Jump to content

Preturi intretinere si reparatie BMW


Recommended Posts

racordul este undeva intre 100 si 150 lei chiar mai mult .. depinde de producator , manopera undeva la 100 lei , la mine total a fost 250 lei cu racord Bosal

 

Racordul flexibil costa in functie de calitate. Unul mai bun, gen Eberspacher e vreo 300 de lei. Plus sudura pt inox/manopera inca vreo 2 300 lei.

Link to comment
Share on other sites

Racordul flexibil costa in functie de calitate. Unul mai bun, gen Eberspacher e vreo 300 de lei. Plus sudura pt inox/manopera inca vreo 2 300 lei.

 

eu am gasit 100 lei pe bosal si dupa 70 mii km inca era ok cand am vandut masina , posibil sa mai tina 15-20 mii , conteaza si calitatea ! este foarte adevarat dar conteaza foarte mult cum este sudat acolo sa nu stea fortat ca se duce dracu repede :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Salut, nu de mult am achizitionat un BMW 320d an de productie 11/2006.Trebuie sa ii fac schimbul de ulei si filtre.As vrea sa stiu cam cat ar costa asta si daca imi puteti recomanda un service in Bucuresti la care sa merg.Multumesc anticipat.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

schimb ulei+filtru ulei, inlocuit lichid frana si revizie=1200 RON la BanatCar

filtru aer original cumparat de la BanatCar si inlocuit de mine 210 RON

pentru F10 520i

 

am vrut sa cumpar de pe epiese.ro filtre polen si aer originale si pe site apareau ca fiind disponibile dar dupa ce am dat comanda m-au sunat si au spus ca nu sunt disponibile oferindu-mi aftermarket. este a 2-a oara cand patesc acest lucru cu ei. parerea mea e ca sunt de evitat. nu sunt seriosi

Edited by soryn37
Link to comment
Share on other sites

am vrut sa cumpar de pe epiese.ro filtre polen si aer originale si pe site apareau ca fiind disponibile dar dupa ce am dat comanda m-au sunat si au spus ca nu sunt disponibile oferindu-mi aftermarket. este a 2-a oara cand patesc acest lucru cu ei.

parerea mea e ca sunt de evitat. nu sunt seriosi

corect. sunt de evitat.

data viitoare suna-i tu si intreaba daca au pe stoc.

nu accepta compromisuri mai ales cand iti propui sa schimbi piese la care manopera este mare.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare,

Poate s-a lovit cineva de problema care ma frĂŁmânta. In Februarie 2019 expira pachetul de service inclus. In bord imi arata ca as mai avea 10k km pana la revizie, dar probabil voi mai face doar inca vreo 4K km pana atunci. Ce șanse am sa fac revizia gratuit ( mai ales ca e vb de Insepction II) in Februarie, deși cel mai probabil in bord nu va arata ca e cazul sa o fac?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ca tot se vorbeste despre revizii pe aici..eu am comandat de pe emag si filtre si ulei ( filtre MANN iar uleiul cel de BMW 5W30) filtrele erau vandute de epiesa iar uleiul de emag.Ati avut experiente proaste cu produsele astea? Sunt ok? Ce ulei si filtre recomandati si de unde?

 

O alta intrebare legata de nuca de la schimbator, unde gasesc una exact ca cea originala? Sau cea originala se poate restaura? La mine s-a cam dus destul de mult din gri-ul de pe schimbator.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...

Salutare. Ce parere aveti despre produsele de reĂŽntinerire produse de cauciuc cu ceva de genul de mai jos?

 

https://www.amazon.com/gp/aw/d/B000NVW1LM/ref=ox_sc_act_image_1?smid=ATVPDKIKX0DER&psc=1

 

Ma tenteaza sa comand unul sa vad cum e. Cica il pot adauga in licidul de racire motor,ulei,lichid servo si opreste pierderile/ scurgerile de lichid prin "ĂŽnmuierea" garniturilor,oring-urilor si cam tor ce este de cauciuc inclusiv furtune. Redevin flexibile,elastice.

Sunt conștient ca tot mai sanatos e sa schimbi elementul respectiv dar pentru scurgeri minore nu se merita atata manoperĂŁ cu demontare si remontare.

Voi ce ziceti? Ati pus asa ceva in masinile voastre? Ce produse ati folosit sau stiti care ar fi inlocuitorul celui postat de mine in link? Mersi si bafta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Salut,

 

recomandati vreun service care ar accepta si piese de la client?

Cel mai probabil, va trebui sa schimb galeria de admisie. Am o ruda in Germania care ma poate ajuta cu piese la 50% din pret. O galerie de admisie la service costa vreo 3500lei, in timp ce eu o iau la max 1500lei.

 

Stici pe cineva de incredere?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Revizie ulei Ăâ˘i filtre originale , fĂŁcutĂŁ la bForce cu 1150 lei .

DistribuĂâşie schimbatĂŁ la FRK Service , preĂâş 3.800 lei .

Tot la FRK un schimb de ulei la cutia 8hp50Z cum o am eu , costa 1.700 lei .

MaĂâ˘ina este un F30lci cu motor B47 .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

 aici zice prin comment 

This is correct. The spark plug service is connected to your oil service CBS (Condition based service). It is estimated 10,000 miles per oil service or roughly 12 month. depending on your driving or even if you do your oil changes before the due date this will change the estimated mileage. You would need to keep count of your oil changes until you reach 6. Then you can pair your spark plug replacement with that oil change. Unfortunately there is no way to see the current counter unless you get a key read from a dealer key read.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.