Jump to content

Maintenance.


duxter

Maintenance.  

381 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Cum zice si titlul...un mic sondaj sa vedem cat de mult aveti grija de masina :blink:

 

In general, imi place sa mesteresc singur la ea, dar sunt si lucrari care imi depasesc hobby-ul, asa ca de 2-4 ori in service pe an. Am votat "depinde de poltica serviceului", cu toate ca as dori sa stau langa cel care imi face lucrarea. Evident ca atentii dau, este ca la spital, nu? Am asigurare de sanatate, dar sa ma fereasca Dzeu sa fiu internat si sa ma bazez pe asigurare.

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

Prin prisma varstei masinilor pe care le-am avut pana acum, nu prea aveau ce cauta la service, cu atat mai putin la reprezentante.

 

Si, ce e cel mai important, am un prieten care are atelier bine pus la punct, omul este fantastic de priceput, lucreaza si cu laptopul si cu aparatul de sudura, si o face foarte bine. Si e si maniac, fan BMW, toyota, volvo :), si pana nu ii iese totul perfect nu se lasa. Cand mi-a pus faceliftul la E34 a stat 4 ore si a lucrat la capota, ca fusese lovita si indreptata; eu am vazut-o perfect dreapta dupa prima ora, dar el a mai buchisit-o inca 3...

 

Sorry pt. long post. In service de 0.5 ori pe an, pana acum. Adica o data la 2 ani, la verificarea tehnica. :blink: Nu stau langa ala, decat cand ma duc cu actele in birou. Unde vine si cei 10 ron "de o bere", ca il cunosc :) . Ce sa ii faci, oras mic = familie mare. :)

Link to comment
Share on other sites

Revizii, reparatii minore, n-am prea avut majore...dar cred ca ajung de peste 10 ori pe an...stau langa mecanic cat imi permite timpul si service-ul...iar atentiile le dau daca consider necesar, la mecanicul meu las mereu putin mai mult decat cere, e greu de gasit mecanic bun... :blink:
Link to comment
Share on other sites

Am votat 1-2 ori pe an, sper sa nu fiu nevoit mai des. Chestiile pe care le pot face singur prefer sa le fac eu (de exemplu schimbat pompa apa, termostat si curele la bmw). Pentru amortizoare si discuri/placute/saboti am preferat sa merg la service, unde am stat langa mecanic si bineinteles i-am lasat si o mica atentie.
Link to comment
Share on other sites

Eu merg >10 ori... In functie de cum merg, vara merg mai tare si deci ajung cam de 2ori/luna in service in principiu pt diagnosticari si verificari.

Stau tot timpul cu ochii pe mecanic...imi place sa vad ce face si am si posibilitatea sa comunic cu el astfel operatiunea respectiva are sansa sa se apropie cat mai mult de ce vreau eu. Atentii dau...in functie de complexitate...

Link to comment
Share on other sites

o tara plina de spaga !...Mai prost e ca vor spaga si cand au facut ceva aiurea ...Tot atarna la "ceva"....

 

In service-uri e minciuna....sa vezi in spitale si justitie :blink:

 

 

Eu nu cred ca are sens comparatia.Nu se compara faptul ca dai sau nu dai spaga la un service, cu faptul ca pentru a fi tratat bine intr-un spital este nevoie sa dai spaga la toate jigodiile care de fapt sunt acolo pentru ca asta au ales sa faca, asta le este meseria.

Nu se compara faptul ca iti merge prost masina dupa ce ai fost la un service, cu faptul ca un om daca nu da spaga intr-un spital nu este operat in mod adecvat, de jigodiile alea care se numesc doctori.

Bineinteles ca nu este o regula printre toti doctorii, dupa cum nu este o regula nici pentru toate service-urile. :)

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

votat de 1-2 ori pe an dar ar fi mers si varianta cu "fum"; am dus la reviziile programate si la urmatoarele urgente: diagnostic mai exact aflat la service doar: moartea bateriei (la 3 zile de la cumpararea masinii), picat alternator, defectat pompa apa; azi merg la MHS pt ca acum trei luni am fost la Dormag...

 

depinde de politica service

 

spaga am dat doar la ITP ca sa nu stau la coada si tot am stat; nu dau inainte, ci un pourboir dupa, daca lucrurile au fost ok;

alta atentie ar mai fi urletul si invectiva;

 

in completare, treaba ca nu dau inainte ar fi putut sa ma coste la spital invaliditatea permanenta sau chiar viata copilului si a mea,

azi o sa aflu cat a costat nedarea atentiei la Dormag (o chestie stiu sigur au schimbat uleiul si nu au resetat "oil service");

sa dai "atentia" inainte a devenit un fel de platit taxa de protectie...

ce poate fi mai dureros de ingrijorator decat privirea "functionarului" aruncata cu dezolare asupra mainilor tale goale...

