Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

am un prieten care era asigurat la Allianz, si Casco si RCA. a spart un A8 asigurat la 20k,dauna totala, si masina in care a intrat un logan nou nout i-a dat si la ala dauna totala.deci ia canalit de vreo 30k euro.

Maicamea era la volanul Seat-ului in Ungaria cand a intrat unu in lateralui ei. a adus masina acasa, facut pe casco tot la allianz: dauna 280 milioane, cu 1 luna inainte am bagat si eu o dauna de 60 milioane SHIT HAPPENS!

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a expirat azi CASCO la Asiban. Nu sunt insa hotarat daca sa mai raman la ei sau sa schimb asiguratorul.

Deoarece am avut o dauna de vreo 1800 lei ( mi-au furat oglind si mecanismul ) mi-au marit anul acesta prima cu vreo 200 de euro si m-ar costa asigurarea cam 1750 euro. Mi se pare enorm. M-am innteresat si la Omniasig si mi-au dat o cotatie cam de 1200 de euro. Ambele polite includ si asigurare in caz de vandalism. La Asiban masina au evaluat-o la 17500 de euro si la Omniasig 14500 euro.

Desi am fost multumit de Asiban pana acum au cam sarit calul si ma gandeam sa trec la Omniasig. Ce stiti de ei, sunt OK, sunt probleme cu platile ?

Link to comment
Share on other sites

Am facut zilele trecute CASCO la ASIBAN, este a doua masina asigurata la ei, fiind multumit de serviciile oferite.

Valoare asigurata: 22.300 euro

Frasiza: 100 / eveniment (impusa prin lege)

Prima anuala: 1540 euro

Poti sa-mi zici despre ce masina este vorba ( an / model ) ?

Vad ca la o valoarea asigurata mai mare prima de asigurare e totusi mai mica.

Link to comment
Share on other sites

Am facut zilele trecute CASCO la ASIBAN, este a doua masina asigurata la ei, fiind multumit de serviciile oferite.

Valoare asigurata: 22.300 euro

Frasiza: 100 / eveniment (impusa prin lege)

Prima anuala: 1540 euro

Poti sa-mi zici despre ce masina este vorba ( an / model ) ?

Vad ca la o valoarea asigurata mai mare prima de asigurare e totusi mai mica.

 

Masina asigurata este un E90, an fabricatie: 5/2005, asigurata la ASIBAN Craiova

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a expirat azi CASCO la Asiban. Nu sunt insa hotarat daca sa mai raman la ei sau sa schimb asiguratorul.

Deoarece am avut o dauna de vreo 1800 lei ( mi-au furat oglind si mecanismul ) mi-au marit anul acesta prima cu vreo 200 de euro si m-ar costa asigurarea cam 1750 euro. Mi se pare enorm. M-am innteresat si la Omniasig si mi-au dat o cotatie cam de 1200 de euro. Ambele polite includ si asigurare in caz de vandalism. La Asiban masina au evaluat-o la 17500 de euro si la Omniasig 14500 euro.

Desi am fost multumit de Asiban pana acum au cam sarit calul si ma gandeam sa trec la Omniasig. Ce stiti de ei, sunt OK, sunt probleme cu platile ?

 

Acum imi dau seama de ce ai prima de asigurare mai mare, pt ca tu ai asigurata masina si in caz de vandalism, eu am asigurare doar pt avarii + furt, la sugestia agentului de la asigurari.

 

vandalism = avarie cu autor cunoscut, facuta intentionat

In cazul in care nu cunosti autorul, este o simpla avarie :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a expirat azi CASCO la Asiban. Nu sunt insa hotarat daca sa mai raman la ei sau sa schimb asiguratorul.

Deoarece am avut o dauna de vreo 1800 lei ( mi-au furat oglind si mecanismul ) mi-au marit anul acesta prima cu vreo 200 de euro si m-ar costa asigurarea cam 1750 euro. Mi se pare enorm. M-am innteresat si la Omniasig si mi-au dat o cotatie cam de 1200 de euro. Ambele polite includ si asigurare in caz de vandalism. La Asiban masina au evaluat-o la 17500 de euro si la Omniasig 14500 euro.

Desi am fost multumit de Asiban pana acum au cam sarit calul si ma gandeam sa trec la Omniasig. Ce stiti de ei, sunt OK, sunt probleme cu platile ?

 

Acum imi dau seama de ce ai prima de asigurare mai mare, pt ca tu ai asigurata masina si in caz de vandalism, eu am asigurare doar pt avarii + furt, la sugestia agentului de la asigurari.

 

vandalism = avarie cu autor cunoscut, facuta intentionat

In cazul in care nu cunosti autorul, este o simpla avarie :blink:

eu cred ca e bine sa bagi si vandalismul in clauza, nu de alta dar se cam poarta zgariatul masinilor cu cheia prin parcari. Stiu o gasca de prieteni care au patit. Si toti cu masini bune.

Edited by Rares
Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a expirat azi CASCO la Asiban. Nu sunt insa hotarat daca sa mai raman la ei sau sa schimb asiguratorul.

