Jump to content

Preturi intretinere si reparatie BMW


Recommended Posts

din pacate azi am luat un caine (aveam cam 120 130 km/h) si mi'a rupt un proiector .. vopseaua sarita si ceva din grilele alea mici negre din bara de jos (fata) sunt... lipsa.. sper sa nu ma coste prea mult, dar va tine la curent <_< sambata o duc la doftor..
Link to comment
Share on other sites

Schimbã lichidul de frânã ºi lichidul de rãcire, cureaua de la alternator.

SchimbĂŁ uleiul mai des, la 10 000 km ar fi mult mai bine.

 

E normal sĂŁ consume ulei dacĂŁ ai un stil de conducere sportiv iar motorul are uzura lui.

 

-Lichidul de racire l-am schimbat in toamna, insa completez mereu cu apa/antigel, pentru ca am scapari. Cand ma bag sub masina, dupa un drum mai lung cu masina, gasesc partea inferioara a radiatorului uda, deci implicit pierd lichid pe undeva, eventual am vre-un por in radiator. La 1000 de km cred ca mai completez aproape 1L de apa in radiator.

-La E36, cand lichidul de racire are un nivel scazu, nu are martor in bord ? si aceeasi intrebare si pentru ulei ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Revizie: 157000 km 320d 2004 Combi <_<

 

Filtrul AER MAN

 

Filtrul POLEN MAN cu carbune activ

 

Filtrul ULEI MAN

 

Filtrul de motorina BOSCH

 

ULEI Mobil 1 0w40

 

Placute Frana SPATE ATE (senzorul nu a trebuit schimbat) "mi-au masurat si discurile care sunt bune si am primit si certificat de calitate unde este trecuta si uzura discurilor de frana" :)

 

Resetat KM service free.

 

Trecut in cartea de service schimburile.

 

Filtre schimbat, ULEI ETC. MANOPERA GRATIS deoarece am cumparat tot de la service-ul unde le-am schimbat am platit doar 50 ron manopera schimbat placute frana. Ii cunosc de mult lucreaza impecabil si poti asista la tot ceea ce fac. :bashwall:

 

TOTAL: 950 LEI TVA INCLUS. :unsure:

 

Acum vad ca trebuie sa schimb si bateria si m-am gandit la o Varta Blue Dynamic F17 80Ah 391 lei Tva inclus. Originala pe masina este de la BMW nu cred ca a fost schimbata vreodata :blink: Am inteles ca sunt bune cele de la VARTA.

 

Curiozitate ce-a de la BMW originala cat costa?

Edited by BMW Love
Link to comment
Share on other sites

mi sa spus ca cele qpw or sa inceapa sa scartie la un moment dat...

 

Ai reusit sa-ti faci o parere, cum ti se par pana acum?

 

dupa 500 Km zici ca nu am placute deloc..scartie rau...frana este eficienta...dar se uita lumea la mine de parca merg cu caruta...deabia astept sa-mi pun discurile si placutele ATE <_<

Link to comment
Share on other sites

bai, m-am saturat, l-am sunat pe alex si e un om cu mult chef de viata...imi zice ca service-ul e pe partea stanga cand cobori podul...oricum ai cobora podul stanga te duce spre centru drumului...am incercat intr-o zi sa il caut si fara sa explici si la ce strazi avem in Bucuresti si fara sa ai o sigla sau semne care sa indice service-ul....nu stiu...e aiurea rau
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest poleposition

schimbat placute fata/spate, lichid de frana, diagnoza completa, filtre de aer si filtre de polen + bucsi diferential (care au fost doar 200 roni toate 3):

 

5300 RON <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
<_< nu il bat pe poleposition dar ma apropriu. schimbat filtru ulei, ulei, filtru polen, filtru aer, filtru motorina, placute fata-spate, test franare, macheta bmw x6 1.18 - 3800 Ron. destul de mult zic eu. fara placute frana ma costa cam 1200-1400 o revizie.(am mai luat niste maruntisuri sub 100 ron. Macheta a fost in jur de 300ron.)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Unde ar fi mai ieftin un service in De sau in Austria,imi vine service-ul acusi si oricum ma duc prin tarile respective dar nu stiu in care din ele o fi mai ieftina ora de manopera.Stie careva ?

Oricum in Ro nu fac ca nu am incredere , daca stie cineva sa-mi spuna .....merci

Link to comment
Share on other sites

In Germania incearca reteaua ATU daca nu vrei reprezentanta. Daca e vorba de mentenanta (adica un schimb de ulei si filtre ) sunt super ok la preturi. Sunt prezenti in orice orasel mai mare de 50k locuitori, deci ii gasesti f usor.Au preturi OK, dar trebuie programare din timp.(cel putin 3-4 zile inainte, recomand o saptamana) Cred ca poti face si online dar e bine sa si suni dinainte.

http://www.atu.de/pages/shop/home.html?adw...BRAND_ATU/a.t.u

daca ai nevoie de mai mult, ca in orice service mare au tendinta sa schimbe mai multe piese.. nu ca nu sunt meseriasi oamenii, piesele care le indica ei au intradevar ceva uzura.. dar de multe ori se intampla sa mai poti trage de ele inca 10- 20k, iar masina sa nu prezinte simptome.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.