Jump to content

Preturi intretinere si reparatie BMW


Recommended Posts

umm...sa vad daca inteleg bine:voi spuneti sa schimbi si discurile de frana la fiecare schimb de placute? :blink:

De discurile mele din '90 ce sa mai zic.Ca sa nu mai spun ca ar costa o avere sa faci asa ceva. Poate n-am inteles eu ca lumea.(sper) :)

Link to comment
Share on other sites

umm...sa vad daca inteleg bine:voi spuneti sa schimbi si discurile de frana la fiecare schimb de placute? :blink:

De discurile mele din '90 ce sa mai zic.Ca sa nu mai spun ca ar costa o avere sa faci asa ceva. Poate n-am inteles eu ca lumea.(sper)  :)

37537[/snapback]

 

 

Daca masori discurile dupa un rand de placute ,vei vedea ca sunt aproape de limita maxima admisa.

Link to comment
Share on other sites

Si ale mele cum au rezistat atata?Ma rog, cred ca or fi fost ele schimbate candva in cei 150mii de km, dar oricum. Eu la urmatorul rand de placute trebuie sa le schimb ca sunt cam la minim. :)

37543[/snapback]

 

 

Au fost schimbate sigur.

 

Daca nu este in garantie este ok.Treaba ta ce faci.

 

Daca masina este in garantie se schimba treaba.Dupa ce schimbi placutele de frana ,la cateva mii de km discurile depasesc gradul de uzura admis.

 

Nu mai zic daca exista probleme la franare datorita discurilor ovalizate si iti schimbi doar placutele.Platesti zeci de milioane :) si masina are vibratii la franare.Nu se practica schimbul de discuri ,datorita preturilor (nesimtite :blink: ).

 

Daca masina respectiva are un accident si se constata ca discurile au fost sub limita de uzura ,serviceul care a schimbat placutele poate fi dat in judecata :)

 

Este adevarat,in Romania nu se intampla asa ceva(inca).

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Masina este in garantie si cei de la Bavaria nu si-ar permite sa lase neschimbate niste discuri de frana sub grosimea minima. Nu mai vorbesc ca discurile ca si placutele se platesc fiind consumabile si asta inseamna niste bani in plus incasati de ei.

Nu rateaza ei prilejul de a te barbierii de ceva bani in plus....si asta in modul cel mai legal cu putinta. Un exemplu este ca la revizia asta, printre altele, mi-au umplut si rezervorul spalatorului de parbriz cu solutie "BMW"( :) ) pe care am platit o caruta de bani. Si asta fara sa-i roage nimeni... :blink:

Am discutat cu seful atelierului pe tema asta pentru ca planuiam ca in viitor, la schimbarea discurilor (...daca tot trebuie schimbate...), sa le inlocuiesc pe cele OEM cu unele Brembo. Raspunsul a fost ca sunt inca in limitele de grosime acceptate si nu are rost sa la schimb acum. Deci ramane la urmatoarul rand de placute.

Si sincer, nu am auzit (nici la alte marci) ca la primul schimb de placute de frana sa schimbi si discurile. Asta daca nu participi la raliuri!. Asa ar fi ideal dar seamana a aruncat bani pe fereastra.....

Dupa schimbul de placute masina franeaza perfect si nu se simt nici un fel de socuri sau vibratii in timpul franarii. :)

Link to comment
Share on other sites

mai legal cu putinta. Un exemplu este ca la revizia asta, printre altele, mi-au umplut si rezervorul spalatorului de parbriz cu solutie "BMW"( :) ) pe care am platit o caruta de bani. Si asta fara sa-i roage nimeni... :)

Am discutat cu seful atelierului pe tema asta pentru ca planuiam ca in viitor, la schimbarea discurilor (...daca tot trebuie schimbate...), sa le inlocuiesc pe cele OEM cu unele Brembo. Raspunsul a fost ca sunt inca in limitele de grosime acceptate si nu are rost sa la schimb acum. Deci ramane la urmatoarul rand de placute.

Si sincer, nu am auzit (nici la alte marci) ca la primul schimb de placute de frana sa schimbi si discurile. Asta daca nu participi la raliuri!. Asa ar fi ideal dar seamana a aruncat bani pe fereastra.....

Dupa schimbul de placute masina franeaza perfect si nu se simt nici un fel de socuri sau vibratii in timpul franarii. :)

37550[/snapback]

 

 

Nu are legatura cu raliul :w00t:

 

Cand schimbi data viitoare placutele,roaga-i sa masoare grosimea discurilor.Dupa care, compara cu valoarea minima admisa.Astept raspunsul aici :D .De fapt nu mai zic nimic ,poate citeste cineva de la BMW ,si cine stie ce idee ii vine :)

 

Sa schimbi discurile impreuna cu placutele ,ar trebui ca dealerul sa iti ofere un pret avantajos. :) .

