Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pt City Insurance am avut plangere la ASF. Era asigurare medicala de calatorie dar totusi, ca atitudine si cate batai de cap am avut -> niciodata.

 

Acum am la allianz si in urma unui incident repar fara batai de cap la reprezentanta.

 

la city am avut dosar casco deschis in 2016, si nicio problema. Allianz mi-a refuzat decontarea unei facturi pentru un consult medical de 30 de euro. Deci...

Link to comment
Share on other sites

Cum adica ce taxe ai?

Nu exista fransiza si nici-o taxa, te costa doar cat dai la inceput pentru un an.

 

E super atunci, la un moment dat existau anumite taxe "ascunse" pentru fiecare dosar de paguba pe care il aveai.

 

In cazul de furt, de exemplu oglinzile/sezor ACC, ai idee daca iti comenteaza sau urmeaa procedura standard?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ACOPERA FURTUL AUTOTURISMULUI, FURTUL DE ELEMENTE DE PE AUTOTURISM SE NUMESTE VANDALISM, IAR VANDALISMUL NU ESTE ACOPERIT DE DOSAR.

 

Ce spui tu, era vorba de vandalism, nu taxe suplimentare, erau clauze care nu erau introduse pe dosarul de CASCO, adica nu era full casco, de exemplu elemente vitrate(geamuri) sau anvelope sau jante.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

ACOPERA FURTUL AUTOTURISMULUI, FURTUL DE ELEMENTE DE PE AUTOTURISM SE NUMESTE VANDALISM, IAR VANDALISMUL NU ESTE ACOPERIT DE DOSAR.

 

Ce spui tu, era vorba de vandalism, nu taxe suplimentare, erau clauze care nu erau introduse pe dosarul de CASCO, adica nu era full casco, de exemplu elemente vitrate(geamuri) sau anvelope sau jante.

 

Got it.

 

EDIT: Am inteles. Nu mai este nevoie de raspunsfrantics.gif

Edited by Magnusy
Link to comment
Share on other sites

vandalismul e una, furtul de pe masina e altul.

 

Am avut cateva daune pe casco de furt de pe masina fara sa am optiunea de vandalism.

 

Vandalism e atunci cand se urca unul cu picioarele pe masina si ti-o indoaie sau sparge ceva. Sau zgariatul cu cheia. Cand fura de pe masina, e furt.

 

Inventar pe scurt: oglinzi, capac spalator far, grila spoiler, capace spoiler. La partea de spoiler au rupt spoilerul cand au furat partile respective. A trebuit inlocuit si el.

Link to comment
Share on other sites

vandalismul e una, furtul de pe masina e altul.

 

Am avut cateva daune pe casco de furt de pe masina fara sa am optiunea de vandalism.

 

Vandalism e atunci cand se urca unul cu picioarele pe masina si ti-o indoaie sau sparge ceva. Sau zgariatul cu cheia. Cand fura de pe masina, e furt.

 

Inventar pe scurt: oglinzi, capac spalator far, grila spoiler, capace spoiler. La partea de spoiler au rupt spoilerul cand au furat partile respective. A trebuit inlocuit si el.

 

Colegul WIN spune ca este acoperit furtul masinii in sine aparent. Orice altceva intra la vandalism pentru cei de la city

Link to comment
Share on other sites

Nu vad cum aceaiasi actiune definita in dex poate fi interpretata diferit de asiguratori. Bine, unii te tapesc dar pt asta poti face plangere.

 

Pt furturile de mai sus am avut dosare la Allianz, Groupama si Generali. Pt toti a fost OK.

 

Si eu tind sa cred la fel ca tine insa nu am verificat cu vreun broker sa am o baza

Link to comment
Share on other sites

vandalismul e una, furtul de pe masina e altul.

 

Am avut cateva daune pe casco de furt de pe masina fara sa am optiunea de vandalism.

 

Vandalism e atunci cand se urca unul cu picioarele pe masina si ti-o indoaie sau sparge ceva. Sau zgariatul cu cheia. Cand fura de pe masina, e furt.

