Jump to content

Vopsire piele


Myx

Recommended Posts

colorGlo ai zis ca puteti face astfel de lucrari de super calitate-pret si la timisoara.... poti sa-mi spui te rog unde anume ? un contact ceva ? multumesc

mi-am reparat si revopsit scaunele din fata la masina in timisoara si au iesit super super ok. Pe doamna care a facut lucrarea o cheama Claudia iar nr. de telefon este 0722280686. Poti apela cu incredere ...eu sunt foarte multumit.

Link to comment
Share on other sites

colorGlo ai zis ca puteti face astfel de lucrari de super calitate-pret si la timisoara.... poti sa-mi spui te rog unde anume ? un contact ceva ? multumesc

mi-am reparat si revopsit scaunele din fata la masina in timisoara si au iesit super super ok. Pe doamna care a facut lucrarea o cheama Claudia iar nr. de telefon este 0722280686. Poti apela cu incredere ...eu sunt foarte multumit.

 

poti sa atasezi si niste poze cu lucrarea facuta?si cat te-a costat daca nu e secret..

Link to comment
Share on other sites

colorGlo ai zis ca puteti face astfel de lucrari de super calitate-pret si la timisoara.... poti sa-mi spui te rog unde anume ? un contact ceva ? multumesc

mi-am reparat si revopsit scaunele din fata la masina in timisoara si au iesit super super ok. Pe doamna care a facut lucrarea o cheama Claudia iar nr. de telefon este 0722280686. Poti apela cu incredere ...eu sunt foarte multumit.

 

poti sa atasezi si niste poze cu lucrarea facuta?si cat te-a costat daca nu e secret..

 

din pacate nu am facut poze inainte de reparatie. repararea si revopsirea totala a scaunelor din fata a costat 300 lei

Link to comment
Share on other sites

Am gasit o alternativa la vopsitul cu aerograful. Sper sa si functioneze ca deja am comandat. E vorba de asa ceva:

 

LINK

 

Produsul se aplica cu un burte din cate am vazut, si se comanda pe nuanta originala a masinii. Eu am comandat BMW Steingrun U6GN cum scria in lista de optiuni a masinii mele, e un verde fistic.

 

Cei cu aerograful folosesc produse Colorglo, asta care l-am gasit eu este Colourlock, cu siguranta sunt corespondente. M-a costat 190 lei un tub de 150ml.

 

Aplicarea vad ca e usoara:

 

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Salut,stiu k exista pe piata tot felul de vopsele pt piele... Nu a incercat nimeni pana acum sa-si reconditioneze singur scaunele,volanul... Eu unul stiu pe cineva care a facut-o si a iesit f bine. Dezavantajul k nu a tinut decat cateva luni. Acum daca cineva a folosit un produs cu succes ar fi foarte bine sa ne lumineze pe toti cum se numeste solutia si de unde se cumpara. Mersi.
Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat produsul asta, dar inca nu mi-a ajuns acasa. O sa il folosesc si o sa fac un DIY cu poze. Teoretic ar trebui sa fie echivalent cu Colorglo, ca pana la urma Colorglo sau Colourlock tot un drac o fi.

 

http://leder-pflege.zett-eins.de/catalog/p...?products_id=44

 

Leather Fresh smooth Leather 150 ml BMW Colours

Link to comment
Share on other sites

daca respecti toti pasii nu are de ce sa nu iasa .Stiu ca si mie mi-a dat Filip vopseaua ramasa si mi-a spus sa aplic pe unde mai doresc cu un burete . Oricum pretul plus livrare de pe Ebay cred ca face exact cat mana de lucru la Filip ,care dupa cum s-a constatat nu e exagerata :)
Link to comment
Share on other sites

190 lei am platit pentru 150 ml. Sper sa imi ajunga pentru manere usi, cotiera centrala si jumate din scaunul soferului.

 

Eu am o culoare foarte deschisa, un verde fistic, si pielea nu e rupta sau crapata, pur si simplu s-a decolorat, daca ar fi fost neagra nici nu s-ar fi vazut, dar asa pare murdara. Ma gandesc ca daca curat bine, degresez si aplic nuanta, va fi la fel ca noua.

 

Cineva mi-a zis si de o alta imbunatatire. Pielea se mai si lasa de la uzura, numai sta dreapta, exista posibilitatea sa o desfaci de pe scaun si sa o intinzi mai bine, pentru ca practic e prinsa cu niste cleme sub scaun. As incerca si chestia asta, pentru ca nu mai e foarte ferma pe scaunul soferului.

Link to comment
Share on other sites

Cineva mi-a zis si de o alta imbunatatire. Pielea se mai si lasa de la uzura, numai sta dreapta, exista posibilitatea sa o desfaci de pe scaun si sa o intinzi mai bine, pentru ca practic e prinsa cu niste cleme sub scaun. As incerca si chestia asta, pentru ca nu mai e foarte ferma pe scaunul soferului.

 

daca te referi la lateralele sezutului la scaunele sport e vb de buretii din scaun si se pot achizitiona separat ,Roland parca a facut asta

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Eu am cumparat produsul asta, dar inca nu mi-a ajuns acasa. O sa il folosesc si o sa fac un DIY cu poze. Teoretic ar trebui sa fie echivalent cu Colorglo, ca pana la urma Colorglo sau Colourlock tot un drac o fi.

