Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Casco te scapa de un stres inutil,mai ales in Bucuresti...oricat de prudent esti la volan,mereu exista nesansa sa intre un bou in tine, e foarte aglomerat, toti se grabesc...plus hoti, imbecili care dau cu cheia pe masina sau taie cauciucuri, mai pica o fatada de bloc,un copac putrezit....e palpitant in capitala! :blink:

Si o faci pe ercea-ul respectivului bou.....

Daca respectivul bou are asigurare. Si chiar daca are, poti pati sa nu plateasca firma la care are rca decat o anumita suma manopera, sau doar o anumita suma din paguba. A patit-o taica-meu, nu-i plateste nu stiu ce firma de asigurari anonima decat 35 ron ora de manopera.

Da, ok si daca nu iti convine rca-ul lui o faci pe casco ? nu iti creste rata sau nu platesti mai mult la urm. asugurare ? :)

Link to comment
Share on other sites

Da, ok si daca nu iti convine rca-ul lui o faci pe casco ? nu iti creste rata sau nu platesti mai mult la urm. asugurare ? :blink:

Sint variante in functie de gravitatea pagubei. O reducere de 10% anul urmator la casco poate insemna mult mai putin decat diferenta pe care o ai de plata din buzunar in cazul unui rca d-asta anonim.

Link to comment
Share on other sites

Cum e faza aia cu franciza pana la urma ??? Daca e o dauna sub 100 euro nu-ti plateste asiguratorul ?:blink:

Se cheama FRANSIZA si daca dauna e sub 100 de euro o suporti tu, iar daca e peste 100 euro tu suporti 100 de euro si ei restul. Si asa mi-au spus si mie, ca o sa fie in curand obligatorie la toti asiguratorii. La Omniasig e obligatorie din decembrie 2007.

 

Da, ok si daca nu iti convine rca-ul lui o faci pe casco ?

La Omniasig nu iti creste prima anul urmator daca nu e vina ta si faci reparatia pe Casco.

Link to comment
Share on other sites

La Omniasig nu iti creste prima anul urmator daca nu e vina ta si faci reparatia pe Casco.

Ba creste daca dauna depaseste cu nu stiu ce procent valoarea primei tale de asigurare. Si nu mai primesti nici reducere anul urmator, chiar daca nu esti de vina.

Link to comment
Share on other sites

... poate e o metoda buna ca sa poti s-o mariti mai repede, sa nu-ti faci casco, cine stie

 

Beleaua este ca foarte putini din cei ce cumpara masini le inmatriculeaza pe numele lor in cele 30 de zile legale... Daca mai are si Casco, fii sigura ca o sa dureze si mai mult :) La E34-ul care l-am dat in august anul trecut abia acum a facut respectivul inmatricularea... Dupa ce l-am amenintat cu diverse chestii...

Si parea om serios, dar ba ca nu are timp, ba ca una, ba ca alta...

 

Si am amici care fac la fel, il intreb pe unul de ce masina care a luat-o de cateva luni nu e inmatriculata pe PH, si imi zic ca la ce folos, sa plateasca el Casco si impozite? :blink:

 

asiguratorul s-a jurat ca se poate transfera contractul pe numele noului proprietar, poate a fost un trick ca sa ma convinga

nitel off: impozite... sa vadem acum ce scoruri mai sunt, cand te gandesti ca impozitul pe apartament a fost mai mic decat impozitul pe masina

Link to comment
Share on other sites

Nu am, si nu pot face pentru ca masina e din '89. Stiti vreun asigurator care nu are conditii dinastea de vechime?

 

si pe mine ma intereseaza ca tocmai am dat ceva banet pentru a o repara dupa ce mi-a lovito un/o @#$%^&* (masina parcata; RCA al @#$%^&* lipsa din parbriz sau de la politie)

Link to comment
Share on other sites

La Omniasig nu iti creste prima anul urmator daca nu e vina ta si faci reparatia pe Casco.

Ba creste daca dauna depaseste cu nu stiu ce procent valoarea primei tale de asigurare. Si nu mai primesti nici reducere anul urmator, chiar daca nu esti de vina.

Esti sigur ca la Omniasig se intampla asta? Eu acum mai putin de o luna mi-am prelungit polita Casco pe 1 an si mi-au spus ce am zis eu mai inainte... Si mai auzisem pe cineva de lucrul asta (varianta pe care am zis-o eu), tocmai de aceea am intrebat, ca stiam ca nu e peste tot asa.

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca la Omniasig se intampla asta? Eu acum mai putin de o luna mi-am prelungit polita Casco pe 1 an si mi-au spus ce am zis eu mai inainte... Si mai auzisem pe cineva de lucrul asta (varianta pe care am zis-o eu), tocmai de aceea am intrebat, ca stiam ca nu e peste tot asa.

Da, mie asa mi-au zis, la Omniasig am si eu casco. Cu o luna inainte sa fac noul contract am avut o dauna cam de 80% din prima de asigurare si mi-a zis tipa cand am incheiat noua polita ca daca depaseam nu stiu cu cat valoarea vechiului contract mi se marea asigurarea.

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca la Omniasig se intampla asta? Eu acum mai putin de o luna mi-am prelungit polita Casco pe 1 an si mi-au spus ce am zis eu mai inainte... Si mai auzisem pe cineva de lucrul asta (varianta pe care am zis-o eu), tocmai de aceea am intrebat, ca stiam ca nu e peste tot asa.

Da, mie asa mi-au zis, la Omniasig am si eu casco. Cu o luna inainte sa fac noul contract am avut o dauna cam de 80% din prima de asigurare si mi-a zis tipa cand am incheiat noua polita ca daca depaseam nu stiu cu cat valoarea vechiului contract mi se marea asigurarea.

