BMWClub: Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea? - BMWClub

Jump to content

• 28 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?

Poll: Cati dintre posesorii de BMW avem Casco? (862 member(s) have cast votes)

Daca avem Casco

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#41 User is offline   Tien 

• Fan
  • Group: Banned

Posted 07 February 2008 - 09:35

View Postbunilla, on 7/Feb/2008, 09:34, said:

nu circul cand ploua, nu circul cand ninge, nu circul prin aglomeratie...

Pai atunci mergi cu ea pe platforma pana la circuit ....
0

#42 User is offline   alexrosiu 

• Senior
  • Group: Contributors

Posted 07 February 2008 - 10:38

Eu nu concep viata in jungla (Bucuresti/Romania) fara Casco. Atunci cand cumpar o masina, ma gandesc foarte serios daca mi-o permit si prin prisma valorii asigurarii.
0

#43 User is offline   Nony 

• Senior
  • Group: Members

Posted 07 February 2008 - 11:11

Casco te scapa de un stres inutil,mai ales in Bucuresti...oricat de prudent esti la volan,mereu exista nesansa sa intre un bou in tine, e foarte aglomerat, toti se grabesc...plus hoti, imbecili care dau cu cheia pe masina sau taie cauciucuri, mai pica o fatada de bloc,un copac putrezit....e palpitant in capitala! :blink:
0

#44 User is offline   Cristi SM 

• Senior

Posted 07 February 2008 - 11:45

Am casco de cand am luat masina. La cealalta nu aveam si numai eu stiu cum saream noapte din pat sa ma uit pe geam la orice zgomot. Acum dorm linistit, din partea mea poate s-o si fure. Consider casco extrem de necesar chiar daca nu am avut nici o dauna, nu stii niciodata ce se intampla mai ales in RO.
0

#45 User is offline   wind-3er 

• Fan
  • Interests:BMW

Posted 07 February 2008 - 12:01

nu am , dar cu siguranta la urmatoarea masina o sa am.
0

#46 User is offline   LoLa 

• Interests:*****

Posted 07 February 2008 - 12:15

View PostBDK, on 7/Feb/2008, 08:49, said:

Nu am pe bmw-ul actual pt ca vreau sa-l vand si n-are rost.Oricum platesc casco la masina in leasing,fara interventii de un an.Acum astept sa vad daca scade prima de asigurare neavand incidente.

cand vroiem sa vand masina, am facut totusi casco, si pana la urma am renuntat la vanzare; poate e o metoda buna ca sa poti s-o mariti mai repede, sa nu-ti faci casco, cine stie
0

#47 User is offline   costinlogin 

• Pasionat

Posted 07 February 2008 - 12:45

Nu am si pana acum n-am avut nici un incident la masina actuala. Sper sa nu inceapa ghinioanele de acum inainte. In provincie viata nu e asa de "palpitanta" ca in capitala (hoti, copaci, jungla in trafic)

Cum e faza aia cu franciza pana la urma ??? Daca e o dauna sub 100 euro nu-ti plateste asiguratorul ?:blink: Mi se pare o porcarie chestia asta cu franciza. Sau sa o accepti doar daca iti scade drastic valoarea la casco ...sa zicem 100 Ron pe luna ?:)
0

#48 User is offline   duxter 

• Rumanskya
  • Interests:BMW E39, sports

Posted 07 February 2008 - 14:20

View PostNony, on 7/Feb/2008, 11:11, said:

Casco te scapa de un stres inutil,mai ales in Bucuresti...oricat de prudent esti la volan,mereu exista nesansa sa intre un bou in tine, e foarte aglomerat, toti se grabesc...plus hoti, imbecili care dau cu cheia pe masina sau taie cauciucuri, mai pica o fatada de bloc,un copac putrezit....e palpitant in capitala! :blink:

Si o faci pe ercea-ul respectivului bou.....
0

#49 User is offline   avlad 

• Senior
  • Group: BMW Club

Posted 07 February 2008 - 14:30

View Postduxter, on 7/Feb/2008, 14:20, said:

Daca respectivul bou are asigurare. Si chiar daca are, poti pati sa nu plateasca firma la care are rca decat o anumita suma manopera, sau doar o anumita suma din paguba. A patit-o taica-meu, nu-i plateste nu stiu ce firma de asigurari anonima decat 35 ron ora de manopera.
0

#50 User is offline   MuadDib 

• Interests:Calculatorist

Posted 07 February 2008 - 14:40

View PostLoladeZamora, on 7/Feb/2008, 12:15, said:

... poate e o metoda buna ca sa poti s-o mariti mai repede, sa nu-ti faci casco, cine stie

Beleaua este ca foarte putini din cei ce cumpara masini le inmatriculeaza pe numele lor in cele 30 de zile legale... Daca mai are si Casco, fii sigura ca o sa dureze si mai mult :) La E34-ul care l-am dat in august anul trecut abia acum a facut respectivul inmatricularea... Dupa ce l-am amenintat cu diverse chestii...
Si parea om serios, dar ba ca nu are timp, ba ca una, ba ca alta...

Si am amici care fac la fel, il intreb pe unul de ce masina care a luat-o de cateva luni nu e inmatriculata pe PH, si imi zic ca la ce folos, sa plateasca el Casco si impozite? :blink:
0

#51 User is offline   duxter 

• Rumanskya
  • Interests:BMW E39, sports

Posted 07 February 2008 - 14:44

View Postavlad, on 7/Feb/2008, 14:30, said:

View Postduxter, on 7/Feb/2008, 14:20, said:

Daca respectivul bou are asigurare. Si chiar daca are, poti pati sa nu plateasca firma la care are rca decat o anumita suma manopera, sau doar o anumita suma din paguba. A patit-o taica-meu, nu-i plateste nu stiu ce firma de asigurari anonima decat 35 ron ora de manopera.

Da, ok si daca nu iti convine rca-ul lui o faci pe casco ? nu iti creste rata sau nu platesti mai mult la urm. asugurare ? :)
0

#52 User is offline   avlad 

• Senior

Posted 07 February 2008 - 14:57

View Postduxter, on 7/Feb/2008, 14:44, said:

Da, ok si daca nu iti convine rca-ul lui o faci pe casco ? nu iti creste rata sau nu platesti mai mult la urm. asugurare ? :blink:

Sint variante in functie de gravitatea pagubei. O reducere de 10% anul urmator la casco poate insemna mult mai putin decat diferenta pe care o ai de plata din buzunar in cazul unui rca d-asta anonim.
0

#53 User is offline   georgem 

• Membru

Posted 07 February 2008 - 15:04

View Postcostinlogin, on 7/Feb/2008, 12:45, said:

Cum e faza aia cu franciza pana la urma ??? Daca e o dauna sub 100 euro nu-ti plateste asiguratorul ?:blink:

Se cheama FRANSIZA si daca dauna e sub 100 de euro o suporti tu, iar daca e peste 100 euro tu suporti 100 de euro si ei restul. Si asa mi-au spus si mie, ca o sa fie in curand obligatorie la toti asiguratorii. La Omniasig e obligatorie din decembrie 2007.

View Postduxter, on 7/Feb/2008, 14:44, said:

Da, ok si daca nu iti convine rca-ul lui o faci pe casco ?

La Omniasig nu iti creste prima anul urmator daca nu e vina ta si faci reparatia pe Casco.
0

#54 User is offline   avlad 

• Senior

Posted 07 February 2008 - 15:09

View Postgeorgem, on 7/Feb/2008, 15:04, said:

La Omniasig nu iti creste prima anul urmator daca nu e vina ta si faci reparatia pe Casco.

