Jump to content

Maintenance.


duxter

Maintenance.  

381 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sa stii ca si afara se bucura omul cand ii lasi ceva acolo .. :twoup:

Dar nu e ca la noi .. la noi .. daca nu ii lasi ... nu iti face treaba .. :twoup:

Afara, iti face treaba .. si daca ii lasi si lui de o bere ceva acolo .. se bucura .. :D

Link to comment
Share on other sites

Eu nu sunt prea de acord... de ex.. la vulcanizare.. sa platesc 10 lei pe un curatat de jante inexistent si sa mai dau 5 si la ala ce o zis ca o curatat jantele..asa spaga ca asa se face... La restaurante.. asta este tre sa dai, ca practic din ciubuc isi fac salar, dar mecanicii sunt platiti bine...
Link to comment
Share on other sites

ca idee .. as merge si eu la service-ul la care te duci tu... dar nu stiu daca repara si Audi... :twoup:

 

Daca esti interesat, daca-mi un pm si te duc eu la service. :D

 

Dar nu e ca la noi .. la noi .. daca nu ii lasi ... nu iti face treaba .. :twoup:

Afara, iti face treaba .. si daca ii lasi si lui de o bere ceva acolo .. se bucura .. :D

In afara este foarte posibil sa nu accepte sa-i lasi ceva.

Link to comment
Share on other sites

Un amic din Germania a vrut sa-i dea 50 de euro unui mecanic ca spaga si nu i-a primit.

Da, in Germania asa este .. nici la mine nu au primit .. dar in rest .. e ok ..

In Italia .. daca le dai 50 de eur.. te pupa ..

In Austria... iti multumesc...

In Olanda .. s-au uitat cam ciudat la mine .. dar i-am zis sa bea o bere din partea mea .. ca nu e problema .. si a acceptat...

In Ungaria .. sunt la fel de spagari ca romanii :twoup: peste tot .. si la benzinarii ..daca nu esti atent .. te incarca ..

Mie au incercat sa imi bage niste cartele de telefon .. pe bon .. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cam de minim 4 ori pe an pentru revizii, dar nu prea pot sa stau langa masina ca o duc la reprezentanta Audi si nu stau sa ma gainaresc sa ma lase in service, merg pe incredere si stau la barul reprezentatei sa beau cafeaua sau daca dureaza mai mult de o zi inchiriez masina de la ei cat sta a mea pe tusa (daca au vreuna libera).

Atentii nu prea dau decat daca platesc direct la mecanici si in general intre 10-50RON in functie de cat costa reparatia.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
o duc de pana la 4 ori pe an in service , ce pot repar in spatele blocului sau in altre locatii de genul , uneori singur , alteori cu alti colegi si prieteni membrii pe forum aici :) (ex totnick , zody, delfinu :) ) , in service o duc si o las daca merg acolo unde merg de obicei , altfel nu ma despart de ea decat daca politica service`ului imi impune chiar daca nu is prea fericit sa fac asta :)
Link to comment
Share on other sites

Primavara si toamna obligatoriu, si preventiv inca de vreo doua ori intre timp, la acelasi service de ani buni, stau langa ea, (sa vada ochiul meu), si cinstea de rigoare, data viitoare stiu sigur ca daca dau telefon ca vin in service, au timp de mine. Edited by cristi_vlh
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
deci pe bune, nu te cred cã TU ai vrut sã dai 50e. eventual doar dacã a fost a ta lovitã aºa de tare, Încât ai dat ºpagã sã-Þi schimbe ºi turbina pe asigurare. <_<

 

am vrut sa dau spaga sa ne imprietenim turbina oricum a schimbato pe asigurare

Link to comment
Share on other sites

Intotdeauna stau langa masina desi am mare incredere in service-ul unde-mi repar masina, insa asa mai invat cate ceva. <_<

In ultima vreme am mers si eu la acelasi, si e chiar OK: si cumsecade, si face treaba buna.

Cand pot, stau langa masina, nu ca sa il verific, ci mai schimb o vorba...mai aflu una-alta despre mecanica, intretinere, etc..

 

N-am avut probleme mari, si sper sa n-am pe viitor, asa ca merg pt revizii si cate-o testare, ceva...

Pt chestii minore nu merg la service... imi place sa le gadil pana le dau de cap...

 

 

:) La acelasi service ma duc si eu , super baietii , nu e nevoie de atentii ca e service-ul lor.

 

imi place sa stau langa masina din curiozitate

Link to comment
Share on other sites

Deci eu inainte de a veni in tara cu cateva zile ... sun si imi fac programare la service.

Cum ajung.. o sui pe rampa si dau jos toate rotile si tot ce se poate da .. de pe ea .. si incep oamenii sa traga de articulatii... si de ce se mai trage acolo <_<

 

Schimb absolut tot.. ce este stricat sau putin uzat (indiferent ca mai merge asa .. inca 10.000, 5.000 sau 100 de km)

In momentul in care am ajuns cu ea in service .. deja stiu ce are .... la cati km am facut in spatele volanului... va dati seama ca imi dau seama imediat cum e ceva in neregula cu masina ... nu stiu sa repar .. dar asta e alta poveste.. :)

Nici nu vreau sa invat .. :bashwall:

 

Piese: DOAR de origine!

La sistemul de frane, si tot ceea ce tine de siguranta mea .. nu se umbla decat in service autorizat.

Si da, daca ma lasa sa stau acolo .... stau... daca nu .. imi vad de treaba .. :unsure:

 

Cand ajung cu ea in service, stau de vorba direct cu cel care se ocupa de masina... ii dau o mica atentie .. si stie ca la sfarsit o sa mai primeasca.. daca imi place calitatea lucrarii...

 

Ne dam seama ca iti dai seama ... esti cel mai tare

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Mie imi place ati lucra cat mai multi oameni priceputi ca cu cit sunt mai multe miini pricepute cu atit e mai intretinuta masina. E ca condusul, nu conduci prea des nu esti prea stralucit... Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...
Reparatii importante nu am facut pana acum si merg la service foarte rar, uleiul, filtre ,placute si discuri schimb eu cand e vreme buna afara(pe ger merg la service). Pe vitor vreau sa imi cumpar tot ce e nevoie sa imi fac si diagnoza la masina singur .
Link to comment
Share on other sites

Am votat dar ma incadrez greu in optiuni.

Nu merg regulat la service, cu masinile precedente am fost doar pentru tinichigerie, pentru mecanica o singura la o distributie pt ca eram departe de casa., am sa ajung doar daca nu-i dau singur de cap.

Am dat mici atentii, dar ca multumire, daca mi-a placut ce au facut.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am votat 2-4 ori pe an, desi, daca stau sa ma gandesc mai bine, cred ca ma duc mai des, pentru ca firma pe care este masina are drept obiect de activitate "repararea si intretinerea autovehiculelor" :twoup: evident, cand e vorba de cauciucuri, geometrii, placute, discuri, stau acolo pe capul mesterilor intrebandu-i tot felul de chestii si agasandu-i la maxim... :( ca doar sunt femeie si-mi prind urechile :) (ca sa citez din clasici)...

 

Din pacate, masina inca mai e in garantie asa ca unele chestii, gen revizii, lucruri care se mai strica desi n-ar trebui (a se citi geam de coupe), trebuie facute la reprezentanta, asa ca uneori, sunt nevoita sa le mai las masina... :) - doar cu verificarea stricta a kilometrilor din bord si alte "detalii"... desi la cate neplaceri am avut la reprezentante, sincer, m-as lipsi.

 

Evident, "atentiile" fac parte din peisajul romanesc autohton, asa ca fara... hmmmm... nu se poate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.