Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

vechea poveste....to be or not to be asigurat casco

nu stiu cata importanta are, dar lucrez la o firma de asigurari, si am vazut zeci sau sute de daune intr-un an

casco am de la prima masina, un ”amarat de cielo” pe vremea aia, si n-am stat cam deloc fara asigurare....am avut si pe astra h, si pe e46 casco....

la 2 saptamani dupa ce am luat e60-ul am dat intr-un caine.....bara fata, proiectorer dreapta, suport electroventilator+ ”alte avarii la demontare”

in total 6800lei, bani pe care atunci chiar nu ii aveam!

masina o am asigurata la 14.000e, prima de asigurare fiind 1060e/an in 4 rate!...si nu lucrez a bcr, ci la astra!

oricum, la cum se circula la noi, mi se pare fff util

nu lovisem masina niciodata din vina mea in 5 ani (1 data o gasisem lovita in parcare, o data m-a lovit un fraier care n-a vazut ca am franat la stop, si o data un domn a lovit un caine, pe celalalt sens de mers, si i s-a desprins bucata din bara, care s-a lipit de parbrizul meu si de farul dreapta)....marti seara, in parcarea din spatele blocului era unul beat, care a inceput sa vina dupa mine.......din graba si sperietura (am 24 ani si-s fata) am dat cu spatele pana in carligul vecinului.........putin locita bara spate, fff putin, dar totusi lovita! asa ca voi apela la casco!

 

Ce se intimpla daca daca in momentul producerii unui eveniment se afla o cu totul alta persoana decit cel care a incheiat polita proprietarul/asiguratul?.

depinde de firma de asigurari

de exemplu, la astra ti se despagubeste

dar daca proprietarul are, sa zicem 38 ani (si a beneficiat in calculul primei de reducerea de varsta de peste 35ani, 10%) iar cel care a condus masina are 23 ani(.......nu se mai dadea reducerea, ba mai mult se aplica o majorare de 15% parca.......)......eu zic ca aici nu ti se va despagubi integral....pt ca la incheierea cotractului esti intrebat daca masina este condua de persoane sub 25 de ani (majoritatea spun ca nu, tocmai pt a scapa de majorare)

daca in schimb, si proprietarul/asiguratul, si conducatorul au aproximativ aceeasi varsta, se poate plati valoarea daunei integral (sau fara valoarea fransizei, daca este cazul)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca la unele firme merge si peste 10 ani.

astra, garanta fac sigur casco si a masini de 12 ani!

probabil mai sunt si altele!

(cea mai veche masina asigurata de mine la astra a fost de 12 ani, iar la garanta de 14 ani! culmea e ca la garanta chiar au platit o dauna aceluiasi client, la o alta masina, muuult mai noua...si era dauna totala........nu credeam ca o firma no name poate plati atat si intr-un timp atat de scurt)

Link to comment
Share on other sites

am fost tentat sa imi fac casco acum 2 ani...nu mi-am facut si s-a dovedit a fi o alegere buna,caci nu am avut evenimente si prin urmare am economisit ceva bani.eu zic ca merita pentru cei ce locuiesc in orase cu risc mare de le fi furata masina.de ex:bucuresti sau ROMA in ultimul chiar e o prostie sa te duci cu masina fara casco,chiar si in vizita
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
n-au raspuns. cineva cu vechime de 13 sau 14 ani si-a facut CASCO?

 

 

eu am casco la ABC asigurari, e o firma no-name da sint ok la daune , am avut o polita initial la clal romania cu care am avut niste probleme si astia de la ABC mi-au preluat polita in aceleasi conditii .

 

449E/an fara nici o franciza, masina e asigurata la 5800E la dauna totala(E46 318i din 1999)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(cea mai veche masina asigurata de mine la astra a fost de 12 ani, iar la garanta de 14 ani! culmea e ca la garanta chiar au platit o dauna aceluiasi client, la o alta masina, muuult mai noua...si era dauna totala........nu credeam ca o firma no name poate plati atat si intr-un timp atat de scurt)

 

Am o asigurare casco la asirom cu reducere maxima(fara daune in 6 ani sau asa ceva)!