Ba creste daca dauna depaseste cu nu stiu ce procent valoarea primei tale de asigurare. Si nu mai primesti nici reducere anul urmator, chiar daca nu esti de vina.
0

#55 User is offline   LoLa 

• Interests:*****

Posted 07 February 2008 - 15:47

View PostMuadDib, on 7/Feb/2008, 14:40, said:

View PostLoladeZamora, on 7/Feb/2008, 12:15, said:

... poate e o metoda buna ca sa poti s-o mariti mai repede, sa nu-ti faci casco, cine stie

Beleaua este ca foarte putini din cei ce cumpara masini le inmatriculeaza pe numele lor in cele 30 de zile legale... Daca mai are si Casco, fii sigura ca o sa dureze si mai mult :) La E34-ul care l-am dat in august anul trecut abia acum a facut respectivul inmatricularea... Dupa ce l-am amenintat cu diverse chestii...
Si parea om serios, dar ba ca nu are timp, ba ca una, ba ca alta...

Si am amici care fac la fel, il intreb pe unul de ce masina care a luat-o de cateva luni nu e inmatriculata pe PH, si imi zic ca la ce folos, sa plateasca el Casco si impozite? :blink:

asiguratorul s-a jurat ca se poate transfera contractul pe numele noului proprietar, poate a fost un trick ca sa ma convinga
nitel off: impozite... sa vadem acum ce scoruri mai sunt, cand te gandesti ca impozitul pe apartament a fost mai mic decat impozitul pe masina
0

#56 User is offline   verssatu 

• premiant
  • Group: Banned

Posted 07 February 2008 - 15:50

am votat si eu da, ca am casco si voi incerca sa fac mereu.
0

#57 User is offline   mehigh 

• Membru

Posted 07 February 2008 - 16:55

Nu am, si nu pot face pentru ca masina e din '89. Stiti vreun asigurator care nu are conditii dinastea de vechime?
0

#58 User is offline   CRM 

• Membru

Posted 07 February 2008 - 17:03

View Postinjust, on 7/Feb/2008, 16:55, said:

Nu am, si nu pot face pentru ca masina e din '89. Stiti vreun asigurator care nu are conditii dinastea de vechime?

si pe mine ma intereseaza ca tocmai am dat ceva banet pentru a o repara dupa ce mi-a lovito un/o @#$%^&* (masina parcata; RCA al @#$%^&* lipsa din parbriz sau de la politie)
0

#59 User is offline   georgem 

• Membru

Posted 07 February 2008 - 17:16

View Postavlad, on 7/Feb/2008, 15:09, said:

View Postgeorgem, on 7/Feb/2008, 15:04, said:

Ba creste daca dauna depaseste cu nu stiu ce procent valoarea primei tale de asigurare. Si nu mai primesti nici reducere anul urmator, chiar daca nu esti de vina.

Esti sigur ca la Omniasig se intampla asta? Eu acum mai putin de o luna mi-am prelungit polita Casco pe 1 an si mi-au spus ce am zis eu mai inainte... Si mai auzisem pe cineva de lucrul asta (varianta pe care am zis-o eu), tocmai de aceea am intrebat, ca stiam ca nu e peste tot asa.
0

#60 User is offline   avlad 

• Senior

Posted 07 February 2008 - 17:47

View Postgeorgem, on 7/Feb/2008, 17:16, said:

Esti sigur ca la Omniasig se intampla asta? Eu acum mai putin de o luna mi-am prelungit polita Casco pe 1 an si mi-au spus ce am zis eu mai inainte... Si mai auzisem pe cineva de lucrul asta (varianta pe care am zis-o eu), tocmai de aceea am intrebat, ca stiam ca nu e peste tot asa.

Da, mie asa mi-au zis, la Omniasig am si eu casco. Cu o luna inainte sa fac noul contract am avut o dauna cam de 80% din prima de asigurare si mi-a zis tipa cand am incheiat noua polita ca daca depaseam nu stiu cu cat valoarea vechiului contract mi se marea asigurarea.
0

Share this topic:

• 28 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic