Jump to content

ce se strica la BMW si nu ar trebui ?


cat

ce pica la BMW ?  

1244 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

facand un sondaj, la toti cunoscutii cu E46, am observat ca pe drumurile din romania, cel mai des se strica bratele - pivoti, bucsi - de la suspensia fata si bielete directe . Spun asta comparand cu alte modele de masini din acelasi segment Edited by cobrelu
Link to comment
Share on other sites

debitmetru... se strica repede si mai costa si o caruta de bani

 

facand un sondaj, la toti cunoscutii cu E46, am observat ca pe drumurile din romania, cel mai des se strica bratele - pivoti, bucsi - de la suspensia fata si bielete directe . Spun asta comparand cu alte modele de masini din acelasi segment

 

 

mare dreptate ai...asta e problema ce.a mai mare la e46 se uzeaza prea repede..:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

la motorul 1.8d, 2.0d de 143cp, respectiv 177cp - defecte pana in prezent ...

 

- fulia motor - in jur de 35-40mii km

- la 2.0d la 45k un furtun care vine de la turbina spre egr - nu mai e etans, la seria 1 (70k km) am observat acum ca mai scapa, dar nu sunt probleme ca la 2.0d

- schimbat curea - dar cred ca e posibil sa fie de la uleiul de la furtunasul de mai sus.

 

la motorul 2.0d de 150cp schimbat fulia motor.

 

probleme suspensie fata ... la coupe ma gandesc deja sa'mi comand kit de pana si sa'mi pun cauciucuri normale.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
la motorul 1.8d, 2.0d de 143cp, respectiv 177cp - defecte pana in prezent ...

 

- fulia motor - in jur de 35-40mii km

- la 2.0d la 45k un furtun care vine de la turbina spre egr - nu mai e etans, la seria 1 (70k km) am observat acum ca mai scapa, dar nu sunt probleme ca la 2.0d

- schimbat curea - dar cred ca e posibil sa fie de la uleiul de la furtunasul de mai sus.

 

la motorul 2.0d de 150cp schimbat fulia motor.

 

probleme suspensie fata ... la coupe ma gandesc deja sa'mi comand kit de pana si sa'mi pun cauciucuri normale.

 

nu exista 1.8d, mor cand va aud...

Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru corectie.

 

Etrierele am fost nevoit sa le schimb pentru ca nu mai functionau in parametrii normali si anume placuta de frana de pe dreapta era consumata 90% iar cea de pe stanga era OK dupa ce am schimbat etrierul dreapta am patit acelasi lucru cu cel de pe stanga.(cum am observat :discuri si etriere inrosite,placute de frana duse)

 

PS. Debitmetrul si turbina ar trebui trecute si ele la categoria consumabile mai nou:)

 

Topicul este despre ce nu trebuie schimbat.

BraĂžele Âşi bucÂşele sunt consumabile.

 

A fost nevoie sĂŁ schimbi etrierele? De ce?

 

Se numeÂşte "debitmetru".

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru informatie,ramane sa si gasesc un service in TM care o sa vrea sa faca asa ceva (toti vor doar sa schimbe toata piesa,de ex vroiam sa schimb o bucsa dreapta fata si imi spune mecanicul ca nu se schimba decat cu tot cu brat si daca schimb un brat automat trebuie schimbat si celalat ,desi cei de la magazinul de piese auto mi-au spus ca se poate cumpara si piesa(bucsa) individuala) Edited by icetrance
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.