Jump to content

Resetare indicator uzura placute E46


Recommended Posts

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

salut. problema mea este legata de martorul de placute la un E90, dar m-am gandit sa nu mai deschid un topic separat. vazand ca exista meniuri ascunse samd, m-a mancat in .... sa umblu in meniul de service si de la butonul lateral de pe maneta de semnalizare am dat reset din greseala la placutele de pe spate, unde imi arata ca initial ca mai pot merge 12000km. buuuuun, a zis reset, s-a invartit un cesulet mic, si dupa aceea imi apare la km, in loc de 12000, niste liniute, adica asa : "km -------" si indiferent de cate ori ii dau reset, apare acelasi lucru. asta nu ar fi o problema, dar martorul de frana de mana a ramas aprins si de fiecare data cand scot cheia din contact imi bingane tare de tot si imi arata semnul cu rosu cu masina ridicata pe elevator si scrie pe ecranul navigatiei Replace brake pads. dar nu am de ce sa le schimb, nu? atata timp cat inainte de resetare imi arata ca mai merg 12000km. va rog sa ma ajutati, multumesc anticipat.

 

PS mentionez ca nu am incercat inca metoda cu usa deschisa si contactul pus timp de 1 min (banuiesc ca aceasta este pozitia nr.2)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Man, asta cu deconectarea bateriei e mai din topor, asa :) . Singura solutie recomandata este cheia pusa in pozita 2 pentru o perioada de ~1 minut (asta in cazul in care procesul de montare a senzorilor a decurs normal).

 

am schimbata si eu placutele pe spate si senzorul, si desi resetez cu cheia pusa pe pozitia doi dupa primii 10 metri facuti becul se aprinde din nou ... help

 

Ai schimbat si senzorul?

 

 

da... si fata si spate

 

 

nu se va stinge nici dupa 1000 de km, cand se schimba placutele se schimba si senzorii, sunt cam 80ron amandoi.

 

:)

 

Daca totul a fost schimbat, ar trebui ca la primul contact pus, sa astepti 5-10 secunde cu cheia in pozitia 2 si ledul ar trebui sa se stinga automat. Daca nu s-a stins desi senzorii au fost inlocuiti corespunzator, singura varianta mai ramane tester-ul.

 

 

am schimbat si eu placutele pe spate (e 46) si senzorul, si desi resetez cu cheia in pozitia 2 dupa primii 10 metri facuti becul se aprinde din nou... help

Link to comment
Share on other sites

salut. problema mea este legata de martorul de placute la un E90, dar m-am gandit sa nu mai deschid un topic separat. vazand ca exista meniuri ascunse samd, m-a mancat in .... sa umblu in meniul de service si de la butonul lateral de pe maneta de semnalizare am dat reset din greseala la placutele de pe spate, unde imi arata ca initial ca mai pot merge 12000km. buuuuun, a zis reset, s-a invartit un cesulet mic, si dupa aceea imi apare la km, in loc de 12000, niste liniute, adica asa : "km -------" si indiferent de cate ori ii dau reset, apare acelasi lucru. asta nu ar fi o problema, dar martorul de frana de mana a ramas aprins si de fiecare data cand scot cheia din contact imi bingane tare de tot si imi arata semnul cu rosu cu masina ridicata pe elevator si scrie pe ecranul navigatiei Replace brake pads. dar nu am de ce sa le schimb, nu? atata timp cat inainte de resetare imi arata ca mai merg 12000km. va rog sa ma ajutati, multumesc anticipat.

 

PS mentionez ca nu am incercat inca metoda cu usa deschisa si contactul pus timp de 1 min (banuiesc ca aceasta este pozitia nr.2)

ai rezolvat cumva intre timp problema?

si eu am problema asta, am schimbat discul si placutele fara sa se aprinda senzorul in bord, senzorul este intact si la locul lui.

si mie mi s-a aprins dupa ce am resetat placutele.

a rezolvat cineva problema?

eu am luni programare la Bavaria ca nu ii dau in niciun fel de cap.

Link to comment
Share on other sites

probabil nu e pus bine senzorul, sau e stricat sau e problema de pe fata.

 

Am fost la ab si cu problema asta luni si au verificat tot sistemul de franare + daca exista vreun scurt pe circuit mi-au dat si bordul jos si mi-au spus ca nu este nici o problema... azi s-a aprins iar becul unde sa ma mai duc? placute sunt senzori sunt si pe fata si pe spate...

Link to comment
Share on other sites

si eu m-as distrat cateva luni cu martorul aprins. dupa ce am schimbat senzorii si pe fata si pe spate s-a dovedit ca firul era intrerupt din caseta aia mica de plastic inspre motor. l-au legat baietii si acum nu mai e nici o problema.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
la E36 bmw 318tds franele pe spate sunt pe tambur... exista vreun senzor de frana pe acolo??? ca pe fatza placutele au fost schimbate anu trecut prin vara... si din cand in cand mi se aprinde martorul de la placutele de frana knd franez mai tare si apoi dispare dupa ce pun iar contactul...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Daca schimb senzorul se va stinge becul pur si simplu?

 

Dupa ce tii cheia in pozitia 2 aproximativ 1 min, da.

 

 

CONFIRM! ce a zis Bobo. Am efectuat operatiunea acum 1 ora la al meu e46. Am schimbat placutele si senzorii, iar martorul a ramas aprins in bord. Am mers asa peste 200km dupa ce am facut schimbul si martorul nu s-a stins "singur", asa cum am mai auzit povesti de mecanici ca martorul din bord "se va stinge singur" dupa un anumit nr. mai mic sau mai mare de km...

Deci operatiunea este foarte simpla: Cheia in contact la POS2 (cu usa de la sofer deschisa) la mine a fost nevoie cam de 30-40 sec, dupa care s-a stins martorul, apoi contact si gata. A ramas stins <_<

PS. Combinatia cu usa deschisa nu stiu daca influenteaza cu ceva operatiunea dar eu asa am incercat si a mers.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Am schimbat placutele frana fata dupa ce mi s-a aprins martorul de uzura in bord deci s-a dus si senzorul asa ca l-am schimbat si nu vrea nicicum sa se stinga am incercat toate modalitatile am luat bornele , am resetat bordul , am tinut contactul , am apasat frana de nu stiu cate ori ,am schimbat si senzorul spate, am pus testerul nu imi apare eroare de la senzori sa o pot sterge..ce sa mai fac?Se poate sa fie ceva cablu intrerupt si sa nu mai recunoasca senzorul?am inteles ca daca e cablul intrerupt nu iti apare in bord martorul de la placute..

Masina e46 NFL

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut o problema asemanatoare, doar ca la mine era legata de DSC. Am schimbat senzorul pe care aveam eroare si tot nu s-au stins becurile din bord.

Dupa ce am dus masina la un electrician auto, mi-a descoperit un fir intrerupt. A rezolvat in 15 minute, mai mult a durat gasirea locului cu pricina.

Iti sugerez sa cauti un electrician auto bun. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.