Jump to content

Preturi intretinere si reparatie BMW


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Am sunat mai inainte la reprezentanta BMW Autotransilvania Cluj sa intreb de manopera pentru: schimb lichide (lichid frana, ulei motor si antigel) si consumabile (filtru ulei, filtru motorina, filtru aer, filtre polen).

 

Manopera ar fi, citez "1.500 lei + TVA"

 

Mi se pare mie sau e exagerat de mult??

Vorbisem cu un prieten care se ocupa de chip tuning si are si atelier de service (care e din cluj poate il stie - Juju din Turda) si mi-a zis ca la el manopera ar fi 70,00 lei, fara schimb de lichid de frana, ca nu are pompa de aia.

 

Oricum, la reprezentanta mi-ar scrie kilometri in cartea de service. Dar si asa, nu cred ca operatiunile de mai sus merita 1.800 lei.

 

Ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare mie sau e exagerat de mult??

Este ĂŽntr-adevĂŁr exagerat.

Dacã maºina a ieºit din garanÞie, nu vãd motive pentru a merge la reprezentanÞã.

 

as fi mers doar pt cartea de service. daca vreau sa vand e39-le la un moment dat, sa aiba km trecuti. Atata tot. acuma am 112k si nu e chiar mult.

daca o vand, sa zicem, la 170k, vor fi destui care sa comenteze ca is dati km inapoi, etc...

Link to comment
Share on other sites

Am sunat mai inainte la reprezentanta BMW Autotransilvania Cluj sa intreb de manopera pentru: schimb lichide (lichid frana, ulei motor si antigel) si consumabile (filtru ulei, filtru motorina, filtru aer, filtre polen).

 

Manopera ar fi, citez "1.500 lei + TVA"

 

Mi se pare mie sau e exagerat de mult??

Vorbisem cu un prieten care se ocupa de chip tuning si are si atelier de service (care e din cluj poate il stie - Juju din Turda) si mi-a zis ca la el manopera ar fi 70,00 lei, fara schimb de lichid de frana, ca nu are pompa de aia.

 

Oricum, la reprezentanta mi-ar scrie kilometri in cartea de service. Dar si asa, nu cred ca operatiunile de mai sus merita 1.800 lei.

 

Ce ziceti?

 

Sa fim seriosi.. am schimbat vineri ulei, filtru ulei, filtru de aer.

 

7 litri de ulei BMW longlife04 5w-30 la 40 lei litru 280 lei

1 filtru ulei Mahle 30 lei

1 filtru de aer Bosch 110 lei

___________________

420 lei

 

PS: filtru de polen cu carbon gasesti la 100 de lei... filtru de motorina MANN 130 lei cam asa, toate astea la userul grozadan care este din cluj... si livreaza de obicei in aceeasi zi sau ziua urmatoare.

 

DE km oricum nu-ti bate capul, ca o sa fie care sa nu te creada, si pe langa asta decat sa dea pe masina ta intretinuta si cu km putini cu 1000-1500 mai mult , o sa aleaga o masina rasturnata de 3 ori cu 500 euro sub pretul pietei, asa ca in privinta asta poti sa-ti faci reviziile in alta parte linistit.

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

...

Manopera ar fi, citez "1.500 lei + TVA"

...

 

Probabil era vorba de costul intregii lucrari, inclusiv filtre, ulei, etc.

 

M-am gandit si la asta, cu toate ca am specificat clar si raspicat ca eu am piesele deja si sa imi zica doar cat se percepe manopera.

Link to comment
Share on other sites

...

Manopera ar fi, citez "1.500 lei + TVA"

...

 

Probabil era vorba de costul intregii lucrari, inclusiv filtre, ulei, etc.

 

M-am gandit si la asta, cu toate ca am specificat clar si raspicat ca eu am piesele deja si sa imi zica doar cat se percepe manopera.

 

oricum ar fi e aberant de scump,

Link to comment
Share on other sites

Cei de la BMW Transilvania accepta sa te duci in service cu piesele tale ?

 

Da.

Inainte sa ma apuc sa imi cumpar cele necesare, chiar am fost si am intrebat in ce conditii se trec km in cartea service. Mi s-a spus ca trebuie schimbate toate lichidele + consumabilele, in afara curelelor si rolelor, si ca pot sa merg cu piesele mele, atata timp cat acestea respecta indicatiile date de producator.

De ex, daca m-as duce cu un alt ulei decat 5W30, probabil ca nu ar face schimbul.

Link to comment
Share on other sites

Salut...am vazut ca aici se discuta de preturi si manopere / cat am stat si m-am uitat nu prea am vazut ce vroiam...am o mica problema cu un compact 316i din 98 / in mare ce-am vazut eu ...o planetara fuzeta ceva gen pe romaneste e stramba roata spate :) , diferentialul rupt din suport...aripa dreapta fata infundata partea din spatele rotii + prag infundat, nasul numai e + sticla la un far ...si sunt curios cam cat m-ar costa toata treaba asta la un service (din bucuresti)..intreb pentru ca masina este in provincie si ca sa nu vin cu ea in bucuresti degeaba , gen sa-mi ceara prea mult ...prostia e ca nu pot avea banii rapid ..daca intelegeti ! si dupa raman cu ea si n-am unde sa o tin ...si nu-mi convine sa o aduc si sa o duc ! imi cer scuze pt offtopic..

