Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

cu cat creste casco in anul urmator daca ai avut evenimente . de exemplu eu la un 318i an 99 in primul an am platit aproape 800 euro (omniasig) am avut niste evenimente de vre-o ''100 milioane'' sa zicem, pe parcursul anului . cu cat o sa-mi creasca acum suma totala daca fac tot la ei?

din cate am inteles daca ai evenimente intr-un an creste si valoarea si daca nu ai scade corect ?

merci

 

mai bine te duci la BCR oricum ai platit enorm pt un 316 i ...Eu plateam 400 la masina !...platesc 700 la 320 d din 2004 :twoup: echipare lifestyle si ceva optiuni extra

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

cu cat creste casco in anul urmator daca ai avut evenimente . de exemplu eu la un 318i an 99 in primul an am platit aproape 800 euro (omniasig) am avut niste evenimente de vre-o ''100 milioane'' sa zicem, pe parcursul anului . cu cat o sa-mi creasca acum suma totala daca fac tot la ei?

din cate am inteles daca ai evenimente intr-un an creste si valoarea si daca nu ai scade corect ?

merci

 

cred ca cel mai usor ar fi sa imi dai un nr de inmatriculare sa verific direct in baza de date dar iti pot spune din start ca se calculeaza rata daunei = total daune/total platit*100 si in functie de numarul de daune sunt 4 nivele de majorare cu 5 10 15 50% spre exemplu daca ai 2 sau mai multe daune si rata daunei este de peste 200% ai majorare de 50%.

si e cred ca ai platit destul de mult dar conteaza si ce suma asigurata ai avut.

 

so daca mai ai intrebari te rog sa ma contactezi :twoup:

Link to comment
Share on other sites

:twoup: e bun.Eu mi/am uitat cutia de sigurante pe suportul de plastic de linga stergatoare si am inchis capota...rezultatul???casco mi/a pus parbiz nou in 2 zile....mi/am platit rata de ...neglijent!
Link to comment
Share on other sites

Salut.Am si eu o problema.Am masina zgariata (cu cheia probabil).Cei de la Interamerican cam stramba din nas.Daca cumva hotarasc sa nu plateasca dauna ce anume pot face.Ideea e ca in contract nu scrie nici unde de asa ceva .. scrie doar avarii de catre alte vehicule , de catre alte obiecte prin cazaturi rasturnari etc ... nu scrie nimic de alte "persoane" (daca se pot numii asa).Agentu` evaluator de daune de acolo sustine ca a mai avut un caz in care nu s-a rezolvat nimic.Eu vreau eventuale sfaturi , poate a mai trecut cineva prin asa ceva deoarece sunt foarte suparat si dezamagit.Precizez ca am si fraciza de 150 eu.

Multzumesc

Edited by 22WTF
Link to comment
Share on other sites

daca nu ai inclusa in polita si clauza de "vandalism", e cam greu s-o faci pe casco

AM! Si cu toate astea cam stramba din nas ! Daca e act de vandalism trebuie sa fie in urma unei demonstratii sau manifestari care e inregistrata si confirmata de organele politiei .

Edited by 22WTF
Link to comment
Share on other sites

daca nu ai inclusa in polita si clauza de "vandalism", e cam greu s-o faci pe casco

AM! Si cu toate astea cam stramba din nas ! Daca e act de vandalism trebuie sa fie in urma unei demonstratii sau manifestari care e inregistrata si confirmata de organele politiei .

Daca ai valdalism nu au ei dece sa strabe din nas....asa ar fii normal....mergi la politie si iti iei dovada ca ii zgariata, spui ca asa ai gasit-o in parcare, si ca vrei sa o faci pe asigurare....

La ce companie ai asigurarea?

Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Vandalism

 

Ce erau vandalii si unde s-a ajuns......

 

 

Mai bine se zice altcumva, nu de alta, dar pe vremea vandalilor(popor migrator) nu existau masini , asa ca asocierea termenilor mi se pare fortata rau......

off-topic:cu siguranta, faceau ei fapte care le-au consacrat numele....la fel ca avarii (tot popor migrator) de unde si cuv avar!!!

