Jump to content

Preturi intretinere si reparatie BMW


Recommended Posts

Cat de des trebuie schimbata cureaua la alternator? Ca asta nu inteleg eu. Si cat costa o revizie la reprezentanta (evident costa mai putin in alte parti dar eu vreau sa stiu in la ce sa ma astept in varianta cea mai rea).

La mine nu stiu daca a fost schimbata, cand a fost schimbata, dar avea mici crapaturi mecanicul a zis ca nu e un capat de lume daca o las asa dar am preferat sa o schimb.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Obrazul subtire...

Astazi, la Filaret, revizie dupa doi ani (8000 km) , masina avand in total 45960 km (preturile in RON):

- manopera - 802,15 (incluzand si demontat-montat o portiera care nu se deschidea cum trebuie)

- set placute frana fata BMW - 504,43

- lichid frana BMW - 34,71

- lavete bumbac 5 bucati ( :twoup: ) - 2,94

- curatitor frana - 9,98

- filtru ulei BMW - 85,83

- filtru motorina BMW - 234,01

- colier BMW 2 bucati - 6,16

- filtru aer BMW - 219,75

- microfiltru 2 bucati - 330,74

- ulei BMW 5W30 - 413

- epurator - 172,13

- apa distilata - 7,80

- antigel original BMW - 110,41

 

Total (ucigator :twoup: ) 2934,04

 

Lasand gluma la o parte am de admirat politetea, promptitudinea si rapiditatea. Masina a fost dusa la ora 8, am luat-o la ora 14. Nu am pierdut nici macar 5 minute sa astept aiurea dupa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Total (ucigator :twoup: ) 2934,04

 

 

si mie imi place cum lucreaza la filaret, sint foarte buni si sint singurii care m-au sunat la 2 zile dupa ce am fost la ei sa ma intrebe daca e ok, daca fucntioneaza ce mi-au facut si daca sint multumit

iar totalul, avand in vedere ca e la 2 ani, nu e asa ucigator :twoup:

Edited by valtheval
Link to comment
Share on other sites

Obrazul subtire...

Astazi, la Filaret, revizie dupa doi ani (8000 km) , masina avand in total 45960 km (preturile in RON):

- manopera - 802,15 (incluzand si demontat-montat o portiera care nu se deschidea cum trebuie)

- set placute frana fata BMW - 504,43 Textar 270 (manopera 35 lei in service nu pe bordura)

- lichid frana BMW - 34,71

- lavete bumbac 5 bucati ( :twoup: ) - 2,94

- curatitor frana - 9,98 asta e ieftin :D

- filtru ulei BMW - 85,83 MANN 35 lei *

- filtru motorina BMW - 234,01 MANN 110-170 lei *

- colier BMW 2 bucati - 6,16

- filtru aer BMW - 219,75 MAHLE 110 lei *

- microfiltru 2 bucati - 330,74 MAHLE 110 lei (carbon activ) * *manopera 45 lei (in service nu pe bordura)

- ulei BMW 5W30 - 413

- epurator - 172,13

- apa distilata - 7,80

- antigel original BMW - 110,41

 

Total (ucigator :twoup: ) 2934,04

 

Lasand gluma la o parte am de admirat politetea, promptitudinea si rapiditatea. Masina a fost dusa la ora 8, am luat-o la ora 14. Nu am pierdut nici macar 5 minute sa astept aiurea dupa ceva.

 

 

Concluzia e... ca e foarte scump

Link to comment
Share on other sites

320d E46 2001 facelift

 

Filtru epurator - 140 ron

Debitmetru Bosh nou - 980 ron

Furtunase vacum - 20 ron

Sigla BMW capota - 110 ron (AB)

Solutie BMW curatat bord/plastice - 32 ron (AB)

Spuma BMW curat piele - 42 ron (AB)

Crema BMW tratament piele - 98 ron (AB)

 

Deocamdata cam atat.

Link to comment
Share on other sites

:twoup: E scump, dar masinuta asta merita tot ce e mai bun.

Asa este insa preturile sunt exagerate. :twoup:

 

Mai ales manopera pentru schimbarea filtrelor de polen.

