Jump to content

Preturi intretinere si reparatie BMW


Recommended Posts

Recent am facut revizie la e90 din 2005 , ulei castrol , filtru de aer , filtru combustibil , filtru polen , filtru ulei cu manopera 780 lei , plus a trebuit sa trimit la curatat filtru de particule pt ca era foarte infundat m-a costat 550 lei curatatul plus demontare/montare inca 150 lei.

Posibil ca nu am fost la cel mai ieftin service, astept informatii de la alti proprietari de e90 despre costuri de revizie.

Link to comment
Share on other sites

Discuri si placute spate plus sensor....o sa ma coste pe mine sambata 1450 ron la TA Filaret. La ultima discutie mai serioasa a zis ca daca nu vede reprezentanta pe dinauntru o sa devina obraznica.....si cum este singurul lucru care nu m-a dezamagit in viata ,m-am executat.

Ce masina? Eu am primit o estimare de 2500 ron de la ei ca sa imi schimbe placutele de frana fata/spate la un F31.

Link to comment
Share on other sites

Doar pentru placute fara discuri?

Yup, doar placute :)

 

O mica rectificare, m-am uitat dinou pe estimare si sunt 2100 nu 2500 ... dar totusi :)

 

Edit: m-am prins de ce e mai ieftin la tine. Au o oferta acu cu 40% refucere la tot ce inseamna frane :)

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut.

 

Vreau sa curat galeria de admisie ( e60LCI ) si cu ocazia asta sa schimb toate garniturile. Mai jos este lista cu codurile garniturilor.

 

6 buc x 11617790198 - 27lei / buc = 162 lei

6 buc x 11612246945 - 28lei / buc = 168 lei

1 buc x 11612245439 - 16 lei / buc = 16 lei

 

Garniturile vor fi cele OE BMW. Totusi am vazut ca este un kit complet de la Elring care costa 155 lei. Sa merg pe OE sau pe Elring? Mai trebuie sa cumpar altceva in afara de garnituri?

Edited by Brokencyde
Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Vreau sa curat galeria de admisie ( e60LCI ) si cu ocazia asta sa schimb toate garniturile. Mai jos este lista cu codurile garniturilor.

 

6 buc x 11617790198 - 27lei / buc = 162 lei

6 buc x 11612246945 - 28lei / buc = 168 lei

1 buc x 11612245439 - 16 lei / buc = 16 lei

 

Garniturile vor fi cele OE BMW. Totusi am vazut ca este un kit complet de la Elring care costa 155 lei. Sa merg pe OE sau pe Elring? Mai trebuie sa cumpar altceva in afara de garnituri?

 

Toate garniturile astea sunt "vizibile" cand demontezi galeria de admisie?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Crede-ma ca mergeam mult in afara orasului si imi aparea eroarea cu DPF-ul. Daca tot am schimbat toate bujiile, am curatat si galeria de admisie + EGR. Deja am 1200km de cand am schimbat bujiile si nu mai am nicio eroare legata de DPF. Referitor la anvelope, n-am auzit de Barum, poate te ajuta altcineva cu o recomandare pentru bugetul tau. Edited by Brokencyde
Link to comment
Share on other sites

Pai daca de acolo incepe calitatea, eu iau minimul calitatii. Nu vreau calitate mare, dar nici stersaturi de 200 de RON. Daca aveti alta alternativa decat Barum la banii aceia, astept pareri.

 

Runflaturi am pe masina acum, pe drumurile de tara sunt dezastru, rigide ca jantele de tabla, nu se merita. Sa numai aud de runflaturi. Or fi bune pe alte drumuri, nu pe ce avem noi prin tara.

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceti sa pun cu indice XL? Vad ca majoritatea pe 225 50 17 au acest indice, si la Barum la fel. Cei de la magazinele online mi-au zis ca merge sa pun ca BMW-ul E60 e masina grea.

Dpdv al rigiditatii, se aud gropile mai tare in interior cu un XL?

Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ mai pui ceva peste cei 350 ron...gĂŁsești anvelope bune Hankook. Au și specificații bune așa ca e o varianta de luat ĂŽn calcul.

Eu am fost ĂŽn aceeași situație ca tine, dar am preferat sa suplimentez mai mult bugetul și am luat Goodyear. Sunt super mulțumit de ele.

Hankook am avut pe E90 și au ok, spre deosebire de alte mĂŁrci medii ( Kumho, Semperit, Barum etc)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.