 

http://leder-pflege.zett-eins.de/catalog/p...?products_id=44

 

Leather Fresh smooth Leather 150 ml BMW Colours

 

si cum imi dau seama ce culoare am la piele, conform listei de culori de pe acest site ? in lista de optiuni scrie Merino Leather Indianapolis Red, dar nu vad acolo..

 

edit: am gasit. :)

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Cineva mi-a zis si de o alta imbunatatire. Pielea se mai si lasa de la uzura, numai sta dreapta, exista posibilitatea sa o desfaci de pe scaun si sa o intinzi mai bine, pentru ca practic e prinsa cu niste cleme sub scaun. As incerca si chestia asta, pentru ca nu mai e foarte ferma pe scaunul soferului.

 

daca te referi la lateralele sezutului la scaunele sport e vb de buretii din scaun si se pot achizitiona separat ,Roland parca a facut asta

 

Da, sunt scaune comfort, pielea e cam lasata si pe sezut, dar si pe suportul lateral stanga. Am inteles ca nu trebuie sa schimbi buretii, cica ar fi niste solutie care se adauga in caz ca sunt uzati, o spuma care se intareste.

 

 

 

 

si cum imi dau seama ce culoare am la piele, conform listei de culori de pe acest site ? in lista de optiuni scrie Merino Leather Indianapolis Red, dar nu vad acolo..

 

edit: am gasit. :)

 

 

Dupa cod, a mea era U6GN, am cautat in dotarile masinii. Le-am dat mail ca sa fiu sigur ca nu e alt fel de verde fistic.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Trimite un mail la reprezentanta cu seria caroseriei si le ceri lista de dotari ale masinii, o sa apara si nuanta de piele.

 

 

Mi-am facut scaunele singur. O sa pun poze before si after. Am fost la Expertdetailing pentru un polish si baietii de acolo au fost amabili si m-au ajutat sa curat scaunele cu solutiile lor si chiar sa folosesc un aerograf. Merge aplicat si cu buretele, dar e mult mai eficient cu aerograful.

 

Produsul despre care vorbeam mai sus s-a potrivit extraordinar, nuanta este 100% aceasi.

Link to comment
Share on other sites

Cam asta e situatia, inainte si dupa. Era tare murdara pielea si innegrita (nu se putea spala, era frecata), e foarte sensibila culoarea, dar pielea nu era rupta sau zgariata. Acum e ca noua, in pozele dupa se mai vad umbre inchise de la camera, dar e perfecta.

 

 

Laterala sezut sofer

 

post-116-1258475128_thumb.jpg post-116-1258475175_thumb.jpg

 

Laterala spatar sofer

 

post-116-1258475216_thumb.jpg post-116-1258475247_thumb.jpg

 

Cotiera centrala

 

post-116-1258475294_thumb.jpg post-116-1258475314_thumb.jpg

 

Maner usa sofer

 

post-116-1258475354_thumb.jpg post-116-1258475379_thumb.jpg

 

Maner usa pasager

 

post-116-1258475487_thumb.jpg post-116-1258475508_thumb.jpg

 

Laterala pasager

 

post-116-1258475548_thumb.jpg post-116-1258475573_thumb.jpg

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Foarte bun rezultatul, asta e cu zeama aia de ti-ai comandat-o dupa culoarea pielii ?

 

Cum ai aplicat ? trebuie urmata o anume procedura... sau nu ai facut tu ?

 

Sunt curios, imi place cum a iesit si am si eu o portiune pe aripioarele laterale uzata ciudat.

 

Acum, sper sa si tina efectul...

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut-o, cu buretelul inclus in kit, exact acela care l-am aratat mai sus. La cotiera am folosit aerograful ca avea un tip de la Expertdetailing si au fost si ei interesati sa faca asa ceva, le-am dat detalii de unde sa achizitioneze vopseaua.

 

Intai am curatat cu o solutie de a lor, ceva degresant. Am slefuit cu un smirghel de 240 granulatie, s-a albit pe unde era negru. Apoi am aplicat cu buretelul vopseaua, intre straturi am uscat cu un pistol cu aer cald (fara se usuca greu si dureaza mult).

 

Nuanta e 100% aceeasi, nu s-a luat deloc, s-a uscat perfect fara pete sau umbre. In poze se vede asa mai umbrit din cauza gaurelelor de la ventilatie.

 

S-au cam astupat gaurelele, o sa dau cu o perie sa mai le destup.

 

Am vopsit scaunele integral, cotiera si manerele la usi, cu jumatate de bidonas, probabil un bidonas de 45 euro ajunge pentru toata tapiteria.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Interesant :)

 

Totusi iti trebuie ceva rabdare si indemanare, la cum ma stiu, reusesc sa stric dreq mai mult, sa rup pielea eventual... mi-ar fi teama sa dau cu smirghel pe pielea aia.

 

In orice caz, culoarea intr-adevar ti-a iesit foarte bine, nu se observa absolut nimic aiurea.

 

Voi comanda si eu asa ceva. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.