La un bmw 535d din 2005 platesc 1200euro pe an(ar fi fost putin peste 900euro fara furt). Spune-mi te rog ce parere ai,reducerea ti se pare substantiala? tine de politica firmei sau toate firmele de asigrari aplica aceeasi reducere?

Daca nu ar fii piesele ``overpriced`` la E60 nu as platii!

Nu am vrut sa pierd reducerea asta asa ca am platit chiar si cand nu am avut masina sau am inghetzat dosarul cat am lipsit din tara!

Deci e gud bizniz sau?

Link to comment
Share on other sites

cam ce suma ai platit in cei sase ani , ca sa DORMI LINISTIT?

 

 

Am avut un vw corrado la care plateam 300 euro/an! Nu mai circulam cu masina eu fiind plecat din tara dar imi convenea tariful asa ca plateam sa nu pierd casco al!

M-au sunat sa-mi spuna ca nu o mai pot asigura ca e prea veche (masina din 1990)....asa ca miam cumparat un passat 19tdi din 2001 gri combi (hidos) pe care l-am asigurat si plateam vre-o 600! Passatu l-am tinut cat timp m-am decis ce sa-mi cumpar! Mentionez ca e o masina f relaxanta si comoda...consum mic garda la sol inalta ,cauciucuri inalte dar urat cu spume!

Cand am gasit bmw-ul am dat passatu la repezeala cu 500 minus si am luat bmw-ul!:)

Asta e povestea asigurarii casco de care dispun!

P.S. deci am 1200 euro pe an....e neplacut cand trebuie sa-i dai dar nah.....sa nu uitam ca la o viteza de 50 km/h poti sa-ti faci 5000 euro paguba la masina in caz ca faci vre-o cascadorie!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Eu la a mea (masina din semnatura) am avut anul asta la Omniasig 925 EURO full casco, cu 10% fransiza la furt partial, valoare asigurata cca. 13000 EURO.

Am preferat sa platesc in 10 rate asa ca am platit pana in Octombrie cate 92.5 EURO lunar.

Tanti de la Omniasig mi-a zis ca anul 2010, fiindca nu am avut nici o dauna, mi se reduce prima de asigurare cu 10%.

Cum vi se pare?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Eu la a mea (masina din semnatura) am avut anul asta la Omniasig 925 EURO full casco, cu 10% fransiza la furt partial, valoare asigurata cca. 13000 EURO.

Am preferat sa platesc in 10 rate asa ca am platit pana in Octombrie cate 92.5 EURO lunar.

Tanti de la Omniasig mi-a zis ca anul 2010, fiindca nu am avut nici o dauna, mi se reduce prima de asigurare cu 10%.

Cum vi se pare?

 

e bine fiindca pretul asigurarilor a crescut si daca te duci la alta societate e mai mare pretul politei decat cel de anul trecut. si nici nu se mai fac fara fransiza la eveniment.

Link to comment
Share on other sites

O sa va tin la curent cand ma duc luna viitoare sa-mi fac CASCO-ul pt. 2010. Sper sa nu fi zis una atunci cu reducerea de 10% si sa ma trezesc cu alta cand voi incheia polita... :)

 

Are cineva date despre RCA, cam cat ar fi anul viitor la un 318i ca al meu? Se spune ca se va majora cu 30 - 50% fata de anul asta... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Hmm, ia sa vedem noi acum.....

 

Rezultatul va fi interesant...

 

PS: sa editeze cineva titlul, pls!

 

 

Salut nu stiu daca am gresit postul si daca e asa cer scuze....

