Jump to content

Preturi intretinere si reparatie BMW


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut,

 

Am fost la o diagnoza cu masina la Contempo Cars Brasov fiindca am avut o problema cand ma intorceam de la Sibiu inspre Buzau. Problema a fost remediata prin montarea unui surub lipsa la fuzeta spate. Cel de acolo mi-a spus ca mai sunt si alte probleme mecanice. Pe fisa cu diagnoza apar urmatoarele probleme:

- Necesar : brate h pe spate + suruburi reglaj + verificat directie

- Leviere directie stanga + dreapta

- Verificat releu bujii + bujii

- Verificat cablaj senzori inaltime spate

- Galerie admisie + verificat ventil EGR

- Capac borna + sub capota

- recomandabil inlocuit antigel

- aparatori discuri frana fata

 

Astazi am primit devizul - total 13 712lei. Masina este un 530xd LCI e60 din 2009. Chiar trebuie sa schimb tot ce-mi specifica in deviz?

post-74164-0-23936700-1484852694_thumb.jpg

Edited by Brokencyde
Link to comment
Share on other sites

ce masina ai de costa 1 bieleta de directie 800 lei?

si o bascula pe spate 18 milioane...

 

mergi si cere parerea si la alt service. alea sunt preturi pentru piese originale bmw cu adaos si manopera de reprezentanta. iesi undeva la 35% din pret daca pui piese aftermarket (si piese bune nu cele mai ieftine)

Link to comment
Share on other sites

ce masina ai de costa 1 bieleta de directie 800 lei?

si o bascula pe spate 18 milioane...

 

mergi si cere parerea si la alt service. alea sunt preturi pentru piese originale bmw cu adaos si manopera de reprezentanta. iesi undeva la 35% din pret daca pui piese aftermarket (si piese bune nu cele mai ieftine)

 

Am modificat acum si in postul de mai sus, e un 530xd LCI e60. OK, voi tine cont si de sfatul tau :D

Link to comment
Share on other sites

Eu daca as primi un deviz de genul ala cred ca le-as da foc la service. 49 lei un surub? 800 lei o bieleta? Pai si daca iti iei bielete Lemforder/Meyle nu au cum sa treaca de ~300 lei SETUL. Nu imi vine sa cred ce vad acolo, e hotie pe fata.

Iti recomand sa nu mai treci niciodata pe acolo, nici daca ai nevoie sa schimbi un surub. Cred ca ori au vrut sa te prosteasca, ori e o gluma. Altfel nu imi explic...

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

Am apelat la ei fiindca masina se mica rau in lateral la viteze de peste 80km/h si imi arata eroare ca e sistemul 4x4 defect. Din fericire a fost doar un surub lipsa la fuzeta spate. Cand am vazut problemele pe diagnoza, nu ma asteptam sa imi faca un deviz asa lung. Voi cauta zilele astea un service bun in Buzau / Focsani, poate si in Ploiesti. Sunt dispus sa merg 100-150km numai ca sa merg la un service bun pt bmw. In orice caz am cerut si la proleasing ploiesti un deviz pt problemele enumerate mai sus. Am primit si devizul lor - total 11 983lei.

post-74164-0-51214400-1484859024_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pentru Buzau pot sa iti recomand service-ul in care e masina mea acum, merg acolo de aprox. 2 ani. Singurul service la care merg, desi locuiesc in Bucuresti de un an si jumatate. Preturi bune si cel mai serios mecanic. E singurul mecanic pe care il cunosc care nu mi-a propus absolut niciodata solutii din care ar avea el de castigat mai mult sau reparatii inutile. Singura problema e ca trebuie sa il suni din timp, ca are foarte multe programari. Edited by All
Link to comment
Share on other sites

0764 016 767 - Razvan

 

Il gasesti maine la telefon intre 9 si 17 aproximativ. E foarte probabil sa lucreze la vreo masina si sa nu raspunda de la primul apel. Ma tii la curent ce ai rezolvat.

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

....

 

mergi si cere parerea si la alt service. alea sunt preturi pentru piese originale bmw cu adaos si manopera de reprezentanta. iesi undeva la 35% din pret daca pui piese aftermarket (si piese bune nu cele mai ieftine)

 

Nu toate piesele aftermarket sunt ok. In 4 ani am schimbat 3 fulii de vibrochen. Binenteles a treia este originala. Si nici lemforder... nu prea mai este ce a fost! Bieletele antirului maxim 15k km ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu toate piesele aftermarket sunt ok. In 4 ani am schimbat 3 fulii de vibrochen. Binenteles a treia este originala. Si nici lemforder... nu prea mai este ce a fost! Bieletele antirului maxim 15k km ?

 

Nu toate piesele aftermarket sunt ok. In 4 ani am schimbat 3 fulii de vibrochen. Binenteles a treia este originala, primele doua aftermarket. Si nici lemforder... nu prea mai este ce a fost! Bieletele antirului maxim 15k km ? Vasul de expansiune efectiv se coace la caldura vara, e facut dintr-un plastic de 2 lei. La 50-60k cedeaza racordul unde vine returul.

 

Ca fapt divers: pentru ultimii 100 000 km, costul / kilometru (reparații și ĂŽntreținere, fĂŁrĂŁ combustibil) cca 0,116 euro. .... plus 65 euro sticlele faruri. Mult, putin... masina functioneaza in parametri normali.

Link to comment
Share on other sites

Nu toate piesele aftermarket sunt ok. In 4 ani am schimbat 3 fulii de vibrochen. Binenteles a treia este originala. Si nici lemforder... nu prea mai este ce a fost! Bieletele antirului maxim 15k km ?