 

Aproape 500 000 pentru o chestie pe care o faci in 30 de secunde sau in 2 minute daca indepartezi toate frunzele si mizeria din carcasele filtrelor.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Manopera detaliat:

inlocuit ulei + filtru ulei motor 56,62

inlocuit placute frana fata (include inlocuit senzor) 75,50 (da' unde o fi senzorul ca eu nu am platit unul nou,cred ca s-a pastrat cel vechi)

inlocuit lichid frana 113,25

inlocuit filtru motorina 28,31

inlocuit filtru aer 113,25 (aici mi se pare cam scump)

inlocuit microfiltru 18,87 (aici e rezonabil , stiam si eu sa fac asta ,scuteam de-o pizza :twoup: ,plus ca scrie doar 1 bucata si sunt doua)

inlocuit epurator 168,87 (aici e ca la faianta, cat e m2 atat e si manopera , filtrul e vreo 170 ron... :D )

inlocuit lichid racire 113,25

demontat-montat usa spate - 113,25

 

Dupa cum se remarca , marea majoritate a operatiilor costa 113, 25 ron corespunzator unei ore de manopera.

Mie mi se pare insa ca cele mai grele operatiuni costa mai putin (ca de ex inlocuit placute fata de inlocuit filtru aer).

Dar la cat ma pricep eu :twoup: ...

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am gasit plasticul de la oglinda dreapta spart. Intrucat nu am apucat sa inmatriculez masina, nu am CASCO, deci voi suporta din buzunar cheltuiala.

A mai patit cineva asa ceva? Si daca da, cat a costat si la ce service?

Multumesc.

 

PS - Masina e cea din semnatura

Link to comment
Share on other sites

e46 320d 2004 touring

 

colier - 4,40

filtru ulei motor - 67,87

filtru motorina - 156,75

filtru aer - 146,41

microfiltru instalatie A.C./ clima - 102,52

lichid frana 0.30 - 45.64

Ulei motor 5W30 (?marca nu a scris-o speram sa fi fost Castrol) - 402.33

 

reglaj frana stationare - 40

constatatre punte fata+spate - 40

inlocuit filtru aer - 79,98

test frana la stand reglementare RAR - 50

inlocuit lichid frana - 60

inspectie I - 150

 

 

CENTRALIZATOR:

 

a. Manopera - 419,98

b. Piese - 925.92

c. TVA 19% din a+b :twoup:

 

GRAND TOTAL: 1,601.62 ron

 

 

Am decis sa fac revizia din cauza ca imi scria in bord 4550 km pana la urmatorul schimb de ulei. Din cauza ca plec din tara pe la jumatatea lui Septembrie am zis sa fac revizia completa, ca sa scap de o grija si sa .... ma simt mai in siguranta.

 

Am venit si cu niste probleme acolo care .... din pacate nu s-au rezolvat in totalitate, si anume:

 

- vibratie foarte subtila a volanului intre 120 - 140 km/h (inainte de viteaza asta nu face si nici dupa)

- frana de mana tinea foarte sus (remediat, dar daca o accelerez la 2500 rpm tot plec cu ea de pe loc ..... )

- rabatarea banchetei era posibil doar 50%. Adica doar cea din dreapta, cea din stanga nu mai functiona clema de care tragi sa o rabatezi, sarise un arc. A spus ca acel arc trebuie comandat ... so, we wait

 

Din cauza programului strans pe care il am, nu am putut sa fiu prezent la revizie, drept urmare am trimis pe altcineva ... sa astepte in locul meu. La telefon mi s-a spus foarte clar ca mai mult de 3-4h nu are cum sa dureze. Am fost programat cu 3 saptamani inainte pt. astazi la ora 8.00 AM. La ora 8.05 AM masina a fost acolo. La ora 2.45 PM aprox intra la spalat. A spus ca spala si motorul ... nu l-a spalat. Am intrebat de ce a durat atat de mult, a dat din umeri si a zis ca a fost si pauza de masa, multe masini, etc. Probabil cocalarii negrii la 145kg cu ceafa lata in X6 alb. In sfarsit, asta e. Bine ca a terminat pana la urma.

 

Intrebare catre voi, cu siguranta aveti un raspuns, pt ca eu nu prea am. Sper sa pot descrie clar problema/nelamurirea/schimbarea.

