Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

Guest curcubeulalb

Salut la toti..Ajutati-ma va rog cu niste sfaturi ....am un 330 xd model 2003 si am probleme cu turatia si asta se simte la treapta mai mare..

nu mai trage masina ca inainte...nu se cunoaste foarte mult in turometru dar se aude ca se tureaza aiurea si nu trage ....poate s-a dus ambreiajul..nu stiu ..nu ma pricep....un service ok si de unde pot cumpara...la reprezentanta nu merg nici mok...merci anticipat.........

Link to comment
Share on other sites

Da se poate schimba singur .

faci rost de o cheie pe masura sau mai rudimentar o franceza eu iti recomand orice ei folosi sa pui o carpa pe busonul respectiv ca sa nu se zgaraie, il desfaci si o sa vezi filtrul il soti il arunci si il pui pe cel nou(ai grija la garnituri sa le schimbi ,ti le da odata cu filtrul) aici parerile sunt impartite unii zic ca sa umpli paharul cu motorina inainte sa-i pui capacul ca sa fac amorsare alti spun ca se amorseaza singur, te mai interesezi si tu si faci cum crezi ca e mai bine.

Filtrele in general se schimba foarte usor daca iti e teama dute la un service si stai pe langa ei sa vezi ce simplu este, putin mai complicat este la cel de aer ca trebuie fixat capacul de protectie si are unele suruburi mai greu accesibile.

eu imi schimb singur filtrele si uleiul nu mai dau bani pt chestii care sunt intradevar usoare.

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva unde se gasesc filtrele de combustibil la un e46 320d 2002?si eventual cum se schimba?o pot face singur?

 

Trado motors in iasi sau orice magazin de piese

eu voiam sa stiu unde se afla exact filtrele la masina:Psub capota m-am uitat da nu semana nimic a filrtu de combustibil:)

 

filtrul de motorina e sub masina. desfaci 2 suruburi, dai placa de protectie la o parte si ai filtrul acolo. Nu e greu sa-l schimbi singur daca ai rampa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Pt. un 318i, fabricatie 2004, imi puteti indica va rog ce litraje sunt necesare pt inlocuirea:

-ulei motor;

-ulei cutie;

-lichid servo;

-lichid frana;

-antigel.

mai exista si altele?

chiar nu stie nimeni?

 

te ajut eu

ulei=4,250l cu filtru cu tot norme BMW Longlife-04 ,BMW Longlife-01,BMW Longlife-01 FE

ulei cutie=1l specificatie 83 22 9 408 942

lichid servo=1l specificatie Dexron II D

lichid frana=1,250l specificatie dot4

antigel=7,50l specificatie Etilen-glicol

 

multumit acum? :)

Link to comment
Share on other sites

salut baieti

am o cunostinta ce ar vrea sa vanda un bmw e46 330i cu rulaj aproximativ 170.000km

spune-ti-mi va rog cine detine, cam cat consuma in oras un asemnea motor si la ce ar trebui sa ma uit si sa fiu atent inainte de a o cumpara.

Edited by CXX
Link to comment
Share on other sites

Pt. un 318i, fabricatie 2004, imi puteti indica va rog ce litraje sunt necesare pt inlocuirea:

-ulei motor;

-ulei cutie;

-lichid servo;

-lichid frana;

-antigel.

mai exista si altele?

chiar nu stie nimeni?

 

te ajut eu

ulei=4,250l cu filtru cu tot norme BMW Longlife-04 ,BMW Longlife-01,BMW Longlife-01 FE

ulei cutie=1l specificatie 83 22 9 408 942

lichid servo=1l specificatie Dexron II D

lichid frana=1,250l specificatie dot4

antigel=7,50l specificatie Etilen-glicol

 

multumit acum? :)

apreciez

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva unde se gasesc filtrele de combustibil la un e46 320d 2002?si eventual cum se schimba?o pot face singur?

 

 

o poti face singur dar ai nevoie de inca o pereche de maini adica de 2 oameni .... si un loc unde sa te bagi sub masina de preferat sa stai in picioare ... filtru de motorina e undeva sub scaunul de la sofer!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.