 

Nici piesele originale nu sunt toate bune si rezistente. De multe ori nu se justifica diferenta de pret. Nu inteleg ce poti sa faci cu masina sa nu te tina 15k km bieletele. Ai jante de 18-19, amortizoare sport, arcuri sport?

Unvicont, 0,116 euro/km inseamna ca in 100 000km ai cheltuit 11 600 euro pe piese. Ce masina ai?

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

Nici piesele originale nu sunt toate bune si rezistente. De multe ori nu se justifica diferenta de pret. Nu inteleg ce poti sa faci cu masina sa nu te tina 15k km bieletele. Ai jante de 18-19, amortizoare sport, arcuri sport?

Unvicont, 0,116 euro/km inseamna ca in 100 000km ai cheltuit 11 600 euro pe piese. Ce masina ai?

 

Jante pe 16. Am schimbat amortizoarele, pe cele sport cu unele confort. Bielete, lemforder, meyle, aftermarket... tot atatia(maxim) km rezista.

 

Unele cheltuieli puteau fi evitate:

- reparatia cutiei DACA schimbam uleiul si filtrul cand trebuia, dar daca m-am luat dupa deviza "lifetime" ...

- toate furtunele de la sistemul de racire, termostat, vas de expansiune DACA curatam mizeria acumulata dintre radiatoare; asa ca imi plezneau pe rand asta-vara si nu stiam de ce;

- calculatorul cutiei de viteze ... ars la schimbarea acumulatorului; piesa in sine pentru reparatie costa 6 dolari, ... toata sandramaua cu achizitie, transport si reparatie = 100 e;

- doua fulii de arbore cotit aftermarket crapate imediat ce au iesit din garantie;

 

Alte cheltuieli puteau/pot fi ocolite/evitate: ca de exemplu, la schimbarea rotilor vara/iarna si viceversa... unii nu mai purced la reglat directia; la fiecare 2 ani schimb lichidul de frana; in fiecare an curat instalatia de racire si schimb antigelul;

 

Si parte din cheltuieli puteau fi amanate(nu necesitau schimbate), dar am vrut sa fiu un pic preventiv gen: schimbat furtune frana, discuri frana, cabluri frana mana, pe spate: toate bratele si bucsele, garniturile de la pistonasele de frana, racorduri care dadeau semne de imbatranire, oglinzi laterale, si alte maruntisuri de care nu imi amintesc pe moment.

 

- nu folosesc decat anvelope noi vara/iarna... care ma tin aproximativ 2 ani;

- singura piesa sh pusa pe masina este manerul exterior de la usa soferului;

 

Masina e38 3.0D din 2001. Am avut perioade de 2 si 3 ani consecutivi cand efectiv in masina am bagat doar combustibil, anvelope si revizii. Totusi e o masina veche... folosita zilnic, urban si extra, care repet, functioneaza in parametrii normali la 500k km.

 

P.S.

La ultimele 3 ITP-uri am fost blocat de fiecare data! Si a trecut fara spaga! Chiar si cei de la RAR mi-au zis ca arareori asa masina veche cu atatia km sa fie ok!

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ultima revizie m-a costat asa:

 

ULEI OEM BMW MOTOR 5W30 LONGLIFE 6L 270.00 Lei

Filtru aer LX1640 106.33 Lei

Filtru ulei HU6004x 46.59 Lei

filtru combustibil KL763D 131.71 Lei

Filtru, aer habitaclu MAHLE LAK248 83.59 Lei

 

Total: 665 lei cu transport + 80 manopera

Link to comment
Share on other sites

BMW F07 530d, 245 cp, cumparat din Italia acuma 2 saptamani, preturile de mai jos includ manopera:

Schimb ulei cutia de viteze plus accesorii: 850 ron

Schimb 2 brate fata: 1200 ron

Schimb compresor aer pentru perne: 1100 ron (din care 1000 ron compresorul din dezmembrari)

Curata si reconditionat interior, inclusiv piele: 300 ron

Vopsit bara fata si aripa dreapta (aveau ceva zgarieturi): 800 ron

Schimb curea accesorii: 250 ron

 

Masina avea distributia schimbata de fostul proprietar plus alte consumabile.

 

Pana acuma sunt foarte multumit de cheltuieli.

 

Urmeaza o curatare la galeria de admisie, un releu nou pentru bujii si fulia de arbore cotit.

 

Sper sa ma opresc apoi pentru ceva vreme :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

BMW F07 530d, 245 cp, cumparat din Italia acuma 2 saptamani, preturile de mai jos includ manopera:

Schimb ulei cutia de viteze plus accesorii: 850 ron

Schimb 2 brate fata: 1200 ron

Schimb compresor aer pentru perne: 1100 ron (din care 1000 ron compresorul din dezmembrari)

Curata si reconditionat interior, inclusiv piele: 300 ron

Vopsit bara fata si aripa dreapta (aveau ceva zgarieturi): 800 ron

Schimb curea accesorii: 250 ron

 

Masina avea distributia schimbata de fostul proprietar plus alte consumabile.

 

Pana acuma sunt foarte multumit de cheltuieli.

 

Urmeaza o curatare la galeria de admisie, un releu nou pentru bujii si fulia de arbore cotit.

 

Sper sa ma opresc apoi pentru ceva vreme :p

Update

Galeria a fost curatata, schimbat releul pentru buji si fulia

Costuri totale 1500 ron

Masina este pentru prima data fara erori in posesia mea :)

Link to comment
Share on other sites

Bmw f10 520 d ,schimb ulei si filtre aproximativ 900 lei,la bmw cobalcescu

Nu stiu cum ti-a dat tie pretul asta ca eu la un f20 118d in decembrie am facut schimbul la bmw cobalcescu,filtre,ulei si m-a costat 1.350 lei si asta ca am avut reducere de 40% la ulei fiindca era prima intrare in service-ul lor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.