Jump to content

caseta directie


relanti

Recommended Posts

salut.un mic joc in caseta de directie se poate rezolva?..se schimba cu totul sau vreo bucsulita in interior.e46 316 2000 cum are caseta in interior? cremaliera sau elicoida? se regleaza? am demontat-o si am gasit joc la axa din interior,joc axial micut,dar zgomotos,astept pareri,solutii,indicatii,orice.va multumesc tuturor si forumului in special ca exista. :blink:
Link to comment
Share on other sites

are mai mult de 140k km.

din cate stiu eu se schimba cu totul.. si e scumpa a dracu... .

 

sa speram ca repara careva casete de directie,nu e exclus asa cum turbinele se reconditioneaza :blink:

 

 

am schimbat-o eu la e60 ieri. A costat 4.687 RON fara TVA.

 

Troncane la gropi luate pe viraj cumva ?

 

are joc cand misti stanga dreapta de volan,sigur e din caseta ca am verificat

Link to comment
Share on other sites

are mai mult de 140k km.

din cate stiu eu se schimba cu totul.. si e scumpa a dracu... .

 

sa speram ca repara careva casete de directie,nu e exclus asa cum turbinele se reconditioneaza :)

 

 

mi-e greu sa cred ca poate sa o deschida cineva. a mea este de forma unui cilindru .. mai mult sau mai putin ... si nu parea sa fie alcatuita din mai multe bucati. cel mai probabil vine cu totul.

 

oricum iti tin pumnii :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
are mai mult de 140k km.

din cate stiu eu se schimba cu totul.. si e scumpa a dracu... .

 

sa speram ca repara careva casete de directie,nu e exclus asa cum turbinele se reconditioneaza :blink:

 

 

am schimbat-o eu la e60 ieri. A costat 4.687 RON fara TVA.

 

Troncane la gropi luate pe viraj cumva ?

 

are joc cand misti stanga dreapta de volan,sigur e din caseta ca am verificat

 

esti din Bucuresti ?

 

iti trimit PM sa incerci undeva...

Link to comment
Share on other sites

Guest juststy
nimeni nu stie daca are surub de reglaj caseta de directie la e46?

 

 

caseta de directie e o piesa de siguranta a masinii, producatorul a facut-o special sa nu se poata umbla in ea, ai sa vezi ca nici nu vei gasi vreodata in magazin piese noi pentru caseta de directie. caseta se schimba cu totul... imi pare rau

Link to comment
Share on other sites

Guest sorren

caseta de directie are un surub de reglaj . . . se acceseaza cu masina pe rampa - odata ce ai nevoie sa-l strangi este inceputul sfarsitului pt ea, o sa dai mai greu de volan, dar se vor auzi mai putin sau deloc(dupa caz) bataile

 

si da, se repara, exista un chit de reparatie pt asa ceva(dar se gaseste f greu, eu unul nu l-am gasit cand am avut nevoie de el) . . . care contine o "garnitura" de teflon . . . cand aceea cedeaza incepe sa bata, curge uleiul si trebuie schimbata

Link to comment
Share on other sites

caseta de directie are un surub de reglaj . . . se acceseaza cu masina pe rampa - odata ce ai nevoie sa-l strangi este inceputul sfarsitului pt ea, o sa dai mai greu de volan, dar se vor auzi mai putin sau deloc(dupa caz) bataile

 

si da, se repara, exista un chit de reparatie pt asa ceva(dar se gaseste f greu, eu unul nu l-am gasit cand am avut nevoie de el) . . . care contine o "garnitura" de teflon . . . cand aceea cedeaza incepe sa bata, curge uleiul si trebuie schimbata

aia este bucsa de teflon...de curs curge din cauza simeringurilor...se gaseste kit de reparatie se si repara(cam 150 de euro)..dar nu ti as recomanda..

Link to comment
Share on other sites

problema este ca nu curge gram de ulei,jocul este minor,dar as fi vrut sa o iau din pripa cum sa-r spune.asta e....alta caseta si asa mai departe.totusi daca ma puteti informa de unde se poate cumpara chitul de reparatie?,,,sau daca a mai reparat careva caseta? multam.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.