Jump to content

PDC vs. Active PDC


chas3

Recommended Posts

Care este diferenta intre PDC si Active PDC?

 

 

PDC este sistemul de control al distantei la parcare si sunt 2 variante: spate sau fata si spate

 

daca te referi la ACC - active cruise control asta este un cruise control care e combinat cu radar care iti scaneaza in fata masini si poti sa setezi pe langa viteza cu care mergi si distanta pana la masina din fata ta pe care sa o pastreze; in manualul de la BMW zice ca functioneaza parca pana la 30hm/h si ca se recomanda folosirea doar pe autostrada ( spre deosebire de Mercedes care functioneaza pana la 0 km/h, adica opreste masina in caz de nevoie si implicit cred ca se poate folosi si in oras, la semafor de ex.

 

cand am comandat E93-ul, am cerut ajutor pe forum sa imi spuna cineva care il are daca este sau nu eficient AAC, dar nu am primit nici un raspuns, din pacate

Link to comment
Share on other sites

manualul de la BMW zice ca functioneaza parca pana la 30hm/h si ca se recomanda folosirea doar pe autostrada ( spre deosebire de Mercedes care functioneaza pana la 0 km/h, adica opreste masina in caz de nevoie si implicit cred ca se poate folosi si in oras, la semafor de ex.

 

Exista si la BMW acelasi sistem, franeaza masina pana la 0km/h.

Link to comment
Share on other sites

Care este diferenta intre PDC si Active PDC?

 

 

PDC este sistemul de control al distantei la parcare si sunt 2 variante: spate sau fata si spate

 

daca te referi la ACC - active cruise control asta este un cruise control care e combinat cu radar care iti scaneaza in fata masini si poti sa setezi pe langa viteza cu care mergi si distanta pana la masina din fata ta pe care sa o pastreze; in manualul de la BMW zice ca functioneaza parca pana la 30hm/h si ca se recomanda folosirea doar pe autostrada ( spre deosebire de Mercedes care functioneaza pana la 0 km/h, adica opreste masina in caz de nevoie si implicit cred ca se poate folosi si in oras, la semafor de ex.

 

cand am comandat E93-ul, am cerut ajutor pe forum sa imi spuna cineva care il are daca este sau nu eficient AAC, dar nu am primit nici un raspuns, din pacate

Nu, nu ma refer la ACC, ma refer la Active PDC.

 

Daca te referi la

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=24471&hl=

s-au exprimat cateva pareri acolo, poate nu destul de concrete, dar stiind cum functioneaza, poti trage o concluzie daca e util au ba. Dupa cum am spus acolo, eu unul nici macar cruise normal nu prea folosesc in Romania. In fine, sa revenim la Active PDC.

 

Mai exact:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...;fg=05&hl=3

Edited by chas3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.