Nu inteleg....cu e cu franciza?

Link to comment
Share on other sites

daca nu ai inclusa in polita si clauza de "vandalism", e cam greu s-o faci pe casco

AM! Si cu toate astea cam stramba din nas ! Daca e act de vandalism trebuie sa fie in urma unei demonstratii sau manifestari care e inregistrata si confirmata de organele politiei .

Daca ai valdalism nu au ei dece sa strabe din nas....asa ar fii normal....mergi la politie si iti iei dovada ca ii zgariata, spui ca asa ai gasit-o in parcare, si ca vrei sa o faci pe asigurare....

La ce companie ai asigurarea?

Interamerican.Si nu e numai o portiera sau o aripa.E partea dreapta toata + capota si portbagaj.

Link to comment
Share on other sites

continua tu si pe partea stanga... si dute la ei sa tio revopsesti toata :twoup:

exact...cauta pe cineva si jucati-va X si 0....dar oricum ar trebui sa iti dea dosar de dauna....si sa mergi sa o faci, dar la politie ai fost?

Link to comment
Share on other sites

continua tu si pe partea stanga... si dute la ei sa tio revopsesti toata :twoup:

exact...cauta pe cineva si jucati-va X si 0....dar oricum ar trebui sa iti dea dosar de dauna....si sa mergi sa o faci, dar la politie ai fost?

Am fost la politia rutiera.Si am luat dovada.Dar asta nu ma ajuta cu nimic daca nu vor sa ma despagubeasca.

Link to comment
Share on other sites

continua tu si pe partea stanga... si dute la ei sa tio revopsesti toata :twoup:

exact...cauta pe cineva si jucati-va X si 0....dar oricum ar trebui sa iti dea dosar de dauna....si sa mergi sa o faci, dar la politie ai fost?

nu cred ca e cazul sa o mai zgarii si tu pe partea stanga. poate ai ghinionul si din nu stiu ce motiv iti respinge dosar de dauna din cauza a nu stiu ce clauza ffff bine ascunsa din contract.

Eu zic ca mai bine vezi cat te duce sa o faci singur si doar daca depaseste 150 Euro sa te duci la polite iti iei dovada si dupa aia nu prea mai au ce sa zica atata timp cat ai si vandalismul inclus.

Link to comment
Share on other sites

Am fost la politia rutiera.Si am luat dovada.Dar asta nu ma ajuta cu nimic daca nu vor sa ma despagubeasca.

Pai du-te la ei si fa si un pic de circ....ca tu nu ii intrebi pe ei cand platesti rata de ce ii asa de scump sau....stii....daca ai ratele la zii si vandalism nu au ce sa zica, daca zic ceva mergi la OPC, simplu si poti sa ii ameninti (asta ar fii mai bine la tel) ca iti schimbi compania de asigurari daca nu te despagubesc!!!

Sunt variante, dar lor le place doar sa primeasca bani de dat ii mai greu!!! Ii "razbun" eu pe toti care au avut probleme cu asigurarile cat de curand!!!heheheee

Link to comment
Share on other sites

Le-am spus deja .. si la OPC degeaba merg , ca intradevar nu e trecut in contract ca daca e provocata de alt om .. ci doar de vehicole sau alte obiecte si ei sustin ca nu au unde incadra daunele produse de om.Cat despre vandalism e cu dus intors , clauza din contract e in asa fel trecuta incat e interpretbila.Ia ghici in cazu` de fata in favoarea cui ...
Link to comment
Share on other sites

Le-am spus deja .. si la OPC degeaba merg , ca intradevar nu e trecut in contract ca daca e provocata de alt om .. ci doar de vehicole sau alte obiecte si ei sustin ca nu au unde incadra daunele produse de om.Cat despre vandalism e cu dus intors , clauza din contract e in asa fel trecuta incat e interpretbila.Ia ghici in cazu` de fata in favoarea cui ...

Stii ce zic eu....cand ne intalnim duminca ia si contractul cu tine poate te pot ajuta, in vreu fel si sincer daca tot sunt asa de "magari" imi trebuie si mie spoiler fata de M....heheheee:))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.