 

Bineinteles ca nu este o regula printre toti doctorii, dupa cum nu este o regula nici pentru toate service-urile. :blink:

 

am vazut la o clinica privata (Hippocrat 2k) peste tot afise: <<la noi nu se primesc "atentii">>, ce chestie! poate invata si altii

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am fost de vreo 7,8 ori anul trecut. Cel mai des la service roti pentru indreptat/echilibrat. Restul mici reparatii sau revizii.

Cu Vectra dinainte nu cred ca am fost de mai mult de 4 ori/an, dar era doar o masina obisnuita. Ma rog, nici acum la BMW nu au fost probleme costisitoare, dar cu el sint mult mai grijuliu si mai exigent.

Prefer sa stau langa mecanic si exceptand AB, in rest am facut-o intotdeauna.

Dau spaga intotdeauna.

Link to comment
Share on other sites

Intotdeauna stau langa masina desi am mare incredere in service-ul unde-mi repar masina, insa asa mai invat cate ceva. :blink:

In ultima vreme am mers si eu la acelasi, si e chiar OK: si cumsecade, si face treaba buna.

Cand pot, stau langa masina, nu ca sa il verific, ci mai schimb o vorba...mai aflu una-alta despre mecanica, intretinere, etc..

 

N-am avut probleme mari, si sper sa n-am pe viitor, asa ca merg pt revizii si cate-o testare, ceva...

Pt chestii minore nu merg la service... imi place sa le gadil pana le dau de cap...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Deci eu inainte de a veni in tara cu cateva zile ... sun si imi fac programare la service.

Cum ajung.. o sui pe rampa si dau jos toate rotile si tot ce se poate da .. de pe ea .. si incep oamenii sa traga de articulatii... si de ce se mai trage acolo :D

 

Schimb absolut tot.. ce este stricat sau putin uzat (indiferent ca mai merge asa .. inca 10.000, 5.000 sau 100 de km)

In momentul in care am ajuns cu ea in service .. deja stiu ce are .... la cati km am facut in spatele volanului... va dati seama ca imi dau seama imediat cum e ceva in neregula cu masina ... nu stiu sa repar .. dar asta e alta poveste.. :D

Nici nu vreau sa invat .. :D

 

Piese: DOAR de origine!

La sistemul de frane, si tot ceea ce tine de siguranta mea .. nu se umbla decat in service autorizat.

Si da, daca ma lasa sa stau acolo .... stau... daca nu .. imi vad de treaba .. :)

 

Cand ajung cu ea in service, stau de vorba direct cu cel care se ocupa de masina... ii dau o mica atentie .. si stie ca la sfarsit o sa mai primeasca.. daca imi place calitatea lucrarii...

 

De ce fac asta?

Pentru ca eu stiu cum merg .. si trebuie sa am incredere in masina...

 

Daca simt ceva la masina care nu imi place sunt imediat la service BMW cu ea. Chiar daca pentru asta am de condus cateva ore cateodata. Urasc expresia mecanicilor care spun: "las-o asa ca mai merge mult si bine" :twoup: :twoup:

Ai mei nici macar nu au curajul sa imi spuna asta .. :P

Iau foc .. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ce te faci daca indiferent de cati bani le dai, tot treaba de mantuiala iti fac?

Pai ... de regula nu ma duc la cunoscuti .. si uite acum .. pt ca mi-am luat Audi .. trebuie sa ii ung mai bine .. prima data .. ca sa ma stie si data viitoare ... :twoup:

Am patit si chestia asta ... cu o alta masina ... ca au uitat sa imi puna sigurantele la placutele de frana de pe spate ...

Dar de regula .. atunci cand le dai si lor ceva .. si te imprietenesti cu ei .. nu iti fac treaba de matuiala...

Si te mai uiti si la om ... il citesti ..

Oricum .. asta cu treaba de mantuiala e un risc asumat .. pentru romania ... dar .. daca esti om .. te trateaza ca pe om ... daca esti carcotas .. atunci ... s-ar putea sa isi bata joc . :twoup:

 

@ Ciupanezu: ca idee .. as merge si eu la service-ul la care te duci tu... dar nu stiu daca repara si Audi... :D

LE: Oricum .. de cate ori am fost intr-un service specializat .. am ajuns acolo cu recomandare .. de la un sef... si am avut intotdeauna grija ca cel care se ocupa de masina mea .. sa stie treaba asta ... si sa mai stie ca asta nu inseamna nimic .. decat in cazul in care nu sunt multumit de lucrare .. si in cazul in care sunt multumit .. are si el dreptul lui .. :D

 

Nu zic .. am patit-o si eu ... e adevarat .. mi-au facut treaba de mantuiala .. chiar daca am dat spaga ... dar astea sunt doar cazuri rare .. e un risc asumat ..

Edited by Black Soul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.