Jump to content

Preturi intretinere si reparatie BMW


Recommended Posts

In Germania incearca reteaua ATU daca nu vrei reprezentanta. Daca e vorba de mentenanta (adica un schimb de ulei si filtre ) sunt super ok la preturi. Sunt prezenti in orice orasel mai mare de 50k locuitori, deci ii gasesti f usor.Au preturi OK, dar trebuie programare din timp.(cel putin 3-4 zile inainte, recomand o saptamana) Cred ca poti face si online dar e bine sa si suni dinainte.

http://www.atu.de/pages/shop/home.html?adw...BRAND_ATU/a.t.u

daca ai nevoie de mai mult, ca in orice service mare au tendinta sa schimbe mai multe piese.. nu ca nu sunt meseriasi oamenii, piesele care le indica ei au intradevar ceva uzura.. dar de multe ori se intampla sa mai poti trage de ele inca 10- 20k, iar masina sa nu prezinte simptome.

 

Chiar ma gandeam sa-ti trimit un pm DOMI cu aceasta intrebare ,si multumesc pentru reply, dar 2 motive care nu cred ca voi merge la ei una eu nu stu germana si a doua toate service-urile le-am facut numai reprezentanta si ma gandeam la reprezentantele din care tara ar fi mai ok preturile.

Ca mai toate posturile tale pe care le-am citit pana acum si acesta f ok si la subiect si multam' frumos.

Oare in Elvetia e mai scump ca in DE si AUS...?

Link to comment
Share on other sites

ah la reprezentata in general sunt mai scumpe la maonopera, dar nu depasesc reprezentanta din Romania care bate orice record din ce am citit pe aici, iar oamenii fac treaba.

In Germania in general sunt preturi f mici la tot fata de restul tarilor dezvoltate din vest, cu siguranta mai mici decat in Austria sau Elvetia.

Dar am mai citit pe forum undeva ca si in Ungaria e foarte O.K.

La reprezentata fa rezervare, fie pe mail sau telefon. Pana acum am fost de 2 ori la cea de langa mine din Trier, de fiecare data nu m-au putut programa mai devreme de o saptamna. Daca dai telefon sigur gasesti pe cineva care vorbeste engleza, in general majoritatea mecanicilor din Germania vorbesc engleza... am avut surpriza asta placuta si la un service specializat pe parbrize si f mic, ce s-ar numi pe la noi la coltul blocului .. lucrau doar 2 insi in el ...

Link to comment
Share on other sites

Ultima investitie :

 

2 bucati amortizoare spate (Sachz, 310 lei bucatax2=620 lei)

Inlocuire saboti frana de mana( 4 bucati) -120 lei

Inlocuire kit bucse fata - 285 lei + bucse 2 bucati - 36 lei

Manopera totala 400 lei

 

Total factura: 1461 lei:)

 

Executant: Autofig Cluj Napoca

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Schimbat parbriz de la producator, nu oem, 250 de euro cu tot cu manopera. Ma duc sa iau masina dupamiaza.

 

 

salut. Spune si mie daca parbrizul schimbat de tine are si senzori ploaie? ma gandesc sa iau pe producator sau original. Astea originale am auzit pe aici pe site la cativa ca au avut problema crapandu-se usor. Eu il schimb pe asigurare dar nu as vrea sa il schimb frecvent. Vad ca la orice pietricica luata pe un drum national se crapa (in 1 an de folosinta in romania cred ca am vreo 3 puncte pe parbriz din care unul s-a transformat in fisura cu ajutorul meu).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

E39 - schimbat parbriz cu senzor de ploaie, la bavaria constanta. Total materiale 4400 lei, din care parbrizul 2700 lei. Manopera cam 500 lei.

Trecand peste partea financiara, au lucrat foarte bine si masina a fost gata de pe o zi pe alta.

Totodata mi-am mai facut si cateva lucrari de vopsitorie la ei si au iesit extrem de bine.

Link to comment
Share on other sites

am schimbat placute frana fata, placute frana spate + 2 senzori

Cost total 850 RON

Placute textar fata si Ate spate.

 

In 30 minute am si iesit, multumit

 

La Auto One Service Bucuresti, nou deschis la intrarea in Popesti Leordeni, unde intoarce tramvaiul.

 

E39 - schimbat parbriz cu senzor de ploaie, la bavaria constanta. Total materiale 4400 lei, din care parbrizul 2700 lei. Manopera cam 500 lei.

Trecand peste partea financiara, au lucrat foarte bine si masina a fost gata de pe o zi pe alta.

Totodata mi-am mai facut si cateva lucrari de vopsitorie la ei si au iesit extrem de bine.

Foarte tare, pai stii ca parbrizul Pilkington cu senzor de ploaie ( adica exact ca ala original) se gaseste la Ager ( aia cu geamuri) cu montat cu tot ajunge la 1000 ron. <_<) Dureaza 6 ore. O lasi dimineata, o iei seara... Nu e cam hotie 2700 lei?

