Jump to content

Preturi intretinere si reparatie BMW


Recommended Posts

Guest CosmaCosmin

Dupa ce mi-a aparut ca filtrul de particule este infundat, m-am dus imediat la un tester ca sa vad care este problema. Am banuit inca de la inceput ca s-ar putea sa fie o bujie sau releul defect si s-a confirmat la diagnoza ( erau 2 bujii arse ). Daca in urma regenerarii filtrul inca este infundat, il poti trimite la Ordoheiu Secuiesc pentru o curatare ( iti da garantie 14 luni fara limita de km ). Eroarea pentru DPF este cea din imaginea din link

 

te rog include detalii despre cei care reconditionaza DPF

:-)

 

merci frumos

Link to comment
Share on other sites

Apropos de revizie, am cumparat un F15 cu 25000 km in bord de la un dealer din Romania. I_am rugat sa-mi faca si prima revizie, prima data mi-au spus ca nu cere masina, dupa niste discutii cu ei au acceptat sa mi-o faca,Am facut 2000 de km cu masina iar in bord imi arata ca mai am 20000 pana la urmatoarea revizie, le-am spus ca in ritmul asta in 6000 km trebuie sa fac revizia. Raspunsul lor a fost ca am mers prea mult prin oras si ca asa se intampla pana se stabilizeaza.Nu stiu ce sa zic, am avut un E70 cumparat de nou tot de la ei si n-am patit asa ceva.Eu suspectez ca nu mi-au schimbat uleiul ci doar mi-au facut setarea in bord. Ceva pareri? Spete asemanatoare?
Link to comment
Share on other sites

Da, masina a fost noua, in rodaj cu uleiul original, din fabrica.

..reprezentanta nu ti-a spus ca ar trebui sa lasi uleiul de rodaj sa isi faca treaba si apoi poti sa schimbi uleiul si la 5 mii de km daca vrei?

 

Faptul ca trebuie sa lasi uleiul de rodaj sa isi faca treaba e un "must" (pe englezeste) categoric. Am inteles ca se merge pana acolo incat acel surub de la baie este special care se arunca ulterior si ca orice schimb de ulei (de rodaj) invalideaza motorul.

 

(Eu nu am masina de noua... sa stiu cu certitudine personal DAR mi se pare firesc, iar acestea sunt lucruri care subt aflata de pe forumuri bmw straine mai exact de pe taram american.)

 

Nu stii daca uleiul a fost schimbat(dat jos) pe sus pe la gura de umplere sau pe jos pe la surubul din baia de ulei!?

Uleiul de rodaj contine foarte mici/(mult mai multe in primul schimb) particole de metal care se elimina mult mai sigur pe jos dupa o preincalzire (cu motor cald-fierbinte) pentru a elimina riscul depunerilor pe fundul baii si ca atare ramananad in baie.

 

Ai idee daca schimbul sa facut imediat ce ai ajuns la dealer sau dupa cateva ore?

Link to comment
Share on other sites

..reprezentanta nu ti-a spus ca ar trebui sa lasi uleiul de rodaj sa isi faca treaba si apoi poti sa schimbi uleiul si la 5 mii de km daca vrei?

 

Nu, nu au spus nimic. Ca sa il citez pe agentul care mi-a livrat-o si mi-a inmanat cheile: "acum poti sa te urci si sa ii dai talpa pana in Italia si inapoi... si nu are nimic" . Mi-au spus ca la motoarele noi, nici nu trebuie rodaj si abia dupa primii 30k km trebuie sa ma mai intorc. Oricum, intervalele de 30k mi se par exagerat de lungi, si din acest motiv am revenit la 15k .

 

Nu stii daca uleiul a fost schimbat(dat jos) pe sus pe la gura de umplere sau pe jos pe la surubul din baia de ulei!?
.

 

Uleiul a fost dat cu motorul cald, dupa un drum de 45 de minute de acasa, pana la dealer. Am stat chiar la ei in birouri, si dupa 30 de minute masina a fost gata. Nu pot insa sa spun, cu exactitate, cum / pe unde s-a dat jos uleiul "de rodaj", dupa primii 15k km. Probabil ca a fost scos pe jos, pe la surubul din baia de ulei. Voi mai trece pe la ei, si revin cu informatii.

Link to comment
Share on other sites

Revizie ulei + filtre la un BMW E46 320D, non-facelift , an 2000 : 500 lei doar filtrele,care sunt toate MANN, plus ulei original de BMW 5W30 ! :)

Cat ai dat pe fiecare filtru si de unde le-ai luat? Eu la e46 gasit toate filtrele Mann cu 300 lei.

