Jump to content

Preturi intretinere si reparatie BMW


Recommended Posts

320i 2,2l facelift

 

2 bucsi de la bascula, termostat, curele, pompa servo, role+intonzatoare, amortizoare+flanse fata, 2 bielete antiruliu

 

ulei+filtre, bujii nu se pun...

 

pompa servo a fost cea mai scumpa 200 euro second hand...in rest, foarte rezonabil, chiar ieftin :)

Edited by armin
Link to comment
Share on other sites

bucse bascula-2 bucati

discuri+placute 4 bucati

filtre+ulei+lichid racire+lichid servo+lichid frana

flanse amortizor fata+spate

4 jante+cauciucuri iarna

buson vas expansiune

rulment spate stanga

325 compact luat cu 58.000 km acum vreo 62.000 km total a halit cam 1000 euro in decurs de 5-6 luni de cand il am,si urmeaza probabil sa bag inca atat in urmatoarele 5 luni :)

Link to comment
Share on other sites

O sĂŁ scriu un pic mai ĂŽncolo lista completĂŁ. :)

 

Trei sonde lambda, debitmetru, compresor climã + Þeava aferentã, toate garniturile ºi simeringurile de la motor ºi cutie, termostat, ambele braÞe inferioare, barã stabilizatoare, senzor temperaturã, pompã apã, diferenÞial, bujii, discuri faÞã - spate, amortizoare faÞã - spate, ornament proiector, spaÞiu stocare consolã, buton volum MID, capac + de la motor, ambele cabluri de la capotã, garnituri capace tacheÞi, mâner uºã ºofer, broascã uºã ºofer, oglindã ºofer, sondã litrometricã dreapta, ºtergãtoare, flanºã cardan, rulment cardan intermediar, ambele claxoane, balama uºã spate + ornament, alternator.

 

+ toate consumabilele Âşi fluidele Âşi modificĂŁrile enumerate aici.

 

Ăn total, cam 7000 euro.

Link to comment
Share on other sites

Exista deja un topic pe tema asta. Nu are rost sa existe mai multe topicuri pe aceeasi tema. Si nici sectiunea nu este cea potrivita.

 

Prezentul topic va fi unit cu cel existent.

 

LE : Topicurile au fost unite, probleme legate de preturi se pot posta aici de acum incolo

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Astazi am facut pregatirea de iarna la masinuta din semnatura si m-a costat dupa cum urmeaza:

- Ulei (5L de 5W-30 BMW LL04)+ filtru ulei+filtru benzina+ filtru aer+filtru polen(toate marca MANN) = 622 lei

- 4,5L antigel "roz" + 4L apa distiata = 85 lei

- Manopera schimbare ulei+filtre+golire si umplere instalatie racire = 150 lei

- Echilibrat 4 roti cu cauciucuri de iarna = 32 lei

Total: 889 lei. :)

 

E mult, e putin?

Link to comment
Share on other sites

e60 525d 2004. in 6 luni:

 

rulmenti fata (700 ron), ulei motor (340 ron), filtru aer (120 ron), filtru ulei (50 ron), filtru motorina (110 ron), filtru polen (120 ron), placute frana fata (~350 ron), cauciucuri runflat iarna 245/40/18 (2.775 ron), baie cutie viteza+garnitura+O-ring (910 ron), garnitura termoflot (15 ron).

 

filtrele si uleiul le-am schimbat de doua ori in perioada asta.

 

urmeaza sa mai iau zilele astea ulei pentru cutia de viteze care se vinde imbuteliat la 20L si costa 1200 ron. Sper sa pot lua doar de cat am nevoie.

 

mofturi: stopuri LCI + kit adaptor (690 euro), folie carbon pt ornamente interioare (75 euro)

Edited by sos
Link to comment
Share on other sites

316 i 2001 din mai si pana acum am schimbat":

-bielete bara stabilizatoare fata stanga-dreapta- 248ron+80 ron manopera

- bucsa brat fata stanga 200 ron

- valva pcv 240 ron + 80 ron manopera

- flansa telescop, protectie telescop spate dr.-124 ron +70 ron manopera

total piese 812 ron + 250 ron manopera

toate piesele au fost cumparate si inlocuite la BMW Banat Car Timisoara

 

masina a avut 141000 Km cand am luat-o in mai si acum are 148000 Km

Link to comment
Share on other sites

filtru benzina mann pt e39 535i---------980Ron

filtru ulei.....mann-------------------450Ron

Ulei Castrol Edge Sport 10w-60---63Ron/Litru

Bujii NGK------55Ron/buc

filtre habitaclu(cu carbon) mann---250Ron

Cauciucuri 255/40/18 Continental Winter..2x980Ron

Link to comment
Share on other sites

filtru benzina mann pt e39 535i---------980Ron

 

HoĂžie maximĂŁ, eu am dat 190 Ron la Augsburg.

 

filtru ulei.....mann-------------------450Ron

 

Vreo 50 Ron tot la Augsburg.

 

 

Ulei Castrol Edge Sport 10w-60---63Ron/Litru

Bujii NGK------55Ron/buc

filtre habitaclu(cu carbon) mann---250Ron

 

Astea sunt preĂžuri corecte ĂŽn cazul ĂŽn care ai dat 250 Ron pe ambele filtre de polen.

Link to comment
Share on other sites

Salut! tocmai am schimbat azi filtrele si uleiul la masina mea, un e46 320d din 2000:

41 - filtru lei MANN

46 - filtru motorina MANN

85 - filtru aer MANN

109 - filtru polen MANN carbon

177 - Ulei Castrol Magnatec 10W40

55 - manopera

________

513 RON

Toate filtrele sunt made in Germany. Am auzit pe la diversi k ei au facut aceeasi operatie cu aprox 300 ron, dar nu din Cta...Vi se par ok preturile? Mi`au verificat si jocuri si toate cele pe la roti totul ok :) . Mentionez k masina are 226033 km. :)

Link to comment
Share on other sites

va intreb si eu ceva: in diferential si in cutie ( steptronic, si diff lsd), ce ulei mai pot baga inafara de cel bmw? exista vreo echivalenta, sau e in piata de la producatori ?

 

in cutia de viteze este recomandat sa cumperi ulei bmw original de la reprezentanta intrucat exista mai multe tipuri de automate , fiecare fiind produsa de firme diferite, care suporta uleiuri diferite iar cei de la reprezentanta sunt in masura sa iti vanda ceea ce ii trebuie cutiei respective fara ca aceasta sa se defecteze.

in diferential stiu ca se baga 75w-90..acum se poate sa difere.

 

p.s. ulei pt automata prerea mea este sa iei doar original de la reprezentanta. Riscul este prea mare!

Edited by micky
Link to comment
Share on other sites

va intreb si eu ceva: in diferential si in cutie ( steptronic, si diff lsd), ce ulei mai pot baga inafara de cel bmw? exista vreo echivalenta, sau e in piata de la producatori ?

 

Dacă vrei ĂŽţi pot spune eu ce uleiuri poţi pune ĂŽn loc de uleiul original ĂŽnsă cel mai bine ar fi să cumperi ulei de la reprezentanţă.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

e39 525d

 

Cumparat lichid frana OEM + manopera + test frane si suspensie + spalare la iesire din service = 220 lei la Autotransilvania Cluj

 

Comandat:

Amortizoare fata stg/dr. - 2 buc Sachs

Protectii amortizoare "spuma" - 2 buc

Protectii amortizoare "burduf" - 2 buc

Bielete antiruliu spate stg/dr - 2 buc Lemforder

TOTAL: 1.100,00 lei

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.