drum, dupa mine arata foarte bine interiorul, e altceva cand ai ochiul format, imediat vezi ce este in neregula..., noroc ca exista acest forum cu useri care ne ajuta si pe noi astia "afoni".

Link to comment
Share on other sites

Daca nu te superi, unde pot baga si eu vin-ul sa vad cand a intrat in service cu nr de kilometri, mi-ar fi de mare ajutor, ca pe bmw decodore nu-mi apare, doar cu ce vine masina.

Multumesc de infomormatie, asa e cand sunt la inceput de drum, dupa mine arata foarte bine interiorul, e altceva cand ai ochiul format, imediat vezi ce este in neregula..., noroc ca exista acest forum cu useri care ne ajuta si pe noi astia "afoni".

 

http://www.bmwdecoder.com/

 

costa 2.99euro , poza aia care am pus-o este dupa site-ul acesta. Iti apare pe loc. Dar apare decat intrarile (cum sunt in poza). Nu apare ce sa modificat la ea. Dar uitate dupa timpul cat s-a muncit la ea , apare acolo. De exemplu la mine are un service la 160k si apare 9 ore , atunci s-a schimbat distributia si mai multe la motor.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da. Cica faptul ca au acces la baza de date Bmw ii costa 4000 euro pe an, deci trebuie sa isi scoata si ei banii cumva. Dar pentru ~14 lei crede-ma ca merita, decat sa patesti ca mine sa faci 500-600km sa vezi o masina care in anunt e "de Germania", iar in realitate e de-abia adusa din Anglia si inca are jumatate din piese pentru volan pe dreapta...
Link to comment
Share on other sites

Noroc, ce parere avesti de acest e46 http://www.olx.ro/oferta/bmw-e46-ID6WJFm.html

VIN-ul WBAAY31090KP01473

http://www.bmwdecoder.com/decode/kp01473

 

Din poze nu ai cum sa iti dai seama daca tehnic e ok ..ca si aspect arata bine,intretinuta. Dar daca ai de gand sa o achizitionezi,vorbeste cu proprietarul si mergi la ea si vezi despre ce e vorba.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare. In ce stare este o suspensie h&r cup kit pentru e46 la 60.000km facuti in Germania ?

 

Noi nu sunt..asta ramane sa iti comunice proprietarul saca e sincer bineinteles. Dar practic nu ar avea uzura prea mare tinand cont de drumurile de acolo. Toate ca toate dar care e diferenta de bani dintre ea si una noua?

Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwdecoder.com/

 

costa 2.99euro , poza aia care am pus-o este dupa site-ul acesta. Iti apare pe loc. Dar apare decat intrarile (cum sunt in poza). Nu apare ce sa modificat la ea. Dar uitate dupa timpul cat s-a muncit la ea , apare acolo. De exemplu la mine are un service la 160k si apare 9 ore , atunci s-a schimbat distributia si mai multe la motor.

 

La mine apare o reparatie in anul 2015 la un dealer BMW din Romania, eu nefiind niciodata cu masina la o reprezentanta oficiala de cand am cumparat-o (2014).

Dar parca imi amintesc ca am cumparat o piesa (o mufa la un stop) de la acel dealer BMW, nu imi amintesc data exacta. Este posibil sa imi fi bagat asta ca reparatie? Apare si un nr. de km, aproape de cel actual pe bord...asta e tare :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Salut,in viitorul apropiat vreau sa mi iau un bmw 318i e46 din 2004 euro 4,puteti va rog sa mi da ti mai multe informatii despre masina:

Consum oras/afara la mers normal

Revizia cat costa si la cati km se face

Daca piesele sunt f costisitoare

Avantajul pe benzina fata de 320d tot e46

 

Vreau pe benzina pt ca eu nu voi face f multi km cu Masina

Am cautat pe forum informatii insa sunt diferite si nu am rabdare sa stau sa citesc totul...putin ajutor va rog

Link to comment
Share on other sites

al meu 318i din 2002, n42 imi consuma afara intre 6 si 8 in functie de nr de ocupanti, bagaje si tipul de roti. (cu cele pe 17" imi arata consum de 6.5 sau 6.8 iar cu cele de iarna de tabla pe 16 imi arata consum intre 5.5 - 6.5, doar eu in masina , pe autostrada, pana in 130km/h).