 

Inainte de revizie, sa zicem in treapta a 2-a, mergand constant/usor turand pana pe la 2300 - 2400 rpm, BRUSC daca apasam acceleratia la podea eram lipit in scaun si ajungeam la 3500 rpm, unde ... parca masina imi cerea sa schimb.

ACUM insa, mi se pare ca respectivul 'zvac', forta G, centrifuga, 'lipit in scaun', etc o simt de abia de pe la 2800 rpm si se duce pana pe la 4200 - 4500 :twoup:. Adica masina se tureaza mai repede daca intelegeti ce vreau sa zic. Inainte ajungea mai greu la 3500 de ture si simteam ca dupa nu mai trage. ACUM, trage mai tarziu (parca, pt ca voi mai incerca) si se opreste tot ... mai tarziu.

E de bine sau de rau?

 

Aaaaa, era sa uit, revizia a fost facuta la Automobile Bavaria Baneasa

Link to comment
Share on other sites

Pe banii tai sau CASCO ?

pe banii mei... :twoup:

 

Pai si cum as putea sa o fac pe casco daca as vrea...sa o vopsesc integral...o iau cu cheia cap coada si ma prezint la asigurator? :D

 

Unde as putea vopsi masina in Buc sa iasa super?

Pe la AB cat ar costa :twoup:

 

Daca vrei pe asigurare, merita sa o faci la AB.

 

In cazul in care platesti pe banii tai, cam 1000 euro insa fara factura.

1000 euro...la AB?

Link to comment
Share on other sites

Pe banii tai sau CASCO ?

pe banii mei... :twoup:

 

Pai si cum as putea sa o fac pe casco daca as vrea...sa o vopsesc integral...o iau cu cheia cap coada si ma prezint la asigurator? :twoup:

nu. asa o s-o gasesti in parcare....

asa o sa spun la asigurator....sau stii pe unde stau si iti vin idei :D :D

Link to comment
Share on other sites

Nu te-ai invatat minte dupa schimbul de placute de data trecuta, nu ? :twoup:

Legat de zvac, e OK - s-ar putea datora schimbarii filtrului de aer si combustibil...

 

 

:D Intr-adevar am dat mai mult la placute vs alt service. Am dat sa zicem cu vreo 20-25% mai mult. Dadusem 950 lei, placute fata+sapte+senzori abs+test frane+manopera. In alte parti era vreo 7 mil.

Am mers pe invatarea de minte si am zis ca nu mai calc pe la pungasii de AB. Buuuun, a inceput sa imi cloncane usor o busca daca mergeam pe piatra cubica cu a-ntaia fara sa accelerez. Deci de abia se auzea, dar, tinand mult la masinuta mea, am zis sa ma duc sa fac un 'diagnostic' la un service mai de cartier. Evident mi l-a recomandat un amic, bla bla bla. Mi-au spus baietii ca trebuie schimbata o bucsa si ca recomanda sa le iau pe amandoua, daca schimb ceva, sa fac treaba pana la capat. OKAY, zis si facut. Am comandat bucsile la ei, au spus ca imi cumpara bucsi de M pt ca sunt pline si mai bune. Am zis OK, cu tot cu manopera 500 lei. Problema a fost ca nu am primit in portbagaj cutiile bucsilor noi de M cu bucsile vechi, ci pur si simplu bucsile si atat. O alta problema a fost ca a insistat sa imi tina masina peste noapte acolo si eu am refuzat categoric, deoarece am fost programat. Cat mama dracului putea dura un schimb de bucsi. M-am tiganit cu ei ca nu imi las masina acolo, au inceput sa imi explice ca raman la ei peste noapte masini mai smechere ca a mea ... etc. Asta m-a enervat si le-am zis ca nu las masina in service-ul lor nici daca e Dacie si nu ma intereseaza ce masini 'smechere' cu 500 000 de km raman la ei peste noapte. ASA CA, imi schimba bucsile in 2-3h sau ma duc in alta parte si alea comandate de M si cumparate de ei, sa se spele cu ele pe cap!!! Era ora 9.00 AM, ma invoisem de la serviciu, am zis ca ajung inapoi pana in pranz, a zis ca se apuca de masina si ca dureaza vreo 3h. Am zis sa ma duc la McDonald's sa beau o cafea si sa mananc ceva. M-am intors in ... 30 de min aprox, baietii erau pe afara se plimbau cu masina, faceau teste. I-am intrebat ce fac si au zis "Gata, le-am schimbat, e ok". :twoup: Va dati seama ca am ramas pe interzis, cum dreacu' au reusit sa le schimbe in atat de putin timp si pe mine ma trimiteau acasa pe motivul ca le ia mult. Au inceput sa imi explice ca poate erau blocate suruburile si ca poate trebuia sa dea cu solutie degripanta, isi iau masuri de precautie ei, etc. Am platit, NO TIP si am plecat. M-am dus la o vulcanizare si l-am rugat pe ala sa imi zica ce bucsi mi-a pus, ce scrie pe ele si erau noi si nu mai stiu exact firma dar era firma respectiva care imi spusesra ei.