 

Inventar pe scurt: oglinzi, capac spalator far, grila spoiler, capace spoiler. La partea de spoiler au rupt spoilerul cand au furat partile respective. A trebuit inlocuit si el.

 

In cazul de fata la City ar intra la vandalism cred, este specificat cred ca doar autoturismul, nu si elemente de pe acesta, e o asigurare casco cu multe limitari, insa ideea de baza este o dauna de pana in 45.000 lei, adica nu te uiti si dai in ala din fata ta, dai cu spatele si nu esti atent, derapezi, te prinde grindina...etc.

 

Cine iti mai repara masina in ziua de azi daca este vina ta fara sa platesti nimic in afara de Casco sau de fapt cine ti-a reparat vreodata masina daca a fost vina ta fara sa scoti vreun ban din buzunar? Diferenta este ca acum platesti putin pe an (pentru cei care platesc RCA-ul mic) si beneficiezi de acest lucru, eu doar pentru asta am vrut casco, nici nu stiam de grindina si furt, cand am auzit de aceste lucruri in plus am fost si mai entuziasmat de polita.

 

"Colegul WIN spune ca este acoperit furtul masinii in sine aparent. Orice altceva intra la vandalism pentru cei de la city"

Da

 

City sau allianz, daca legea este de partea ta si ai dreptate, o rezolvi in orice parte, ca la unii mai trebuie sa faci reclamatii si certuri si etc e altceva, nu doar la city au fost probleme cu certuri si reclamatii pe niste lucruri care aveau dreptate clientii 100%, nu se compara insa exista exceptii peste tot.

Legea e simpla, constatare -> service-> reconstatare -> asiguraratorul e obligat sa respecte decizia service-ului care nu trebuie sa fie abuziva, aici intervin reclamatiile in caz de City nu vrea sa-ti de-a la inlocuit/reparat/vopsit vreun element pe care service-ul a facut reconstatare, insa atat, te poti duce la orice service.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Ma uit si eu de ceva timp la oferta celor de la CITY azi am zis sa fac polita, intru pe site si :

 

http://www.citysmart.ro/conditii2018/103_02_PID_CascoPentruFiecare.pdf

 

Riscuri

Suma asigurata

Prima de asigurare

(6 luni/12 luni)

Incendiu, trasnet, explozie

Fenomene atmosferice, calamitĂŁți naturale

Furt total sau furt partial

Spargere, ciobire, crapare si fisurare a elementelor vitrate

*Furt partial - maxim 1 eveniment

*Elemente vitrate - maxim 2 evenimente

 

ceva nu se leaga aici,pe alt site avem

 

Riscuri acoperite:

daune din accidente cu alte vehicule

caderi de corpuri (copaci,turturi)

daune din fenomene atmosferice

furt total al vehiculului asigurat

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, e posibil sa fie alt fel de casco, nu inseamna ca au doar CASCO ala city insurance, eu am exclusiv conditiile politei de casco despre care am spus in contractul de casco care l-am facut si nu-mi apar primele clauze care le-ai mentionat, deci nu sunt in polita asta de care am spus.
Link to comment
Share on other sites

Pai treaba sta in felul urmator, eu de exemplu am platit 326, un prieten 309 lei, ambele 520d din 11/2008, daca tu platesti RCA-ul 1000-1500 lei din diverse motive...nu stiu cat mai e de avantajos, ca exemplu!

Dar si 590 lei casco normal la City e ieftin insa am vazut ca si ala are ceva limitari...totusi e City, daca vrei Casco full si bun iti faci la Allianz-Groupama-Omniasig, insa platesti 4000-6000-8000, etc, depinde de masina.

 

 

Eu v-am zis si voua de el pentru ca mi se pare foarte bun si decent, poate aveti un copil,sotie, incepator in familie si o masina care nu depaseste 15.000 euro valoare de piata.City pentru mine e cel mai imputit asigurator prin toate lucrurile care le fac, insa asa imputiti cum sunt, au oferta asta care te poate scapa de niste belele mici sau mari.

Fiecare face cum considera

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.