Vreau sa marturisesc legat de casco ultima achizitie ...Am un x3 2005 asigurat anul trecut la bcr 1250 de eur pe an....acuma findca imi expira merg sa reinoiesc ....Dupa ce m-am speriat de sumele de pe piata am incercat online.....

si surpriza pentru masina mea la o valoare asigurata de 16000 eur (unde peste tot mi-au cerut peste 1mie de eur platesc 600 de eur cu asistenta rutiera premium si asigurare pasageri in 4 rate 150 de eur la trimestru...

Acuma va intrebati unde si nu stiu daca am voie sa fac reclama da va spun la alianzdirect... care cica apartin tot de tiriac......binenteles ca mergand la ei in agentie stiti cat mi-au cerut pentru masina mea la o valoare de 17 mii de eur -----"2200 de eur prima asa ca eu am facut online cu doar 600 de eur ...

deabia astept sa ma duc sa platesc prima rata la ei in agentie sa le dau peste nas....

Asa ca daca vreti un casco ieftin cautati si ofertele pe net ...

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Spuneam cu ceva postari in urma ca o sa va tin la curent cu oferta de Casco pe care mi-o vor face cei de la Omniasig pt. masina din semnatura:

-Anul trecut am avut la ei 925EURO/an

Anul asta oferta este:

- masina evaluata la 8600 EURO

- Full CASCO:

- cu fransiza de 10% la dauna totala - 860 EURO/an

- cu fransiza de 20% la dauna totala - 700 EURO/an

Platibila in 10 rate lunare.

 

Pt. RCA oferta este de 371.5 RON/6 luni si 749 RON pt. un an.

 

Cum vi se pare?

Link to comment
Share on other sites

Hmm, ia sa vedem noi acum.....

 

Rezultatul va fi interesant...

 

PS: sa editeze cineva titlul, pls!

 

 

Salut nu stiu daca am gresit postul si daca e asa cer scuze....

Vreau sa marturisesc legat de casco ultima achizitie ...Am un x3 2005 asigurat anul trecut la bcr 1250 de eur pe an....acuma findca imi expira merg sa reinoiesc ....Dupa ce m-am speriat de sumele de pe piata am incercat online.....

si surpriza pentru masina mea la o valoare asigurata de 16000 eur (unde peste tot mi-au cerut peste 1mie de eur platesc 600 de eur cu asistenta rutiera premium si asigurare pasageri in 4 rate 150 de eur la trimestru...

Acuma va intrebati unde si nu stiu daca am voie sa fac reclama da va spun la alianzdirect... care cica apartin tot de tiriac......binenteles ca mergand la ei in agentie stiti cat mi-au cerut pentru masina mea la o valoare de 17 mii de eur -----"2200 de eur prima asa ca eu am facut online cu doar 600 de eur ...

deabia astept sa ma duc sa platesc prima rata la ei in agentie sa le dau peste nas....

Asa ca daca vreti un casco ieftin cautati si ofertele pe net ...

 

O intrebare... ai avut si tu curiozitatea sa te uiti pe polita de asigurare sa vezi ce riscuri ai asigurate? Doar nu crezi ca o companie de asigurari de nivelul Allianz Tiriac ar fi emis 2 oferte contradictorii?

In concluzie. Fii linistit. Probabil ai ca riscuri asigurate : Explozia cazanului de tuica, incendiu cauzat de burn-out, acte vandalice comise de extraterestri in greva.

 

LE: Mi-am facut si eu calculul pe AllianzDirect. Vreo 3500 EUR/ an. M-a linistit. Pentru suma asigurata de aproximativ 17.000 EUR, prima de 3500 EUR/ an.

Edited by DanMTK
Link to comment
Share on other sites

Hmm, ia sa vedem noi acum.....

 

Rezultatul va fi interesant...

 

PS: sa editeze cineva titlul, pls!

 

 

Salut nu stiu daca am gresit postul si daca e asa cer scuze....

Vreau sa marturisesc legat de casco ultima achizitie ...Am un x3 2005 asigurat anul trecut la bcr 1250 de eur pe an....acuma findca imi expira merg sa reinoiesc ....Dupa ce m-am speriat de sumele de pe piata am incercat online.....

si surpriza pentru masina mea la o valoare asigurata de 16000 eur (unde peste tot mi-au cerut peste 1mie de eur platesc 600 de eur cu asistenta rutiera premium si asigurare pasageri in 4 rate 150 de eur la trimestru...

