Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

cred ca sistemul de bonus malus va descuraja frauda. Nu stiu daca el este aplicat si la CASCO. In mod normal in 2-3 ani se poate ajunge la ceva foarte rezonabil, si atunci poate renta si pentru masini mai vechi putini.

Pe de alta parte poate creste din cauza riscurilor, vezi chestii gen furat oglinzi pe banda rulanta.

In Germania mai este un sistem, ii spune Teilkasko, care nu acopera distrugeri totale sau furturi, dar mici accidente, zgarieturi in parcare si chestii de genul asta sunt acoperite, e cu franchiza, e ieftin si ajuta, pentru ca vosirea unui element de caroserie poate ajunge la 500 de euro usor, in vreme ce ea costa undeva la un 2-300 de euro in plus pe an fata de cea obligatorie.

Colegul meu plateste CASCO cam 400 de euro pe la o masina de 25k...dar are si ceva gen 8-10 ani fara daune...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu nu am casco la E46 din 2000.

De 2 ani am masina si inca nici o problema, la care casco ma putea ajuta.

Sper sa continui tot asa.

In schimb fratiorul meu drag la un E39 aavut casco si a si beneficiat de el:

1. un golf i-a taiat calea si buf - far spart, aripa si capota indoita.

2. parcat langa bloc (foarte aproape) de la et3 i-a cazut un geam (sau mai multe ca nu mai stiu) pe masina.

parbriz, plafon , capota, aripa cu zgarieturi din alea ca la strung cu span luat.

3. in parcare a luat o bara de metal la roata care i-a perforat scutul de la aripa si a intrat la motor in vasul de la spalat parbrizul.

daune destukl de amri de fiecare data.

deci e bine sau nu sa ai casco? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

depinde si de norocul pe care il ai....iar faza cu golful putea sa o faca pe asigurarea tipului...celelalte zgarieturi si pagube in parcare este pe riscul tau...oricum nu poti sa tii o masina impecabila exterior

daca celalalt are RCA la o firma mai naspa, stai mult si bine pana iti dau aia aceeptul....poate nu ti-l mai dau

si daca e si baut, adio rezolvare pe rca-ul celuilalt

Link to comment
Share on other sites

depinde si de norocul pe care il ai....iar faza cu golful putea sa o faca pe asigurarea tipului...celelalte zgarieturi si pagube in parcare este pe riscul tau...oricum nu poti sa tii o masina impecabila exterior

 

Nu prea e valabila asta cu reparatia pe asigurarea celuilalt,de ex eu am patit o chestie de genu ac 2 sapt...unu tot cu un "Golf" a virat dreapta brusc fara a semnaliza la 3 m in fata mea si in pofida efortului depus de mine(frana,trsas de volan dr) mi-a spart semnalizarea ,mi-a sifonat bara si am facut explozie la anvelopa dreapta(masina s-a deplasat in dreapta si a lovit roata o groapa)...si bineinteles ca Tipul avea un RCA de la Allianz(unde am si eu si renunt pe veci) si cei de ac nu au vrut nici in ruptul capului sa ma despagupeasca pentru anvelopa pentru ca spun ei "nu avea cum sa se intample asa ceva" desi cel vinovat a scris si o declaratie in sensul asta.

 

Asa ca at cand e vb sa repari pe asigurarea celuilalt s-ar putea sa ai cateva surprize.

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi-au facut o oferta in genu...1100 euro/an (masina mea e din 99) ,la una noua inteleg dar asa mi se pare prea scump

aiguratorul zice ca o masina veche nu e asa pusa la punct ca una noua (de multe ori gresit, dupa umila mea parere, caci multi isi transporta cu ”rabla” aia familia, copii, si n-ar risca) si de aceea se pleaca de la o cota de baza mai mare

si mai sunt si piesele, scumpe uneori si la masinile vechi

mai bine ar face un produs casco mai ieftin, care sa si-l permita toti

ar avea mai multi clienti, plus ca ar avea si o baza de date mai mare.....de unde sigur ar mai pica o asigurare de casa, de calatorie, pt studiile copilului, etc

dar ma rog...la ei profitul primeaza :twoup:

si mie mi se pare mare suma care ti-au cerut-o tie....eu la a mea platesc 980e, din 2004

Link to comment
Share on other sites

Apropo de asigurari casco.