In oras, cum ar fi Bucurestiul, sincer, consuma cat vrea. Nu ii poti face un consum mediu. Ziua consuma 15 sa zic, iar noaptea 10. :laugh: In schimb cand stau in Tulcea, nu cred sa consume mai mult de 9.

 

Una peste alta, are un consum decent zic eu.

Edited by radduu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

al meu 318i din 2002, n42 imi consuma afara intre 6 si 8 in functie de nr de ocupanti, bagaje si tipul de roti. (cu cele pe 17" imi arata consum de 6.5 sau 6.8 iar cu cele de iarna de tabla pe 16 imi arata consum intre 5.5 - 6.5, doar eu in masina , pe autostrada, pana in 130km/h).

In oras, cum ar fi Bucurestiul, sincer, consuma cat vrea. Nu ii poti face un consum mediu. Ziua consuma 15 sa zic, iar noaptea 10. :laugh: In schimb cand stau in Tulcea, nu cred sa consume mai mult de 9.

 

Una peste alta, are un consum decent zic eu.

 

Si revizia cat e la un service normal nu la bavaria si la cati km o faci?

Link to comment
Share on other sites

nu prea are deloc dotari, asta ar fi o mare problema ptr mine.

faptul ca accepta schimburi e si asta un minus ptr mine.

verifica masina fff bine, in ciuda pretului f mic un e46 neintretinut te poate face sa mai bagi bani cu carul in ea. mare grija in special pe partea de motor, probabil ca stii ca un valvetronic la varsta asta daca nu a fost intretinut necesita destule reparatii.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Salut! De cateva zile sunt fericitul posesor al unui E46 320D din 2004 si am cateva intrebari:

1. Am un mic joc la volan, stanga-dreapta, sper sa explic destul de bine, il pot misca foarte putin in stanga-dreapta pana sa si vireze, iar din ce am observat se simte doar la viteze de peste 30 km/h, la viteze mai mici nu are joc deloc, aveti idee de la ce ar putea fi? (Posibil sa fie din cauza cauciucurilor? 225/55/17)

2. Tot un joc, de data asta la schimbator, chiar si in viteza se misca destul de mult dintr-o parte in alta. Aici nu pot sa zic ca ma deranjeaza, dar nu stiu cat de normal este sa faca asa, orice idee este binevenita

Link to comment
Share on other sites

sunt ok cutiile automate pe e46, singura problema pe care o vad este ca penalizeaza performantele masinii dar mai ales cresc consumul.

ai grija ca se dau si acolo inapoi km, daca cauti o masina la 600-700 lire sau ma rog pret f mic, aproape imposibil sa iei una cu 100k mile reali. singura chestie este ca se poate verifica mult mai usor decat in romania (dupa istoricul mot).

 

ai grija ca daca ai de gand sa o inscrii in tara automatele ies euro3 pe e46 si taxa este imensa.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Merci de raspuns, locuiesc deocamdata in uk. Legat de pret, as vrea undeva pana in 1500-2000 lire. E greu / costa mult de montat incalzire in scaune? Nu prea se gasesc aici cu incalzire in scaune. Nu am avut ocazia sa merg cu vreun e46 pana acum, e mai confortabila decat golf 4/bora? Am vazut ca difera scaunele la modelul sport, alea sunt mai confortabile? Legat de putere, chiar si asa, sigur va fi mult mai puternic decat actuala bora cu motor 1.6 benzina si cred ca si mai economica, chiar daca va fi automata.
Link to comment
Share on other sites

Salut,in viitorul apropiat vreau sa mi iau un bmw 318i e46 din 2004 euro 4,puteti va rog sa mi da ti mai multe informatii despre masina:

Consum oras/afara la mers normal

Revizia cat costa si la cati km se face

Daca piesele sunt f costisitoare

Avantajul pe benzina fata de 320d tot e46

 

Vreau pe benzina pt ca eu nu voi face f multi km cu Masina

Am cautat pe forum informatii insa sunt diferite si nu am rabdare sa stau sa citesc totul...putin ajutor va rog

 

consum de 6.5l/100km calculat pe 1200km ( Germania - Italia ). pe autostrada viteza 130km/h. jante pe 17 cu 2 persoane si bagaje

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.