Acuma va intrebati unde si nu stiu daca am voie sa fac reclama da va spun la alianzdirect... care cica apartin tot de tiriac......binenteles ca mergand la ei in agentie stiti cat mi-au cerut pentru masina mea la o valoare de 17 mii de eur -----"2200 de eur prima asa ca eu am facut online cu doar 600 de eur ...

deabia astept sa ma duc sa platesc prima rata la ei in agentie sa le dau peste nas....

Asa ca daca vreti un casco ieftin cautati si ofertele pe net ...

 

O intrebare... ai avut si tu curiozitatea sa te uiti pe polita de asigurare sa vezi ce riscuri ai asigurate? Doar nu crezi ca o companie de asigurari de nivelul Allianz Tiriac ar fi emis 2 oferte contradictorii?

In concluzie. Fii linistit. Probabil ai ca riscuri asigurate : Explozia cazanului de tuica, incendiu cauzat de burn-out, acte vandalice comise de extraterestri in greva.

 

LE: Mi-am facut si eu calculul pe AllianzDirect. Vreo 3500 EUR/ an. M-a linistit. Pentru suma asigurata de aproximativ 17.000 EUR, prima de 3500 EUR/ an.

 

 

DEci eu am vb cu cei care fac asigurarile online si mi-au spus ca singura diferenta intre casco incheiat in agentie si cel online e ca nu am acoperire la patrunderea voluntara prin locuri inundate si in afara drumurilor publice ...care nici cei din agentie nu le acopera decat daca le ceri expres.....conditiile de asigurare sunt aceleasi le puteti citi si online pe forumul lor.....

Eu ce sa spun asa mi-a iesit calculatia si o puteti face si voi pentru masina bmw x3 2.0d 2005

I-am intrebat de ce e asa mare diferenta si mi-au spus ca online se reduc costurile logistice si de asta e mai ieftin....si ca sa faceti un calcul la orice polita 30% ia primul agent apoi 10% seful lui apoi sucursala de judet apoi cei din bucuresti etc.....

in plus cel online e un alt produs nou si mi-au spus ca nu neaparat pentru toate masinile e mai ieftin...pot iesi si calculatii mai mari...

 

deci eu am facut calculatia online ...mi-au trimis borderou de plata si conditiile de asigurare si astzi merg la inspectorul de risc de la tiriac sa-mi faca poze... si sa platesc prima rata....in rest ce sa spun

Ei mi-au garantat ca sunt toate riscurile asigurate ca la orice polita auto inclusiv vandalismul mai putin cele enumerate mai sus....

 

Nu contrazic pe nimeni poate oi fi eu norocos macar cu asta...

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Spuneam cu ceva postari in urma ca o sa va tin la curent cu oferta de Casco pe care mi-o vor face cei de la Omniasig pt. masina din semnatura:

-Anul trecut am avut la ei 925EURO/an

Anul asta oferta este:

- masina evaluata la 8600 EURO

- Full CASCO:

- cu fransiza de 10% la dauna totala - 860 EURO/an

- cu fransiza de 20% la dauna totala - 700 EURO/an

Platibila in 10 rate lunare.

 

Pt. RCA oferta este de 371.5 RON/6 luni si 749 RON pt. un an.

 

Cum vi se pare?

persoana fizica sau juridica?

si capacitatea cilindrica exacta? daca este pana in 1800cm3, si este inmatricultata pe persoana fizica mi se pare totusi putin cam mare prima.....dar in cazul in care iesi din tara cu masina, si vrei acoperire si acolo, avand si casco la aceasta firma se merita (pt rca la o firma si casco la alta, se plateste o ”taxa” daca vrei acoperire si in afara granitelor frumoasei tari)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.