Jump to content

Piese BMW


oSerX

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

fiindca nevoia ma impingea de ceva vreme, am cautat cea mai buna varianta sa imi aduc masina in starea cea mai buna posibil...

asa ca am preferat sa imi iau mai multe piese pentru toate articulatiile de la o reprezentanta BMW din Germania, unde am stat cateva zile, dupa ce m-am consultat in prealabil cu colegul grozadan despre preturile din tara...

preturi:

1. amortizoare fata (stg- 31316750785, dr- 31316750786) si spate (stg/dr- 33526750781) = 560 euro !

2. brate fata (stg- 31126774819, dr- 31126774820) si bucse mari fata D=66mm (31126757623) = 460 euro !

3. bucse bara stabilizatoare fata D=22mm (31351094555), 2 buc = 20 euro !

4. bielete antiruliu (31351095694) = 50 euro!

5. bielete directie (stg- 32106774220, dr- 32106774221) = 80 euro !

6. suport galerie evacuare (18301436298) si brida aferenta (18301728461) = 15 euro!

7. manson piele sigla "M+5viteze" = 35 euro !

cost total 1200 euro, cu toate taxele incluse... cu factura si garantie... echivalent a cca. 4400 RON!

pe baza cardului BMW pe care il am de ceva vreme, am avut de ales intre un discount de 2,5% (adica vreo 30 euro) la factura de piese si unele produse din gama BMW Motorsport... bineinteles ca am ales ultima varianta ! :D

in Romania toate aceste piese m-ar fi dus la cel putin 5500 RON, fara TVA, iar totalul s-ar ridica undeva la peste 6500 RON!

in concluzie, recomand celor care pot sa isi cumpere piese originale, sa aleaga reprezentantele BMW din Germania... calitatea este certificata, iar pretul este mult mai mic decat in Romania... garantat/verificat!

iar ca avantaj al apartenentei la o comunitate gen "BMWclub", se pot obtine discounturi serioase, in functie de valoarea totala a facturii... asta ar trebui sa fie posibil si la noi...

in Romania, poti sa fii si nepotul lu' Arcu' de Triumf ca nu iti face nimeni nicio reducere, chiar daca "spargi" banii prin reprezentante... :twoup:

c'est la vie !

:twoup:

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Va salut pe toti,

 

E primul meu post pe forum. Primul post si prima nedumerire :twoup:

Am un e60 530d cu filtru de particule diesel. Stiu ca se recomanda schimbarea filtrului de particule odata atins pragul de 200.000 km. Intrebarea e daca a mai schimbat cineva acest filtru de particule si ce pret a platit pentru el.

 

Am citit pe forum posturi apartinand unor useri care au precizat un cost de cateva mii bune de lei pentru acest filtru, dar as vrea va stiu daca cineva l-a schimbat sau stie un pret cat mai aproape de realitate.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Azi cumparate de la un dealer BMW din Germania :

13321740985 24,28 Euro inkl MwSt. - filtru benzina

11157501567 40,53 Euro inkl MwSt. - valva PCV

11281435594 24,12 Euro inkl MwSt. - rola intinzator alternator

11281437369 32,27 Euro inkl MwSt. - curea alternator

11281433948 18,83 Euro inkl MwSt. - curea compresor clima

11281433571 65,29 Euro inkl MwSt. - intinzator curea clima

11421716192 7,29 Euro inkl MwSt. - filtru ulei

13721730946 19,87 Euro inkl MwSt. - filtru aer

64319071935 26,05 Euro inkl MwSt. - microfiltru carbon activ

71126755390 1,87 Euro inkl MwSt. - surub prindere cric

83130139897 8,88 Euro inkl MwSt. - lichid frana 1L

81229407454 6,57 Euro inkl MwSt. - antigel 1.5 L

Shipping 20,- Euro

Link to comment
Share on other sites

Da , doar pe mail vorbesc cu ei , le dau codurile , imi spun preturile , le platesc (prin paypal , e cel mai simplu ) si in 3-4 zile bate curierul la usa cu coletul. ebay@bmw-scheller.de e adresa de mail. Au si store pe ebay dar sunt listate putine dintre piese. Personal am fost anul acesta la ei in Germania , sa-mi mai cumpar unele piese , eram prin zona. Cea mai buna "afacere" e uleiul , am luat 5w30 ll04 cu 6,90 euro/L.
Link to comment
Share on other sites