 

A doua zi, am sunat si la AB, 450 lei aprox manopera + bucsi. Deci si mai ieftin, factura, garantie, etc.

 

Pe principiul 'dai un ban si stai in fata' am o siguranta in plus la AB. Tinand la masina mea foarte mult, ca probabil majoritatea dintre voi, incerc sa evit tepele sau mai bine zis sa pot comenta dupa prin prisma unor documente justificative.

Link to comment
Share on other sites

[...] a inceput sa imi cloncane usor o busca daca mergeam pe piatra cubica cu a-ntaia fara sa accelerez. Deci de abia se auzea, dar, tinand mult la masinuta mea, am zis sa ma duc sa fac un 'diagnostic' la un service mai de cartier. Evident mi l-a recomandat un amic, bla bla bla. Mi-au spus baietii ca trebuie schimbata o bucsa si ca recomanda sa le iau pe amandoua, daca schimb ceva, sa fac treaba pana la capat. OKAY, zis si facut. Am comandat bucsile la ei, au spus ca imi cumpara bucsi de M pt ca sunt pline si mai bune. Am zis OK, cu tot cu manopera 500 lei. Problema a fost ca nu am primit in portbagaj cutiile bucsilor noi de M cu bucsile vechi, ci pur si simplu bucsile si atat. O alta problema a fost ca a insistat sa imi tina masina peste noapte acolo si eu am refuzat categoric, deoarece am fost programat. Cat mama dracului putea dura un schimb de bucsi. M-am tiganit cu ei ca nu imi las masina acolo, au inceput sa imi explice ca raman la ei peste noapte masini mai smechere ca a mea ... etc. Asta m-a enervat si le-am zis ca nu las masina in service-ul lor nici daca e Dacie si nu ma intereseaza ce masini 'smechere' cu 500 000 de km raman la ei peste noapte. ASA CA, imi schimba bucsile in 2-3h sau ma duc in alta parte si alea comandate de M si cumparate de ei, sa se spele cu ele pe cap!!! Era ora 9.00 AM, ma invoisem de la serviciu, am zis ca ajung inapoi pana in pranz, a zis ca se apuca de masina si ca dureaza vreo 3h. Am zis sa ma duc la McDonald's sa beau o cafea si sa mananc ceva. M-am intors in ... 30 de min aprox, baietii erau pe afara se plimbau cu masina, faceau teste. I-am intrebat ce fac si au zis "Gata, le-am schimbat, e ok". :twoup: Va dati seama ca am ramas pe interzis, cum dreacu' au reusit sa le schimbe in atat de putin timp si pe mine ma trimiteau acasa pe motivul ca le ia mult. Au inceput sa imi explice ca poate erau blocate suruburile si ca poate trebuia sa dea cu solutie degripanta, isi iau masuri de precautie ei, etc. Am platit, NO TIP si am plecat. M-am dus la o vulcanizare si l-am rugat pe ala sa imi zica ce bucsi mi-a pus, ce scrie pe ele si erau noi si nu mai stiu exact firma dar era firma respectiva care imi spusesra ei.

 

A doua zi, am sunat si la AB [...]

 

Pana aici am crezut ca vorbesti de AB... se inscrie in comportamentul lor :twoup:.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.