Link to comment
Share on other sites

am schimbat placute frana fata, placute frana spate + 2 senzori

Cost total 850 RON

Placute textar fata si Ate spate.

 

In 30 minute am si iesit, multumit

 

La Auto One Service Bucuresti, nou deschis la intrarea in Popesti Leordeni, unde intoarce tramvaiul.

E usor de gasit? Cum ti s-a parut? Eu vreau sa verific articulatiile si am intrebat la filaret si ma costa 160lei. Mi se pare mult doar pentru o verificare. Dar nici la un service de cartier parca nu m-as duce. Aici la popesti mi-ar fi la indemana, daca ar fi un service cat de cat serios.

Link to comment
Share on other sites

Pai se incadreaza la "intretinere si reparatie BMW", deci e ok.

 

PS: ar fi mai bine specificarea modelului, odata cu operatiile si preturile facute.

va salut cu respect..as vrea sa va cer parerea in legatura cu uleiul castrol rs 10w60..

multumesc pt raspuns

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut! Azi am schimbat si eu la 118d 2005 filtru epurator si curelele + role =1000 lei.

Ce as vrea sa stiu, filtru epurator care l-am schimbat avea un burete care a fost super imbacsit iar cel pe care l-am pus nou cu tot cu carcasa oem nu are acel burete si are 2 gurele. Intrebarea mea este: neavand acel burete pot aparea probleme??? mecanicul mi-a zis ca este mai performant asta cu gaurele.

Ma poate ajuta cine va cu un raspuns

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Revizie: 157000 km 320d 2004 Combi :)

 

Filtrul AER MAN

 

Filtrul POLEN MAN cu carbune activ

 

Filtrul ULEI MAN

 

Filtrul de motorina BOSCH

 

ULEI Mobil 1 0w40

 

Placute Frana SPATE ATE (senzorul nu a trebuit schimbat) "mi-au masurat si discurile care sunt bune si am primit si certificat de calitate unde este trecuta si uzura discurilor de frana" :lol:

 

Resetat KM service free.

 

Trecut in cartea de service schimburile.

 

Filtre schimbat, ULEI ETC. MANOPERA GRATIS deoarece am cumparat tot de la service-ul unde le-am schimbat am platit doar 50 ron manopera schimbat placute frana. Ii cunosc de mult lucreaza impecabil si poti asista la tot ceea ce fac. :lol:

 

TOTAL: 950 LEI TVA INCLUS. :)

 

Acum vad ca trebuie sa schimb si bateria si m-am gandit la o Varta Blue Dynamic F17 80Ah 391 lei Tva inclus. Originala pe masina este de la BMW nu cred ca a fost schimbata vreodata :D Am inteles ca sunt bune cele de la VARTA.

 

Curiozitate ce-a de la BMW originala cat costa?

 

950Ron pentru o revizie mi se pare OK! Unde ai facut-o?

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Ajutati-ma va rog cu un sfat. Am de schimbat la masina (e46 320d facelift) tampoane motor, fulie motor, curea alternator cu intinzator si rola, curea clima si intinzator. Intrebarea mea ar fi daca e recomandat sa ma duc la Contempo pt asta (devizul pe care mi l-au facut este destul de piperat) sau nu este foarte complicat de facut si as putea merge si la alt service?

 

Multam

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salutare,

 

Ajutati-ma va rog cu un sfat. Am de schimbat la masina (e46 320d facelift) tampoane motor, fulie motor, curea alternator cu intinzator si rola, curea clima si intinzator. Intrebarea mea ar fi daca e recomandat sa ma duc la Contempo pt asta (devizul pe care mi l-au facut este destul de piperat) sau nu este foarte complicat de facut si as putea merge si la alt service?

 

Multam

Sunt operaĂžiuni uÂşoare, te poĂži duce relaxat Âşi la alt service. De curiozitate, ce suma era trecuta pe deviz?

PoĂži cumpĂŁra piesele de la useri de pe forum, cautĂŁ la Mica Publicitate.

Link to comment
Share on other sites

BMW 318 TDS compact An de FAB 1996

 

Ulei ( diferential,cutie si motor) 454 RON

 

Filtre ( ulei, aer, motorina si polen care costa de rup) 406 Ron

 

Discuri fata si placute ( 360 Ron discurile placutele fata 203 Ron)

 

Racord moale esapament ( 450 Ron cu tot cu montaj)

 

Curele alternator si AC (124 Ron)

 

Parbriz E 36 (650 Ron cu tot montaj si cheder)

 

Furtun Racire Antigel (82 Ron si Furtune intercooler 72 Ron ambele + antigel cu protectie pentru radiator 155 Ron)

 

Semeringuri diferential (92 Ron)

 

Flanse Cardan ( 75 Ron)

 

Cablu Frana + Flanse frane spate tamburi (97 Ron)

 

Cam asta am schimbat la masina pot sa spun ca la piesele principale cam costa la orice model de BMW insa ulei-ul+ filtrele nu mi se pare scump deloc. Asta daca ti la masina si vrei sa mearga bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.