Deoarece am avut o dauna de vreo 1800 lei ( mi-au furat oglind si mecanismul ) mi-au marit anul acesta prima cu vreo 200 de euro si m-ar costa asigurarea cam 1750 euro. Mi se pare enorm. M-am innteresat si la Omniasig si mi-au dat o cotatie cam de 1200 de euro. Ambele polite includ si asigurare in caz de vandalism. La Asiban masina au evaluat-o la 17500 de euro si la Omniasig 14500 euro.

Desi am fost multumit de Asiban pana acum au cam sarit calul si ma gandeam sa trec la Omniasig. Ce stiti de ei, sunt OK, sunt probleme cu platile ?

 

Pe langa fransiza obligatorie de 100€-sau mai mult in functie de masina (pe eveniment) Omniasig te va pune sa achiti in avans ratele ramase daca dauna e maricica.

 

de bcr asigurari ce ati auzit? am primit acum o oferta foarte buna de la ei cu 0 franciza la furt si 0 franciza la evenimente

 

FRANSIZA este de 100€ pe eveniment (daune ) in lipsa regres pe RCA.

Link to comment
Share on other sites

Pe langa fransiza obligatorie de 100€-sau mai mult in functie de masina (pe eveniment) Omniasig te va pune sa achiti in avans ratele ramase daca dauna e maricica.

Asta n-am de unde sa stiu, am platit in avans pe un an de zile...

 

Si apropo de Omniasig, anul trecut cand mi-am luat masina au fost singurii la care am sunat si care au fost de acord sa-mi faca casco la o masina care urma sa implineasca 12 ani de la data fabricatiei. Cei mai restrictivi au fost Generali, care au zis ca vechimea trebuie sa fie maxim 6 ani. La Allianz a fost cel mai amuzant, am inteles ca maxim 10 ani trebuie sa aiba masina, am intrebat daca nu se poate sa aiba si mai mult "nici daca e BMW" si raspunsul a fost "mai ales daca e BMW"...

Link to comment
Share on other sites

Pe langa fransiza obligatorie de 100€-sau mai mult in functie de masina (pe eveniment) Omniasig te va pune sa achiti in avans ratele ramase daca dauna e maricica.

Asta n-am de unde sa stiu, am platit in avans pe un an de zile...

 

Si apropo de Omniasig, anul trecut cand mi-am luat masina au fost singurii la care am sunat si care au fost de acord sa-mi faca casco la o masina care urma sa implineasca 12 ani de la data fabricatiei. Cei mai restrictivi au fost Generali, care au zis ca vechimea trebuie sa fie maxim 6 ani. La Allianz a fost cel mai amuzant, am inteles ca maxim 10 ani trebuie sa aiba masina, am intrebat daca nu se poate sa aiba si mai mult "nici daca e BMW" si raspunsul a fost "mai ales daca e BMW"...

 

nu ma mir de raspuns, daca e la Allianz adica Tiriac, tre sa ai citroen de 50 ani si ti-l asigura :blink:) bmw nooooo.. masini care se strica usor si pierd agentiile, sau pur si simplu nu-s citroen :)

Link to comment
Share on other sites

Pe langa fransiza obligatorie de 100€-sau mai mult in functie de masina (pe eveniment) Omniasig te va pune sa achiti in avans ratele ramase daca dauna e maricica.

Ce intelegi prin dauna maricica?

 

 

Dauna maricica inseamna una care sa depaseasca 50% din pretul anual al politei Casco. Intr-un astfel de caz, te vor pune sa platesti ratele anticipat, ca sa aiba garantia ca nu vor fi probleme cu incasarea contravalorii politei.

Link to comment
Share on other sites

imi spune si mie cineva (va rog :) ) la un E46 320i din 2000 la ce suma ajunge asigurarea Casco? La BCR de exemplu, va multumesc

 

Probabil in jur de 700-800 euro/an, dc gresesc sa ma corecteze cineva

 

 

daca e asa e ok si se merita :blink:

Link to comment
Share on other sites

imi spune si mie cineva (va rog :) ) la un E46 320i din 2000 la ce suma ajunge asigurarea Casco? La BCR de exemplu, va multumesc

 

Probabil in jur de 700-800 euro/an, dc gresesc sa ma corecteze cineva

 

 

daca e asa e ok si se merita :blink:

 

am fost eu azi la cineva care se ocupa cu asigurari

la bcr asigurari mi'a dat o cotatie foarte buna 550 euro la un 320i 12/2001

am sa revin luni cu amanunte

Link to comment
Share on other sites

Pe langa fransiza obligatorie de 100€-sau mai mult in functie de masina (pe eveniment) Omniasig te va pune sa achiti in avans ratele ramase daca dauna e maricica.

Ce intelegi prin dauna maricica?

 

 

Dauna maricica inseamna una care sa depaseasca 50% din pretul anual al politei Casco. Intr-un astfel de caz, te vor pune sa platesti ratele anticipat, ca sa aiba garantia ca nu vor fi probleme cu incasarea contravalorii politei.

Eu n-am nici fransiza obligatorie de 100 Eu, nici nu m-au pus sa achit in avans ratele, desi am avut o dauna de ~ 80% din prima anuala. Si sint in al doilea an de Casco la Omniasig. Adevarat ca masina este pe persoana juridica, daca asta conteaza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.