Link to comment
Share on other sites

..reprezentanta nu ti-a spus ca ar trebui sa lasi uleiul de rodaj sa isi faca treaba si apoi poti sa schimbi uleiul si la 5 mii de km daca vrei?

 

Faptul ca trebuie sa lasi uleiul de rodaj sa isi faca treaba e un "must" (pe englezeste) categoric. Am inteles ca se merge pana acolo incat acel surub de la baie este special care se arunca ulterior si ca orice schimb de ulei (de rodaj) invalideaza motorul.

 

(Eu nu am masina de noua... sa stiu cu certitudine personal DAR mi se pare firesc, iar acestea sunt lucruri care subt aflata de pe forumuri bmw straine mai exact de pe taram american.)

 

Nu stii daca uleiul a fost schimbat(dat jos) pe sus pe la gura de umplere sau pe jos pe la surubul din baia de ulei!?

Uleiul de rodaj contine foarte mici/(mult mai multe in primul schimb) particole de metal care se elimina mult mai sigur pe jos dupa o preincalzire (cu motor cald-fierbinte) pentru a elimina riscul depunerilor pe fundul baii si ca atare ramananad in baie.

 

Ai idee daca schimbul sa facut imediat ce ai ajuns la dealer sau dupa cateva ore?

 

Câte aberații :))))

 

..reprezentanta nu ti-a spus ca ar trebui sa lasi uleiul de rodaj sa isi faca treaba si apoi poti sa schimbi uleiul si la 5 mii de km daca vrei?

 

Faptul ca trebuie sa lasi uleiul de rodaj sa isi faca treaba e un "must" (pe englezeste) categoric. Am inteles ca se merge pana acolo incat acel surub de la baie este special care se arunca ulterior si ca orice schimb de ulei (de rodaj) invalideaza motorul.

 

(Eu nu am masina de noua... sa stiu cu certitudine personal DAR mi se pare firesc, iar acestea sunt lucruri care subt aflata de pe forumuri bmw straine mai exact de pe taram american.)

 

Nu stii daca uleiul a fost schimbat(dat jos) pe sus pe la gura de umplere sau pe jos pe la surubul din baia de ulei!?

Uleiul de rodaj contine foarte mici/(mult mai multe in primul schimb) particole de metal care se elimina mult mai sigur pe jos dupa o preincalzire (cu motor cald-fierbinte) pentru a elimina riscul depunerilor pe fundul baii si ca atare ramananad in baie.

 

Ai idee daca schimbul sa facut imediat ce ai ajuns la dealer sau dupa cateva ore?

 

De fapt când dai 50 mii pe mașina noua, plĂŁtești doar acel prin ulei

Link to comment
Share on other sites

Apropos de revizie, am cumparat un F15 cu 25000 km in bord de la un dealer din Romania. I_am rugat sa-mi faca si prima revizie, prima data mi-au spus ca nu cere masina, dupa niste discutii cu ei au acceptat sa mi-o faca,Am facut 2000 de km cu masina iar in bord imi arata ca mai am 20000 pana la urmatoarea revizie, le-am spus ca in ritmul asta in 6000 km trebuie sa fac revizia. Raspunsul lor a fost ca am mers prea mult prin oras si ca asa se intampla pana se stabilizeaza.Nu stiu ce sa zic, am avut un E70 cumparat de nou tot de la ei si n-am patit asa ceva.Eu suspectez ca nu mi-au schimbat uleiul ci doar mi-au facut setarea in bord. Ceva pareri? Spete asemanatoare?

 

Eu am pĂŁțit la fel, am schimbat uleiul la MHS Militari, iar dupĂŁ 6000 km ĂŽmi aratĂŁ ca mai pot merge 20mii. BineĂŽnțeles a scĂŁzut treptat, dupĂŁ 1 mie scĂŁdea 2 mii, chiar am urmĂŁrit. Nu am mai pĂŁțit niciodatĂŁ asta, ĂŽnainte având e46 și e90 (8 ani in total)...

Pentru mine nu este clar dacĂŁ intr-adevĂŁr au schimbat uleiul. Cred ca doar mi-au luat banii și atât. Vreau sa schimb uleiul din nou ca sa pot sta liniștit.

Nu recomand la nimeni MHS Militari!

Link to comment
Share on other sites

Eu am pățit la fel, am schimbat uleiul la MHS Militari, iar după 6000 km îmi arată ca mai pot merge 20mii. Bineînțeles a scăzut treptat, după 1 mie scădea 2 mii, chiar am urmărit. Nu am mai pățit niciodată asta, înainte având e46 și e90 (8 ani in total)...

Pentru mine nu este clar dacă intr-adevăr au schimbat uleiul. Cred ca doar mi-au luat banii și atât. Vreau sa schimb uleiul din nou ca sa pot sta liniștit.