 

O prietena de familie avea un PEUGEOT 307 cumparat in 2007, masina dotata full, cumparata leasing avea desigur CASCO.

 

Are un accident din care a rezultat o paguba destul de importanta in partea frontala a masinii.

 

Cei de la CASCO ii dau dauna totala. Opersc masina si ii da pagubitului 2500euro.

 

Au reusit sa o "inbrobodeasca" de asa fel pe pagubita incat a semnat dosarul tot fara sa stie ce face de fapt.

 

La o luna sau doua dupa accident vede masina ei reparata in curtea unui service.

 

Am uitat la ce asigurare avea facuta polita. Sa-a intamplat anul asta in jud. Bacau.

Link to comment
Share on other sites

Asiguratorii, ca si bancile "jupoaie" natiunea Romana care inca nu are cultura acestor "binefacatori" care in Romania au gasit "Raiul pe Pamant". Sunt ajutati la greu si de guvernantii nostri care le-au permis tot ce au vrut: bogatie.

 

Am preferat sa nu am casco (l-am scris special cu litere mici!) si cred ca pina acum am economisit banii pe 1 - 2 masini.

 

Sper sa am si noroc, ceea ce va urez si voua, merg atent si respect ceilalti conducatori auto in speranta tratamentului reciproc!

Edited by nene
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Anul trecut am dat 1850 de euro pe casco.

Anul asta s-au gandit sa-mi ceara 1950 si sa-mi mai puna si franciza.

Ma gandesc serios ca sa-mi mai fac un cont si sa depun banii de casco in acel cont si sa nu ma ating de ei.

Cred ca o sa ies mai bine per asamblu.( evident daca nu cumva fac o dauna totala sau e furata)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

parerea mea e ca pe langa relatia asiguratori-asigurati ..... asiguratorii ar trebui sa mai dea si cu paru in drumari ... o gramada de accidente pot avea drept cauza drumuri cu gropi, prost semnalizate ( de cateva ori m'am intalnit cu semnalizari de curbe deosebit de curioase in sens opus curbei ), denivelari ale drumurilor, etc ...

 

as vrea sa vad si eu cand or plati asiguratorii 100eur/ora de manopera la service-uri - sa vedem ce mai comenteaza .... pt o anumita gama de vechicule - rca si casco sunt la nivel de UE, dar plata catre service-uri poate fi de la 50ron/ora de manopera pana la cat o ajunge ( vreo 190ron parca la mercedes ) - la bmw nu stiu cat e...

 

acum sa fim corecti si noi, soferii mergem cateodata ca nebunii :twoup:

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

deci nu stiu de unde venit cu preturile astea fantastice la casco....Eu mi-am facut la 318d 2003 full casco la omniasig cu valoare asigurata 10000 eu cu 500 euro pe an. Deci merge-ti si pe la alti asiguratori si vedeti de oferte

 

Eu am tot la Omniasig am, tot la valoare de 10.000E numai ca platesc 1.000 E/an ... !!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Am incercat si eu un casco, si cand am auzit pretul, am renuntat definitiv la idee ... in legatura cu asiguratorii, depinde de om, am avut un eveniment cu unul din bulgaria, asiguratorul omolog - uniqa - a incercat sa faca manarii, insa am fost calare pe ei, si mi-am recuperat toata paguba. Ideea este ca ei incearca, daca tine bine, daca nu, asta e. Cati au avut probleme cu rca-ul, dar mai bine spus cati au mers la CSA sa le faca o reclamatie? din proprie experienta, va spun ca aia chiar isi fac treaba ... In cazul in care se merita sa faci casco - valoarea masinii raportata la valoarea politei(masina maoi noua), e bine sa faci, altfel nu!
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut casco pana acum 1 luna cand m-am ofticat pe aia de la Astra pt ca m-au tinut 4 luni cu oglinzile si pana la urma le-am pus singur. Probabil ca ii voi da in judecata doar din principiu dar pe moment am renuntat la casco din considerente financiare. Si oricum nu mai am chef de nervi si discutii cu astia, cand se civilizeaza si se comporta decent cu ai lor clienti poate o sa ma mai gandesc ref la casco...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.