Jump to content

ce se strica la BMW si nu ar trebui ?


cat

ce pica la BMW ?  

1244 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Odata reparat ,problema va reveni in 70-80 mii de km,deci iremediabil.

 

Problema a fost rezolvata complet. Trebuie inlocuit cu piese avand data fabricatiei dupa data X.

 

Detalii gasesti in linkul de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Am eu probleme cu e90 [...] grave. Masina are 98000 km acum, si are distributia varza

Deci, pana la urma, care sunt acele probleme grave? S-a rupt distributia? eu inteleg ca nu. De ce spui ca este varza? Daca vei asculta cu atentie, vei auzi acelasi zgomot si la motoare noi, fab. 2012; asta nu inseamna ca sta sa se rupa.

Papucul lui taica-tu sunt convins ca scotea zgomote mult mai mari decat N47 tau, dar uite ca a mers mult si bine, cu ele cu tot :)

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum vad eu lucrurile, poti spune ca ai o problema grava atunci cand distributia deja s-a rupt, nu cand este posibil sa se rupa. Daca ne luam dupa incidenta problemei, poti sta cu morcovu-n fund ca se strica masina din n alte motive care apar mai des decat asta cu distributia. Urmand logica asta, orice motor este posibil sa se strice, mai devreme sau mai tarziu.

Dar nah, ne place drama :)

Edited by LYM
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

mai serios vorbind nu as dormi linistit daca as stii ca am sanse sa raman de caruta ,la mine am studiat de m-au gasit dracii si nu am gasit lucruri grave,bine era un zvon prin US ca daca mergeai la ture mari >6500 adica ceda pompa de ulei(dar asta presupunea resoftare si se pare ca pe la 330i aparea).Pana la urma exista riscul la orice motor sa apara probleme dar parca la N47 asta e cam mare riscul .
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum vad eu lucrurile, poti spune ca ai o problema grava atunci cand distributia deja s-a rupt, nu cand este posibil sa se rupa. Daca ne luam dupa incidenta problemei, poti sta cu morcovu-n fund ca se strica masina din n alte motive care apar mai des decat asta cu distributia. Urmand logica asta, orice motor este posibil sa se strice, mai devreme sau mai tarziu.

Dar nah, ne place drama :)

 

Fiecare vede lucrurile in moduri diferite si de cele mai multe ori datorita experientelor avute(atat personale cat si a prietenilor)

Din pacate am un prieten foarte bun care a luat masina de noua de la Bavaria in 2008(aprox 38000 euro) si acum are motorul bucati.

 

Nu stiu daca ai observat dar incidenta cazurilor este pe un trend ascendent deoarece "batranetea" incepe sa-si spuna cuvantul.

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

same here..luata de noua...~40 k euro...

 

- schimbate asa pana acum :diferential , cardan , plasa scaun pasager , mecanism click-clack usita rezervor, saptamana viitoare am programare sa-mi schimbe distributia !

Masina intretinuta impecabil : revizii la 10 k km , filtre mann , motorina buna !

PS : ma c*c in el de bmw-eu...pentru mine inseamna doar bani dati degeaba !

PPS: a da si inca 4 adaptoare de antifurt !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut.Am dat motorul jos si am schimbat distributia.Motorul merge brici acum,nu mai este zgomotos .Pinionul de la virbrochen nu era uzat ,sau era uzat in limite normale dupa cum mi-au spus mecanicii.Insa lantul de distributie era larg,avea jos pe zimtii pinionului.Lantul cel nou este foarte fix ,in comparatie cu cel vechi. Sper ca asta era problema,si sper sa nu reapara prea curand.Sunt convins ca daca mai mergeam n'spe mii de km cu lantul ala, se uza si pinionul virbrochenului. Asa ca daca auziti zgomot ciudat de la motor,venind din spatele motorului de undeva,nu mai asteptati si mergeti sa vedeti ce si cum....asta daca masina este iesita din garantie ca a mea.A fost defecta si supapa de la "pompa de inalte" pentru cine stie ce e aceea...eu nu stiu:D

Am sa atasez si niste poze cu motorul si pinioanele insa intr-un post viitor pentru ca e deja a 4-a oara cand scriu acest post si imi da eroare la atasare :p

Pentru alte detalii raspund la PM .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 5 months later...
Majoritatea defectelor tin de stilul de condus si drumurile pe care se deplaseaza cazanul. Am observat ca majoritatea va plangeti de articulatii. La o masina veche e normal sa fie articulatiile pentru ca ele contin cauciuc, iar cauciucul imbatraneste in timp iar drumurile il ajuta sa strige cat poate de tare. Nu avem cei mai buni carburanti, de aceea se pot creea depuneri de cocs plus un regim de folosinta subturat care accentueaza acest fenomen iar rezultatele se regasesc in injectoare si turbina. Toate masinile se pot strica indiferent de marca, doar ca noi detimem aceasta marca si intampinam defecte.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 10 months later...

capac chiulasa plastic. plasticu' se deformeaza odata cu timpu' si cu variatia mare de temperatura si nu mai etanseaza ca lumea, chiar daca se schimba garnitura. si pierde ulei pe-acolo. foarte multe BMW-uri au problema asta, si inline6, si V8.

cum le-o fi c**at mintea sa foloseasca plastic exact acolo e peste puterea mea de intelegere.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Cred ca butoanele la F-uri se uzeaza foarte de usor, ajungand chiar la crapaturi in cazul butonului pentru frana de mana.

Iar la E53 facelift, singurle probleme reale pe care le avea constant masina erau cu amplificatorul DSP si contacte proaste la stopuri.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 7 months later...
La f10 2013 aproape am pierdut semnalizarea de pe aripa stanga . A ramas agata de cablul de curent😀. Eram aseara pe autostrada si dupa cativa km de condus cu 200+ kmh am auzit un zgomot ciudat ... era semnalizarea ... am avut noroc ca nu a zgariat aripa . A mai patit cineva ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.