Nu recomand la nimeni MHS Militari!

...intr-adevar cel mai bine ar fi sa te asiguri ca ti-au pus si uleiul! ;)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Daca tot a venit vorba despre revizia masinii, ce mazine recomandati?

Autokarma, Epiesa , parca nu prea am asa incredere ca sunt de calitate, chiar si uleiul BMW, filtre MANN decare am pus..

Am luat filtrul epurator((VAICO), imi cam pare chinezarie, suruburile de o mare proasta calitate, s-a stricat capul imbus de la o simpla strangere cu mana, ma gandesc sa iau altul....

 

Uleiul, BMW 5w30, luat de la autokarma, incepe sa mi-l pape dupa 5000 km, e clar ca e slab calitativ....

Link to comment
Share on other sites

Daca tot a venit vorba despre revizia masinii, ce mazine recomandati?

Autokarma, Epiesa , parca nu prea am asa incredere ca sunt de calitate, chiar si uleiul BMW, filtre MANN decare am pus..

Am luat filtrul epurator((VAICO), imi cam pare chinezarie, suruburile de o mare proasta calitate, s-a stricat capul imbus de la o simpla strangere cu mana, ma gandesc sa iau altul....

 

Uleiul, BMW 5w30, luat de la autokarma, incepe sa mi-l pape dupa 5000 km, e clar ca e slab calitativ....

 

Scuze pentru neindemanare.Ce masina ai? Eu am 320d 163cp si imi mananca cam 1l din uleiul ĂŁsta la 3000 de km.Luat de la e-piesa.Daca ĂŁsta e slab(contrafacut), unde-l gĂŁsesc pe cel ĂŽn regulĂŁ? Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca la momentul asta BMW a trecut de la uleiuri Castrol la Shell... Acum 2 ani am avut si eu aceleasi probleme cu mancatul uleiului la un e90 323d si am trecut pe Shell (adica exact ce recomanda BMW, de la BMW dar uleiul nou)... Nu a mai mancat aproape nimic... Problema e ca daca cumparati online de pe la tot felul de magazine (si nu vreau sa ii jignesc) e posibil ca desi indicativul BMW sa fie cel corect in sticla sa aveti Castrol nu Shell pentru ca or mai fi ramas stocuri sau oricum lumea nu stie si nu poate verifica... Edited by crisjohn
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai mergi tu la magazin si intreaba-l pe ala daca ce vinde el in cutia aia pe care scrie BMW e Shell sau Castrol... In plus problema era ca uleiul Castrol incepuse sa fie falsificat serios sau asta era informatia mea... Deci, daca vezi Longlife 04 sua orice alt indicativ, etc pe ambalaj fara ca el sa te minta iti poate vinde vechiul Castrol sau noul Shell... Si daca nu crezi vino cu detalii sau altfel consider ca faci misto... la mine e verificata avand in vedere ca am cumparat de la magazin Longlife, pus in motor si papa ca prostul, mers la BMW pus Longlife acelasi ulei si gata problema... am investigat si mi s-a explicat diferenta... pe cutie nu scrie providerul deci, ura si la gara... Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna "ulei de rodaj" si ce "treaba" ar trebui sa faca intr-un motor nou? Intreb pentru ca am motor nou-nout, si in el e bagat Castrol conform etichetei

Eu stiu ca se pune un ulei oarecum diferit de cel care se pune in mod curent.

Nu am dovezi dar stiu ca e bine sa ai habar de ce se intampla in nou tau motor cu ardere interna:

https://www.autoevolution.com/news/engine-break-in-what-you-need-to-know-91979.html

 

Si mai stiu ca prima revizie trebuie facuta la BMW pentru garantie valida.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Toate reviziile trebuie facute la ei cat timp ai garantie... eu asa stiu... in rest eu am preferat sa respect manualul si atat... 2000 de km sub 170 si sub 3500 ture (parca) dupa care cu grija pana in 5000 km... atat si nimic mai mult... uleiul il schimb cand zice masina pentru ca e in garantie si nu imi bat eu capul... sfatul meu e sa luati si garantia extinsa pe 5 ani... dormiti linistiti garantat... pachetul de garantie extinsa poate fi luat dupa achizitia masinii in primele 3 luni... Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cine imi poate spune si mie care este diferenta dintre cele doua seturi de placute? Amandoua sunt ATE, corespund aceluiasi cod OEM, dar au preturi diferite. De ce?

 

https://www.piese-auto.ro/set-placute-frana-ate-13-0460-3857-2-artprod-10484538.htm

 

https://www.piese-auto.ro/set-placute-frana-ate-13-0470-3857-2-artprod-10650462.htm

Edited by RoberTINO
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.