Jump to content

am bagat din greseala motorina cu impuritati


Recommended Posts

Am bagat din greseala motorina cu impuritati ( cred ca bidonul avea urme de ulei ars sau chiar a avut ceva motorina).

 

Nu mi-a facut probleme la alimentare, dar nu vreau sa ma astept la asa ceva cand mi-e lumea mai draga.

 

Se poate scoate motorina din rezervor si curata rezervorul? Sau se va filtra in cartusul filtrant? Sau exista o solutie pt ,,topirea " lor fara sa afecteze pompa ? I

 

Impuritatile erau mici, unele chiar le-a preluat sita de la palnie, dar nu toate. Deh, daca motorina s-a scumpit, mai luam si din alte surse, care, eu credeam ca-s de incredere. Un sfat, chiar 2 ar fi bine venit (e).MS. A propos, am un E39 525d. :blink:

:)

Link to comment
Share on other sites

Inainte de rezervor ai o sita, pe gatul de umplere. Daca au fost mari impuritatile, s-au oprit acolo. Daca sunt mai mici se vor opri in filtru. Parerea mea e sa stai linistit cu rezervorul. Ideal ar fi sa-l dai jos sa-l cureti, dar cred ca e mai mare daraua decat ocaua. Eu personal as lasa masina sa termine toata motorina din rezervor, pana ramane fara motorina, ca sa traga tot de pe fund, apoi as schimba filtrul de motorina cu unul nou. Ai putea sa bagi asa, la vrajeala ca sa te simti mai bine si un aditiv de motorina bun, macar odata, la un rezervor plin. Vezi dupa aia cum se comporta. Bafta!
Link to comment
Share on other sites

Mi-e tema sa nu se depuna pe peretii rezervorului, si apoi, la o noua umplere, sa se desprinda si sa se duca pe alimentare ( filtre). Credeam ca exista o solutie care dezintegreza si totodata luidizeaza pt a intra la filtre , dar sa nu ajunga la pompa , ca acolo e jale. :bashwall:

Inainte de rezervor ai o sita, pe gatul de umplere. Daca au fost mari impuritatile, s-au oprit acolo. Daca sunt mai mici se vor opri in filtru. Parerea mea e sa stai linistit cu rezervorul. Ideal ar fi sa-l dai jos sa-l cureti, dar cred ca e mai mare daraua decat ocaua. Eu personal as lasa masina sa termine toata motorina din rezervor, pana ramane fara motorina, ca sa traga tot de pe fund, apoi as schimba filtrul de motorina cu unul nou. Ai putea sa bagi asa, la vrajeala ca sa te simti mai bine si un aditiv de motorina bun, macar odata, la un rezervor plin. Vezi dupa aia cum se comporta. Bafta!
Link to comment
Share on other sites

stai relaxat , ce trece de sitele de la intrare se opreste in filtrul de la sorbul din rezervor . nu e buna logica ta cu asteptatul sa traga tot din rezervor . de obicei daca stii ca ai pus motorina de calitate necunoscuta adaugi acelasi volum de motorina de la pompa , impuritatile din 20l se vor dispersa in 40l si poti sa mergi mai mult pina se infunda vreun filtru si nu mai trage masina. daca mergi cu motorina "de la baieti" ar trebuii sa inveti sa-ti speli singur filtrele ca altfel e costisitor sa faci asta la altcineva .
Link to comment
Share on other sites

Se poate schimba acel filtru? Daca adaug motorins buna, risc sa se desprinda de pe peretii rezervorului impuritatile, si sa mearga mai departe, afectandu-mi - presupun- bunul mers al masinii
stai relaxat , ce trece de sitele de la intrare se opreste in filtrul de la sorbul din rezervor . nu e buna logica ta cu asteptatul sa traga tot din rezervor . de obicei daca stii ca ai pus motorina de calitate necunoscuta adaugi acelasi volum de motorina de la pompa , impuritatile din 20l se vor dispersa in 40l si poti sa mergi mai mult pina se infunda vreun filtru si nu mai trage masina. daca mergi cu motorina "de la baieti" ar trebuii sa inveti sa-ti speli singur filtrele ca altfel e costisitor sa faci asta la altcineva .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.