Jump to content

Vopsire piele


Myx

Recommended Posts

pai si ce afacere fac ? de ce sa nu il vopsesc pe al meu ?

Piele este chiar in stare excelenta pe al meu.

Mie culoarea asta mi-ar trebui.. si de fapt doar scaunele din fata, acum il gasesc pe asta, la 2 luni dupa ce am plecat din DE.dash1.gif

 

http://www.ebay.de/i...ht_11112wt_1059

 

MA repet, interioare negre gasesti pe toate drumurile, din piele, ieftine si in stare buna. dar nu ce culoare am eu nevoie.

800 de ROn e mult pentru un interior negru, eu am luat bancheta spate si scaunele fata cu 140 de euro... bancheta am dat-o moca la un sarac ca nu aveam ce face cu ea..

 

 

In al doilea rand imi trebuie si fete la portiere, toate plasticele din bord inclusiv usa de la torpedou daca e sa fac treaba, si rar le gasesti pe toate in stare buna, si daca sunt costa pe masura .

IN sfarsit, tot ce am nevoie sa sa imi confirme cineva codul ala de culoare..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ma indoiesc ca o sa iasa bine dupa ce schimbi culoarea. Cand vopsesti cu aceasi culoare, acoperi ce s-a uzat, dar sa dai un strat complet peste alta nuanta fara sa se vada ce e dedesubt (mai ales negru), mi se pare foarte greu, pielea se intinde, face cute, etc. Daca era piele gri si o faceai neagra, cred ca ar fi fost mai usor.

 

Mai bine cauti alte scaune.

 

acum am vazut postul.

Cu vopseaua de la Leatherique ... nu se da peste vopseaua veche. Pur si simplu se curata pielea de vechea vopsea si se aplica noua nuanta.

Probabil produsele achizitionate de tine permite aplicarea peste vopseaua veche.

 

poate ma ajuta si pe mine cineva cu problema asta..

 

 

LA sugestia colegului Univont, se pare ca e posibil sa revopsesc interiorul de piele la culoarea lui originala, problema mea mare fiind ca scaunele fata sunt de alta culoare ( am avut nsite probleme cu cele originale si a trebuit sa le schimb, iar culoarea originala nu am mai gasit decat la 800 de euro in sus perechea de scaune, cam piparat.)

Mi-a recomandat un kit de vopsire de la Leaterique care functioneaza si in cazul schimbarii culorii.

Conform vin-ului care il am culoarea originala a interiorului este SILBERGRAU LEDER (0394)

Din ce vad pe site la ei,

http://www.leatherique.com/oem-color-samples/bmw.html , la codul 394,

nu pare sa fie asta, culoarea mea mai degraba seamana cu asta, oricum sensibil mai deschisa si mai luminoasa.

http://www.theeurodepot.com/view_car.php?idc=7&id=209

 

 

Imi e teama sa nu comand culoarea gresita, kitul e destul de costisitor.

 

 

Am trimis mail la distribuitorul roman cu toate detaliile, prodetailing, de vreo 2 saptamani si ceva telefoane, pauza...mi-a zis ca va contacta firma mama in US si nici un raspuns pana acum, cum am spus, au trecut vreo 2-3 saptamani deja.

 

Aici selectezi modelul de masina si nuanta. Se observa mai bine daca dai click pe culoarea respectiva.

 

p.s.

Americanii raspund mai greu. Am patit-o si eu cu ei.

Link to comment
Share on other sites

acum am vazut postul.

Cu vopseaua de la Leatherique ... nu se da peste vopseaua veche. Pur si simplu se curata pielea de vechea vopsea si se aplica noua nuanta.

Probabil produsele achizitionate de tine permite aplicarea peste vopseaua veche.

 

 

 

Aici selectezi modelul de masina si nuanta. Se observa mai bine daca dai click pe culoarea respectiva.

 

p.s.

Americanii raspund mai greu. Am patit-o si eu cu ei.

 

Eu n-am vazut la Leaterique instructiuni sa scoti complet vechea vopsea. Mi se pare chiar imposibil.

 

Era un alt context discutia cu Domi. Daca te uiti prin topicul asta, o sa vezi poze puse de mine cu tapiterea mea de la E65. Inainte de a vopsi, am slefuit pielea unde era uzata iar in rest, nuanta fiind identica cu cea originala, normal ca am dat peste vechea vopsea. Care ar fi logica? Ai piele verde, tre sa o slefuiesti complet ca sa aplici tot vopsea verde? Pai doar nu e tabla, e piele, e suficient sa ii deschizi porii ca primeasca noul strat de vopsea.

 

Pai nu stiu cum mai scoti tu negrul dintr-o piele neagra, poti sa slefuiesti pana te plictisesti, ca iti garantez ca nu se deschide la culoare pielea, si sa dai gri deschis peste negru, nu cred ca mai iese bine nuanta.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Instructiunile de la Leatherique chiar prevad sa scoti cat mai mult din vechea vopsea.

Nu este imposibil, ci mai mult de munca. In urmatorul link se observa cum arata pielea dupa ce s-a scos stratul vechi de vopsea:

 

Pielea nu se vopseste ca si tesatura. Stratul de vopsea nu se impregneaza in piele, ci doar adera la suprafata ei.

Curatind pielea de vechea vopsea vei constatata ca pielea niciodatat nu e neagra sau.... verde.

 

Leatherique find un produs profesional, presupune o munca un pic mai laborioasa in procesul de pregatire si vopsire.

Presupun ca produsele folosite de tine sunt de retail, ceea ce denota o uzitare facila(din cate am observat).

Nu contest rezultatele obtinute de tine ... dar @DOMI dorea schimbarea culorii.

Link to comment
Share on other sites

Pai adevarul e ca eu nici nu aveam pielea atat de uzata cum o aveai tu. La mine era mai de suprafata chestia. Cel mai important e sa fie aceasi nuanta cu pielea originala, zic eu. Eu pana acum am vopsit de doua ori, acel verde fistic de la E65 si un gri inchis de la un X5, nuanta vopselei era identica si a iesit perfect. Tu ai avut mult de munca.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Sigmarom e mai bun pentru volan, si il gasesti la orice magazin de metalo-chimice. Cred ca si la magazine de lavabile si materiale de constructii.

 

nu prea se mai gasesc genul asta de magazine . As avea nevoie de ceva vopsea neagra

Link to comment
Share on other sites

Am vopsit eu cu vopel. Ar fi bine sa dati mai multe straturi, cu timp de asteptare pt uscare intre ele. Apoi de cateva ori cu fixatorul care vine la pachet cu vopseaua.

Si neaparat agitat flaconul bine inainte folosire pt ca vopseaua este pe baza de apa si se depune in flacon.

Nu recomand pt scaunele de piele din cauza ca da un aspect lucios vopselei, iar cea originala este mai mata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.