 

 

daca se poate un pm ! va multumesc

Edited by ciwunga
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Se intampla des sa apara cate un user nou care vrea sa achizitioneze un bmw si pune intrebari de genul: "care sunt costurile de intretinere la e46?", "cam ce pica cel mai des la e35?", "la ce sa ma astept daca imi cumpar un bmw din anul xx?", etc. M-am gandit sa fac aces topic unde sa se posteze ce bani a bagat fiecare in masina sa (inafara de asigurari si benzina) si pe ce anume i-a dat. Incep:

 

Bmw e46, 318i, 1999. L-am achizitionat in luna mai a acestui an. Am cheltuit (chiar dupa ce am cumparat-o) aproape 400 de lei pe: antigel, ulei (castrol magnatec 5w 40), filtru: ulei, benzina, aer (toate mann), completat ATF la servodirectie si cateva becuri pe spate. De atunci (din mai) nu am mai bagat niciun ban in masina (in afara de antigel, pe care l-am cumparat zilele trecute). Sunt foarte multumit, si Doamne ajuta sa nu pice nimic prea curand!

 

Sper ca topicul meu prezinta interes. Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de parere ca e un topic chiar foarte bun atata timp cat se mentine ordonat si cu un "find" sa se poata gasi rapid modelul dorit.

 

La e32 735 (merge si la e34 cu motor de 3 / 3.5l), luat in 06.06 am schimbat: termostat, vascocupla, radiator, pompa benzina, bujii, articulatia cred ca toata inclusiv planetare, diferential (nu era stricat), kit ambreiaj, discuri + placute de frana (imediat ce am luat-o) si vopsea+tinichigerie. Am mai schimbat diverse dar nu tin de buna-functionare a masini. Filtre si uleiuri la intervale.

Link to comment
Share on other sites

bun topicul am un 320dA din 2000 am bagat in el 2,2mil la Bavaria-reprogramat debitmetru, vreo 15 inainte pe la alte service-uri...ocazi cu care am schimbat diverse piese..tampoane motor, tampoane cutie, senzori aer si motorina. i-am mai luat faruri noi(si alea sh erau bune dar nu aveau lupa...apropo sunt de vanzare) Depo 10 mil si in rest cauciucuri vara noi si iarna sh...10 mil toate...cam atat....si 2 revizii cam 5 mil/revizie...cam astea sunt costurile pana acum...a si vreo 1 mil pe leduri ca le-am pus albastre in toata masina..:)..nu mi se pare mult...deloc..sa o tina tot asa sa nu pice nimic..:) si sa nu uit senzori frana fata -spate 400.000/bucata si palcute Ate spate 1,8 mil...este ca nu e mult?
Link to comment
Share on other sites

Eu am bagat asa:

-tampoane motor+cutie, bucsi fata+bascula dreapta, placute fata+spate, saboti frana de mana, amortizoare Sachs+ flanse(4 buc). Urmeaza modul inchidere centralizata(asta care il am acum nu-mi deschide mereu usile), opritor usa sofer si discuri spate. Toate astea la un 320D timp de 8 luni si 22k km facuti de la achizitionare din Germania.

 

La 320i am bagat asa:

-flansa cardan+rulment,bucsi fata, saboti frana de mana. Urmeaza discuri spate+placute, disc de ambreiaj, bieleta si bascula dreapta. Toate aceste piese timp de 2 ani si 20k km facuti.

 

LE: Cauciucurile nu le-am pus, sunt consumabile.

Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

e36-316 10/1995 :

pe la motor.....termostat nou, vasco cupla noua...plus altele vreo 300 Euro

uleiuri: ulei motor, ulei diferential, ulei cutie.....

filte.....

si in scurt timp le iau de la capat....

per total vreo 600-700 Euro

si alte becuri, beculete....:)

( si cateva becuri H7 :)( )

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

E46 318d 2004

 

BT Asigurari au ''investit'' in el 19.000 lei :) ,iar eu in BT cam vreo 6500 lei :)

 

Pana acum doar vreo 5-600 lei pe diverse consumabile

 

Urmeaza in perioada urmatoare ''investitii'' de vreo cateva mii de euroi, ca ''e'' multe de schimbat ... :)

Link to comment
Share on other sites

Hmm, deci eu am bagat chiar putin. Bine, o am doar de 4000 si ceva de km.

 

Ma bucur ca se mentine ordinea pe forum.

 

Tinand cont ca circul cam 50% in Bucuresti prin gropi si linii de tramvai cate am bagat eu nu mi se pare mult. Imi place sa am masina in perfecta stare, nu pot merge cu ea sa aiba joc sau bataie in directie sau suspensie deoarece mereu la drum intins merg cu viteza .

Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

e46/320d/2000 In decurs de 15 luni de zile am schimbat urmatoarele:Electroventilator+modul1500ron,pompa injectie reconditionata,senzor axa cu came,bujiile si manopera 6500ron,racitorul egr,garnitura _chiulasa_,antigel,electrovalva egr 2400ron in afara de xenon,angelleyes,bord plasma,stopuri led,folie samd.Azi tre sa imi vin gumele de iarna,ulei filtre si placute.Masina asta mananca mai ceva ca rugina :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.