Jump to content

Vopsire piele


Myx

Recommended Posts

Aia de la Vopel nu dau niciun semn de viata, nu raspund la emailuri, nu nimic.

Mi-am luat doua sticlute de Sigmarom (5 lei x 2) de la un magazin din interiorul Pietei Delfinului (pt amatori). Aveau si Vopel, dar am renuntat la idee dupa ce am vazut opinia lui seaman.

Link to comment
Share on other sites

Vopel am folosit si eu o data. E foarte lucioasa vopseaua si nici nu e foarte rezistenta.

Fara fixator nu e lucioasa, dar se sterge repede.

Ce am vazut vopsit cu aerograf isi pastreaza textura aia mata ca si vopseaua originala.

Link to comment
Share on other sites

Poze din timpul procesului - am curatat aripioara scaunului cu discuri demachiante imbibate in acetona, iar apoi vopsirea s-a facut cu un buretel cu care am aplicat vopseaua.

 

http://s8.postimage.org/3pxr0a3sh/IMGP5455_Large.jpg http://s8.postimage.org/n92c9n2k1/IMGP5457_Large.jpghttp://s8.postimage.org/x3thfv6i9/IMGP5459_Large.jpg

 

Acoperirea e uniforma pentru uzura, insa nu-mi place ca pliurile existente deja nu sunt mascate. Am inteles ca cine vopseste cu aerograful poate umple acele pliuri formate cu polimer astfel incat pielea sa nu mai apara uzata deloc. O sticluta de 50g vopsea mi-a ajuns pentru cca 6 aripioare de scaun....

 

Nu stiu ce sa fac cu cele doua aripioare de exterior ale ambelor scaune care au acele pliuri: daca le-as sabla cu hartie abraziva de 600-800, sa inlatur uzura, vopseaua etc si sa ajung la stratul de piele si apoi le-as revopsi ?

Link to comment
Share on other sites

Pai asta e una din aripioarele de interior, nefolosita la urcare/coborare din masina, de aia pielea e intinsa.

Mi s-au terminat bateriile la aparat, ca as fi vrut sa surprind si cum arata aripioara cealalta.... :getlost:

 

Ma intereseaza daca a mai facut cineva operatiunea asta si cum a rezolvat cu pliurile ? De asemenea, mi se pare ca vopseaua e prea groasa... iar in instructiuni nu zice nimic de diluat http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/39.gif

Link to comment
Share on other sites

stie cineva unde se poate reconditiona pliurile cu aerograf ...atelier sau firma .

 

vreau sa revopsesc 2 sezuturi la scaunele din fata eu sunt ceva mai greu ..140kg

DAR CINEVA CARE STIE CE FACE SI SA NU SE VADA DIFERENTELE IN REST PILEA MEA E CA SI NOUA...daor sezuturile.. de la scaune .

Link to comment
Share on other sites

polimerul folosit este superglue :) , se umple crapatura apoi se sableaza cu granulatie 1000 cred, apoi se vopseste si cam asta e :)

 

Ps. e vb de umplerea crapaturilor efectiv nu a pliurilor naturale

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Daca nu se aplica ultimul strat de protectie care e un fel de lac sunt sanse mari sa se duca repede vopseaua daca e intr-0 zona atinsa frecvent,pt negru se gaseste rapid vopsea dar ce te faci daca ai o culoare pretentioasa.La pielea de tip dakota ultimul de strat sau finish cum ii mai spune contine si culoarea finala a pielei.Toate produsele pt piele nu au nici un efect asupra pielii dakota datorita stratului final aplicat care impiedica orice substanta sa patrunda in piele,de altfel dakota este si cel mai rezistent tip de piele de la bmw.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vad ca mai sunt cateva centre deastea de reconditionare a pielii:

 

 

1. Botosani: CSL Detailing - www.csl-detailing.tk

 

Strada: Bld. M. Eminescu nr. 197, Botosani

 

Tel: 0745.936.300

 

 

 

 

2. Suceava: SC METROPOLITAN CENTER SRL - www.metropolitancenter.ro

 

Strada: Suceava - Falticeni

Drumul European E 85 la Km 3

 

Tel: 0723484695

 

 

 

3. Cluj: TAPICLEAN - farcebook

 

Strada: Str.Graului Nr.20-24

 

Tel:0745428375

 

4. Campulung Moldovenesc: SC GUGUTA ALEXANDER SRL - farcebook

 

 

Strada: Viitorului nr. 16

 

Tel: 0758375423

Mail: gugutaiulian@yahoo.com

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Pt crapaturi exista liquid leather, o pasta in culoarea pielii, cu care se umple locul respectiv.

probabil ca exista eu doar am vazut ce foloseste mesterul . Important e ca rezista , cel putin din ce am vazut eu , oricum arta e la aerograf . Acolo face el cumva de nu se mai vede nimic , inclusiv aspectul mat al pielii pe care nu-l poti scoate prin simpla tamponare

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.