Jump to content

ce se strica la BMW si nu ar trebui ?


cat

ce pica la BMW ?  

1244 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest poleposition

Afirmatia ca japonezele sunt fiabile si nu se strica niciodata, este la fel de adevarata precum informatiile conform carora Elvis traieste.

 

Am avut si Toyota, nou nouta 0 km, cea mai varza masina din cate am condus, iar problemele s-au dovedit a fi generale nu numai la masina cumparata de mine. Am un vecin cu o Honda Accord sau ceva de genul asta, se plange de vreo 2 luni ca sta mai mult in service pt diverse probleme.

 

Japonezele sunt aproape la fel de varza ca si BMW-urile :)

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Japonezele sunt aproape la fel de varza ca si BMW-urile   :)

 

masinile dupa 2005...sunt toate le fel...probleme multe pe partea electrica(n erori ) .....nu conteaza marca.

ok, eu mai am un nissan primera 2006, care este condusa in regim maxim, numai prin bucuresti in special, are 65.000 de km, nu este in nici un fel intretinuta, insa nu scartaie din nici un punct de vedere ,,,si ,,,,,se vede calitatea totusi

Link to comment
Share on other sites

Asta sa te vad la 200.000 cat are 320-u meu acum.Garantez ca daca ai faci ce i-am facut astuia iti explodeaza motoru de 5 ori.

ce am schimbat turbina articulatii fata, volanta ambreiaj.In rest nimic. Iar in privinta la cum a fost tratata masina consider ca a fost foarte ieftin.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
masina din semnatura cu 390.000km

*am votat -debitmetru

-pompa de apa

-pompa combustibil(cea din rezervor)

-si altele cum ar fi senzor dsc,piesa cu tepi etc...

ce-i ală? o fi vreun instrument de măsură pentru calităţile şoferului? :)

formă corectă e debitmetru.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

deci sa notez un senzor de prezenta si un bec ptr E90?:)

 

la 4 cil:suporti motor

termostate

racord flexibil

bucsele de pe e46 s varza(sta prost la capitolul directie)

driver seatbelt tensioner-->eroare airbag

 

in rest nimic...parerea mea e ca depinde fmult cat de bine i intretinuta masina inainte...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
noi stricam bmw-urile :)

mare dreptate inginere... cel putin acum pe zapada/gheatza/mazga le dam in "gusa" pana le sar pistoanele .. si totusi iarna, sunt putini care menajeaza un motor la temperaturi scazute sa-l lase sa mearga la relanti cateva minute, sa nu bruscheze directia pana nu se mai fluidizeaza lichidul de servo...

la drifturi (cand masina este in slide si de pe suprafata alunecoasa prinde aderenta cu asfaltul) este solicitata geometria spate/bucsi/rulmenti - asta am obervat la mine, ca s-a marit jocul existent la bucsile spate

va urez o iarna placuta - fara incidente - si sa va bucurati de zapada care tocmai a cazut

=urmeaza sa schimb semering vibrochen (pierde ulei mult) ELRING=> 50 lei

Link to comment
Share on other sites

E46 diesel se strica des:

 

(lista intocmita subiectiv dupa topicurile citite si problemele intampinate de mine)

 

Prima si cea mai importanta,datorita efectelor cele mai devastatoare asupra motorului si buzunarului:

 

Flapsurile din galeria de admisie -

 

dupa care urmeaza o lista intreaga, ordinea nu e neaparat cea pe care am specificat-o eu.

 

 

1. Racordul flexibil de la evacuare

2. Amortizoare vibratii motor

3. Termostat principal si EGR

4. Volanta cu masa dubla

5. Piesa cu "tepi" de la climatizare

6. Releul de la bujii

7. Turbina

8. Caseta de directie

9. probleme la macaralele electrice la geamuri

10. etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.