 

 

Daca pe tipa o cheama Teodorescu, aia habar nu are pe ce lume traieste, i-a dat cu virgula si ti-a zis ce i-a venit in cap!

Link to comment
Share on other sites

asiguratorul s-a jurat ca se poate transfera contractul pe numele noului proprietar, poate a fost un trick ca sa ma convinga

nitel off: impozite... sa vadem acum ce scoruri mai sunt, cand te gandesti ca impozitul pe apartament a fost mai mic decat impozitul pe masina

 

Argumente corecte... insa faza zisa de mine se intampla des... Bine, vorbesc de piata masinilor cu valoare de 6-7-8 mii eu :blink: La bugete mai mari lucrurile stau altfel...

Link to comment
Share on other sites

Argumente corecte... insa faza zisa de mine se intampla des... Bine, vorbesc de piata masinilor cu valoare de 6-7-8 mii eu :) La bugete mai mari lucrurile stau altfel...

 

la ultimul casco valoarea asigurata era de cca 7500 EUR (e46, 316i din '99) deci intra in piata de care zici :blink: desi dansa se vrea mai scumpa

Link to comment
Share on other sites

Da, mie asa mi-au zis, la Omniasig am si eu casco. Cu o luna inainte sa fac noul contract am avut o dauna cam de 80% din prima de asigurare si mi-a zis tipa cand am incheiat noua polita ca daca depaseam nu stiu cu cat valoarea vechiului contract mi se marea asigurarea.

Daca dauna depaseste exact cat ai platit pe anul precedent prima de asigurare se mareste cu 10%. Eu am patit asta numai din cauza ca au facut rezerva pentru reparatie mai mare decat platisem eu prima pe anul precedent (deci masina nu era inca reparata). Parerea mea e ca reparatia nu avea nici o sansa sa ajunga la valoarea rezervei si ca am luat teapa. Si dupa reparatie n-au vrut sa-mi spuna cei de la service cat a fost suma de plata, ceea ce ma face sa cred ca..... intelegeti voi.

 

Dar eu ma refeream la alta situatie. Daca vinovatul e cunoscut si e "celalalt", si in loc sa iti repari masina pe RCA-ul lui ti-o repari pe casco, atunci nu e afectata asigurarea pe anul urmator, adica va fi ca si cum nu ai avut nici o dauna, din cauza ca ei isi vor recupara banii de la RCA-ul vinovatului.

Link to comment
Share on other sites

Daca dauna depaseste exact cat ai platit pe anul precedent prima de asigurare se mareste cu 10%. Eu am patit asta numai din cauza ca au facut rezerva pentru reparatie mai mare decat platisem eu prima pe anul precedent (deci masina nu era inca reparata). Parerea mea e ca reparatia nu avea nici o sansa sa ajunga la valoarea rezervei si ca am luat teapa. Si dupa reparatie n-au vrut sa-mi spuna cei de la service cat a fost suma de plata, ceea ce ma face sa cred ca..... intelegeti voi.

Da, cam asa ceva am inteles si eu.

 

Dar eu ma refeream la alta situatie. Daca vinovatul e cunoscut si e "celalalt", si in loc sa iti repari masina pe RCA-ul lui ti-o repari pe casco, atunci nu e afectata asigurarea pe anul urmator, adica va fi ca si cum nu ai avut nici o dauna, din cauza ca ei isi vor recupara banii de la RCA-ul vinovatului.

Aici s-ar putea sa ai dreptate, eu am avut dauna cu autor necunoscut.

Link to comment
Share on other sites

Si dupa reparatie n-au vrut sa-mi spuna cei de la service cat a fost suma de plata, ceea ce ma face sa cred ca..... intelegeti voi.

 

Deja suna ciudat. Trebuia sa iti dai acceptul de plata. Probabil cineva a semnat in locul tau.....

Link to comment
Share on other sites

Deja suna ciudat. Trebuia sa iti dai acceptul de plata. Probabil cineva a semnat in locul tau.....

Am dat acceptul de plata "in alb", ca sa pot lua masina.

 

 

Ma asteptam la raspunsul acesta. Poti solicita de la asigurator o copie a facturii respective, sub pretextul ca au aparut probleme de garantie. Sunt obligati sa iti dea. Mai poti cere si de la service-ul in cauza. Asta doar ca sa iti satisfaci curiozitatea.

Link to comment
Share on other sites

Am dat acceptul de plata "in alb", ca sa pot lua masina.

Ma asteptam la raspunsul acesta. Poti solicita de la asigurator o copie a facturii respective, sub pretextul ca au aparut probleme de garantie.

Am de gand sa intreb pe cei care incheie politele Casco ce daune am avut pe anul trecut, ca ei n-au legatura cu cei de la daune si sigur o sa-mi spuna :blink: Doar ca ma gandeam sa mai astept putin, sa fiu sigur ca sunt introduse datele.

Link to comment
Share on other sites

din cauza unor dragi pasionati de datul cu cheia, a trebuit sa o vopsesc aproape intregral...

pe aceeasi factura s-au mai trecut si spoilerele sport fata + spate si scutul motor, julit de o bordura.

total= vreo 5000 E (piese + manopera) la Cardinal Motors Ploiesti.

 

Casco pe an- 1600 E.

 

eu zic ca se merita...

Link to comment
Share on other sites

din cauza unor dragi pasionati de datul cu cheia, a trebuit sa o vopsesc aproape intregral...

pe aceeasi factura s-au mai trecut si spoilerele sport fata + spate si scutul motor, julit de o bordura.

total= vreo 5000 E (piese + manopera) la Cardinal Motors Ploiesti.

spoilerele inlocuite sau vopsite?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.