Salutare

 

Si nou pe aici si poate nu am cercetat destul de mult dar nu m-am lamurit ce fel de magazin este AB? De asemenea ma gandeam daca nu ar fi bine sa centralizam oarecum magazinele, service-urile/ garajurile ca in momentul in care ai nevoie de o piesa sa ai acces imediat la o lista de 10-20-30 (habar n-am) de magazine unde sa suni ca sa compari preturile. Ce parere aveti?

 

Sper sa nu ma luati la misto ca AB este Automobile Bavaria. Ma refeream la preturi. De asemenea am vazut ca pt filtre ar fi preturi bune in Vitan si la un magazin pe langa Univ Titulescu parca. Pt componente ca bucsi, pivoti, placute sau alte chestii mecanice sau electrice ce se recomanda?

Edited by Octavian123
Link to comment
Share on other sites

Salutare

 

Si nou pe aici si poate nu am cercetat destul de mult dar nu m-am lamurit ce fel de magazin este AB? De asemenea ma gandeam daca nu ar fi bine sa centralizam oarecum magazinele, service-urile/ garajurile ca in momentul in care ai nevoie de o piesa sa ai acces imediat la o lista de 10-20-30 (habar n-am) de magazine unde sa suni ca sa compari preturile. Ce parere aveti?

 

Sper sa nu ma luati la misto ca AB este Automobile Bavaria. Ma refeream la preturi. De asemenea am vazut ca pt filtre ar fi preturi bune in Vitan si la un magazin pe langa Univ Titulescu parca. Pt componente ca bucsi, pivoti, placute sau alte chestii mecanice sau electrice ce se recomanda?

 

sa stii ca si AB are preturi bune la consumabile , diferentele dintre cele de la AB si cele de magazin sunt de daor cateva sute de mii

 

si da AB este Automobile Bavaria

Edited by thecreator88
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
este pe oala de la amortizor fata, un abtipil pe care este trecuta seria de caroserie si sub serie este codul de culoare ... :) eu am titan silver si era ceva de genu 740/4(parca)..tre sa ma uit la masina.. Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
As ruga pe un admin cu putere sa puna sus topicul asta.... e un topic care ar trebui sa fie mereu "SUS"

 

Eu consider ca e necesar un asemenea topic, ceva similar cu topicul de la seria 3 - costuri si intretinere. De asemenea puneti si voi preturi la diferite magazine, poate se gasesc mai ieftine si de aceeasi calitate ( sau mai bune :) ) si prin alte locuri .

 

Eu pun niste preturi la ce am intrebat de la bmw si ce mai stiu de la ce am cumparat :

 

# de la BAVARIA

 

CHEIE BMW (cu telecomanda) - costa 150E + aprox 50E taxa de curier

- explicatia taxei rezulta din faptul ca, fiind element de securitate nu vine cu "trenu"

 

SET BUCSE bascule fata 320D - 120E TVA inclus

 

# de la Al Padrino ( magheru )

 

filtru ulei MAAN 320D - cam 380-390mii lei vechi

microfiltru fara carbon - vreo 800-850mii lei vechi

microfiltru cu carbon - 1170mii lei vechi

placute frana (parca SACHS ) - 1170mii lei vechi

filtru aer 320D - 1,1milioane (sper sa nu ma insel .. adevarul e ca nu mai retin)

capacelul ala de la spalatoare faruri - 6E ( 3E in germania :) )

set bucse bascule fata 320d - 3,5milioane la dijital pe lizeanu ( nu stiu provenienta )

cat cost pivot inferior stanga dreapta bmw E34 1994

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.