 

Cat despre solutia originala BMW :) pentru parbriz ,ce sa mai zic!

 

Sunt sigur ca este aberant de scumpa.Ce sa-i faci, BMW -ul in Romania se respecta. :)

De ce sa cumperi o solutie ieftina pentru parbriz si clientul sa fie multumit?! :blink:

 

Cat este ora de manopera?

Link to comment
Share on other sites

Pe langa preturile de preturi mai este si timpul de asteptare mare PENTRU PIESE, am asteptat si o luna pt. nu mai stiu ce piesa, binenteles termenul dat de ei este de maxim 3 saptamani. Eu de 2 saptamani astept sonda din rezervor si mai am de asteptat cateva zile! Daca stiam comandam piesa de la un magazin de piese auto si sigur venea mai repede. :blink:
Link to comment
Share on other sites

stati un pic ... cum ziceti ca trebuie schimbate discurile ??/ la mine discurile sunt tocite sub un mm ( zic eu ) si tre sa schimb placutele. Am luat din Germania masina..... ce sa inteleg ?!?!?!? Care e cota maxima de uzura la discuri ??? Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Contempo Brasov...E46 330xi - revizia la 42.000 km...schimbat uleiul si toate filtrele, placute de frana spate + fata, control fluide, reglat frana de mana, schimbat lamele stergatoare...spalat motor ( :) ) ...plus manopera...nu am factura la mine ca sa dau mai multe amanunte dar totalul a fost 27.500.000 lei...ieftin ca braga.

Mi-au mai verificat si consumul aratat de computer care de la ultima revizie mergea total aiurea...Acum e OK. Am bagat masina in service la 13:00 si la 17:00 era gata...

37144[/snapback]

 

Mai tii minte cam cat au fost placutele ?

S-a aprins beculetul si vreau sa stiu cat pregatesc :blink:

Link to comment
Share on other sites

Contempo Brasov...E46 330xi - revizia la 42.000 km...schimbat uleiul si toate filtrele, placute de frana spate + fata, control fluide, reglat frana de mana, schimbat lamele stergatoare...spalat motor ( :blink: ) ...plus manopera...nu am factura la mine ca sa dau mai multe amanunte dar totalul a fost 27.500.000 lei...ieftin ca braga.

Mi-au mai verificat si consumul aratat de computer care de la ultima revizie mergea total aiurea...Acum e OK. Am bagat masina in service la 13:00 si la 17:00 era gata...

37144[/snapback]

 

 

...si tot in pretul asta am uitat sa amintesc si de schimbatul bujiilor...vreo 6 la numar...

Link to comment
Share on other sites

Mai tii minte cam cat au fost placutele ?

S-a aprins beculetul si vreau sa stiu cat pregatesc :blink:

39167[/snapback]

 

 

oricum dupa ce s-a aprins senzorul in bord am mai mers cam 2500 de km...la service, dupa schimb mi-au spus ca mai puteam merge inca 1500-2000 km in siguranta...asa ca ai timp...

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat placutele azi(fata+spate).Toata afacerea a fost ~12,5 milioane :blink:

Pe langa placute au mai intrat sigurantele de la etrieri,senzorii si "pasta placute frana"(nu stiu la ce foloseste :) )

 

Am schimbat si bratele inferioare fata+bucsi(in garantie)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Cam tarziu...dar acum am gasit factura. Revizia la 50 mii E46 330xi:

Valorile sunt in euro, fara TVA

-Inspectie 43.00;

-inlocuit bujii 19.35;

-inlocuit filtru carburant 12.90;

-inlocuit cartus filtru aer 4.30;

-inlocuit placute frana fata 17.20;

-inlocuit placute frana spate 17.20;

-inlocuit senzor placute fata 8.60;

-inlocuit senzor placute spate 8.60;

-inlocuit lama stergator dr 4.30;

-inlocuit lama stergator stg 4.30;

-colier 2.04;

-filtru ulei 11.48;

-Spark Plug 98.04;

-Filtru Comb 70.61;

-Filtru aer 22.82;

-Placute frana fata 83.70;

-Placute frana spate 73.58;

-Senzor placute fata 13.03;

-Senzor placute spate 13.03;

-Wiper Blade 15.40;

-Filter 35.91;

-Lichid spritiera 3.22;

-Ulei Motor 5W40 55.25;

 

Total cu TVA = 759.06 euro :blink:

Edited by 330xi
Link to comment
Share on other sites

-Placute frana fata                83.70;

-Placute frana spate              73.58;

-Senzor placute fata              13.03;

-Senzor placute spate            13.03;

 

59559[/snapback]

 

foarte ieftine placutele... watch mine 525iA E60 decembrie 2003

 

edit: in RON preturile la mine... si la Filaret

post-251-1134027619_thumb.jpg

Edited by bogdan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.