Jump to content

Piese BMW


oSerX

Recommended Posts

zicea cineva ca ausburg sunt ieftini...kkt vrajeala

 

jante rondell......mega pret si cica ei lucra cu adaos de 16-20%

 

2 Buc. Janta aliaj FK model 'Edition 2' 983,31 1.966,62

cromat lucios 9x18 5/120 ET30

Producator, termen mediu livrare 5-6 zile

2 Buc. Janta aliaj FK model 'Edition 2' 1.024,92 2.049,84

cromat lucios 10x18 5/120 ET30

Producator, termen mediu livrare 5-6 zile

 

1 Buc. Set ornamente faruri 314,27 314,27

Producator, termen mediu livrare 5-6 zile

 

2 buc oglinzi M5 1200 euro :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
BMW 520D REVIZIE LA P&M MADI SRL LANGA CASA POPORULUI

Filtre mann: clima x 2 carbon, filtru motorina, filtru turbina, filtru ulei.

Ulei castrol 5w40 6l

800 RON

 

cum vi se pare pretul?

97865[/snapback]

Dupa mine e foarte bun.Cam asa ma i-a si pe mine la Auto Complet.In reprezentanta te i-a dublu si fac acelasi lucru

Link to comment
Share on other sites

merci pt raspuns de abea am adus masina din germanica si e prima revizie si asa ca fapt divers tu lasi sa se stinga toate becurile de revizie sau o faci inainte ca am auzit pareri ca la dizeleanu e bine sa schimbi cel putin de 2 ori in intervalul dintre revizii filtru de la turbina...

tu ce stii

Link to comment
Share on other sites

e filtru de aer dar i-am spus filtru turbina a nu se confunda cu cel de la climatronic

el este inaintea turbinei filtreaza aerul care il trage turbina...

deci dupa mine e filtru turbinei nu filtru de aer asa in general e ca si la climatronic e filtru climatronicului...

Link to comment
Share on other sites

:blink: am inteles .....

 

pe mine m-a costat revizia :

 

168RON ulei

vreo 70RON filtru polen (climatronic cum ii zici tu)

vreo 30-40RON filtru ulei

vreo 70RON filtru aer motor

40-50RON filtru motorina.....

 

si cam asta .... si vreo 100mii manopera :)

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

BMW 520D REVIZIE LA P&M MADI SRL LANGA CASA POPORULUI

Filtre mann: clima x 2 carbon, filtru motorina, filtru turbina, filtru ulei.

Ulei castrol 5w40 6l

800 RON

 

cum vi se pare pretul?

97865[/snapback]

 

Unde , langa Casa Poporului? :blink:

Link to comment
Share on other sites

stiu service-ul ala .... pe colt nu ? mie personal mi se pare cam scump.... ia uleiul de la filaret si filtrele de la augsburg.... cel putin pe parte de filtre sunt ieftini ....

98618[/snapback]

 

 

 

k merci si cu manopera de schimb? unde ma indrumi, oricum mai am pana la urmatoarea revizie da sa stiu...?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Intrebare de incepator in ale BMW-ului.,.. Ma scuzati... Abia am luat masina.. o am de vreo 3 saptamani si un pic... :)

Este un BMW 520i din 91 E34 cu motor pe benzina de 1991 cmc. Masina merge perfect... chiar daca are 277 de mii km la bord... E full fara piele. (da' ii pun io niste huse de piele sport... tocmai le-am cumparat :) )

Am mers cu ea vreo 1000 de km deja... Ce anume ar trebui sa fac revizie la ea? Masina e adusa de afara... Nu a prea circulat pe strazile noastre...iar eu conduc cu grija.. tin la masina asta ca la ochii din cap... :blink:

Presupun ca ar trebui sa schimb filtre etc... Cat ma costa si unde e cel mai avantajos? Pret/calitate adica...

I-am luat deja filtru de benzina nu l-am schimbat inca... E un Haxol HXG 1516... M-a costat vreo 200.000 lei vechi. Nu am gasit aceeasi marca pentru filtru de ulei si de aer... Un amic din Germania cu BMW mi-a recomandat sa folosesc marca asta... Cica e foarte buna chiar daca costa putin...

Ulei? Mi s-a recomandat 5W40 full sintetic... Ce marca sa iau? Nici sa coste de mor dar nici sa am palpitatii ca termin motorul... Cineva mi-a mai zis de 5W60 daca merg forjat... dar cum nu e cazul cred ca e suficient 5W40.

Filtru de ulei?

Filtru de aer cat? De unde?

Mai trebuie sa schimb ceva?

In rest nu ma gandesc sa mai schimb ceva... Merge foarte bine masina... Chiar impecabil... Pe piatra cubica nici macar nu se simte ceva... Franele tin foarte bine... Altceva? ce ar trebui sa mai schimb la ea? La 270.000 i s-a facut revizie generala cu toate schimbate in tara de origine... Cred ca de asta si merge foarte bine fara probleme...

In sfarsit... care ar fi cel mai bun loc pentru efectuarea operatiilor de schimbare? Dar sa nu ma trimiteti la vreo reprezentanta BMW ca aia de la Bavaria vroiau sa imi ia 25 de euro pentru schimbatul unui geam la oglinda laterala.... Am preferat sa ma chinui 3 ore si sa-mi dau seama singur cum si in ce fel se face... Acu mi-ar lua doar 10 minute.... :)

Link to comment
Share on other sites

Motorul e in 24 valve, nu? Daca da, baga un full sintetic 5w40. Daca e in 12 valve, baga 15w40.

 

Cel mai bine vezi in manual, scrie acolo ce uleiuri merg... A, shi BMW recomanda Castrol (insa eu prin magazine am gasit Castrol care nu are shi sigiliul ala de staniol...)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

la kilometri astia....daca are lant,verifica-l.

pompa apa?

pompa ulei?

termostat?

buji?

de cele uzuale nici nu mai vorbim. ia un filtru aer mahle sau man pentru inceput. dupa aia filtru benzina...ulei+filtru...ulei: castrol, aral sau mobil (parerea mea).

nu conteaza ce crezi sau ce zic altii. ia-o usor, cand ai timp si mai ales cand ai bani. citeste si cere pareri si la altii cu modele ca si al tau. la ce ti se pare ciudat incearca si pe forumuri externe.

Link to comment
Share on other sites

la kilometri astia....daca are lant,verifica-l.

pompa apa?

pompa ulei?

termostat?

buji?

de cele uzuale nici nu mai vorbim. ia un filtru aer mahle sau man pentru inceput. dupa aia filtru benzina...ulei+filtru...ulei: castrol, aral sau mobil (parerea mea).

nu conteaza ce crezi sau ce zic altii. ia-o usor, cand ai timp si mai ales cand ai bani. citeste si cere pareri si la altii cu modele ca si al tau. la ce ti se pare ciudat incearca si pe forumuri externe.

111868[/snapback]

 

Distributia a fost schimbata cu totul, tot ansamblul, la 270.000, adica acu vreo 8000 de km. Inclusiv pompa apa, nu stiu de pompa ulei nimic. Termostat? Adica? Si asta a fost schimbat acu 8.000 de km.

bujiile le-am schimbat cu manuta mea... acu vreo 1.000 de km. Am pus NGK.

Acu tre sa schimb garniturile de la evacuare dar nu gasesc cheie potrivita... Am uitat sa precizez... am cam inceput sa le schimb toate sau sa le repar cu manutza mea... Deocamdata nu am ajuns in nici un service :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.