Jump to content

E82 123d Coupe


MMarkus

Recommended Posts

Tocmai am completat comanda pentru noua mea masina : BMW 123d Coupe.

 

Cam asa va arata bijuteria :

 

http://img217.imageshack.us/img217/6058/exteriordn3.jpg

 

Detalii

 

RoĂži

Dimensiuni pneuri faÞã 205/50 R17 V

Dimensiuni pneuri spate 205/50 R17 V

Dimensiuni jante faÞã 7 J x 17 Light alloy

Dimensiuni jante spate 7 J x 17 Light alloy

 

Motor

Clindri/supape 4/4

Capacitatea ĂŽn cmc 1,995

Alezaj/cursĂŁ ĂŽn mm 90/84

Putere maximĂŁ ĂŽn kW la 1/min 150 (204)/4;400

Moment maxim ĂŽn Nm la 1/min 400/2,000-2,250

Power-to-weight ratio (EU) in kg/bhp 9.5

 

Mase ĂŽn kg

La gol EU 1,495

Total maxim admis 1,860

SarcinĂŁ admisĂŁ 440

Sarcinã admisã pe puntea faÞã/spate 925/1,000

 

PerformanĂže

Valoarea rezistenĂžei la frecare(cw) 0,30

Viteza maximĂŁ (km/h) 238

AcceleraĂžie 0-100 km/h (in s) 7.0

AcceleraĂžie 0-1000 m (in s) 27,3

AcceleraĂžie 80-120 km/h ĂŽn treapta 4/5 (in s) 5,5/6,6

 

Consum

Consum urban (l/100 km) 6.5

Consum extraurban (l/100 km) 4.4

Consum mixt (l/100 km) 5.2

Emisie CO2 (g/km) 138

Capacitatea rezervorului carburant ĂŽn l(aprox.) 51

 

 

 

Asa va arata pe exterior :

Culoare - Alb

Elemente exterioare - Alb

Ornamente Geamuri - Crom

 

Printre Optionale :

Pachet M Sport

Aerodinamica M

Piele

Alarma

Faruri Adaptive ( Xenon )

Oglinzi heliomate

Insertii lemn ( Interior )

Radio si sistem audio Profesional

Cotiera

Geamuri Fumurii

Scaune Sport, Incalzite

 

 

 

Acum astept confirmarea pentru saptamana de productie/livrare. Am inteles eu ca undeva in a doua jumatate a lunii Mai...

Link to comment
Share on other sites

How much? :blink:

 

Aaaa, si mi se pare ciudat ca are 400 nm , pe o plaja asa mica de la 2000 la 2250 RPM

 

Pai comparat cu 325 d de exemplu asta are: Max. torque in Nm at 1/min 400/1,300-3,250 RPm, deci uita aici plaja de cuplu pe turatie... ( Max. output in kW (PS) at 1/min 145 (197)/4,000 ) cu cai putere cam tot pe acolo, adica 197 CP.....

Edited by Theo
Link to comment
Share on other sites

How much? :blink:

 

Aaaa, si mi se pare ciudat ca are 400 nm , pe o plaja asa mica de la 2000 la 2250 RPM

 

Pai comparat cu 325 d de exemplu asta are: Max. torque in Nm at 1/min 400/1,300-3,250 RPm, deci uita aici plaja de cuplu pe turatie... ( Max. output in kW (PS) at 1/min 145 (197)/4,000 ) cu cai putere cam tot pe acolo, adica 197 CP.....

Pai ar trebui sa fie totusi ceva diferente intre un motor de 2000 in 4 cilindri si unul de 3000 in 6 cilindri. :)

Acum astept confirmarea pentru saptamana de productie/livrare. Am inteles eu ca undeva in a doua jumatate a lunii Mai...

Oricum masina are niste performante foarte misto si nu arata nici rau. Asteptare cat mai scurta si sa o alergi cu placere multi km fara probleme!

Link to comment
Share on other sites

cam aiurea scaune sport cu lemn Ă­n interior

 

Gusturile nu se discuta

 

Am ales scaunele sport pentru confort

 

Mi se pare prea abstracta combinatia aluminiu - negru - crem(lemon) si am ales lemn ( nuc deschis ), crem(lemon) si negru pentru interior.

 

How much?

 

33.408,56 Euro in cap si coada ( CIP )

 

 

mi se pare ciudat ca are 400 nm , pe o plaja asa mica de la 2000 la 2250 RPM

 

E motor de 2000 in 4 cilindri.. Bi-turbo.

 

In momentul de fata este cel mai tare motor diesel in 4 cilindri din lume. Scoate mai multi kw decat motoarele V6 diesel ! Are cuplu mai mic...

 

E perfect pentru mine.

Link to comment
Share on other sites

5% pentru ca e prima masina cu motorul asta pe care o vinde dealer-ul.

 

Am incercat sa obtin mai mult dar mi s-a taiat avantul sub forma "este un model nou si nu ne sustine fabrica cu discount-uri extra; noi avem 10% profit din care deja ti-am dat 5%".

Link to comment
Share on other sites

5% pentru ca e prima masina cu motorul asta pe care o vinde dealer-ul.

 

Am incercat sa obtin mai mult dar mi s-a taiat avantul sub forma "este un model nou si nu ne sustine fabrica cu discount-uri extra; noi avem 10% profit din care deja ti-am dat 5%".

Trebuia sa le spui ca oricum pierzi 10% exact in momentul cand achiti masina si iesi pe poarta ..

 

oricum la 33k ...cred ca ai o pasiune pt modelul asta :blink: ...Sa o stapanesti sanatos ..ca si caroserie nu ma impresioneaza ..probabil performantele sunt notabile ..

Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos!E absolut super tare masina.Am avut ocazie sa ma dau sambata trecuta cu una identica si am ramas foarte incantat de ce poate motorul.Singurul amendament ar fi dimensiunea anvelopelor(era incaltata la fel) deoarece rupea aderenta prea usor.I-am spus propietarulul ca un 225 sau 235 pe spate ar fi perfect pentru ce poate masina.
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos!E absolut super tare masina.Am avut ocazie sa ma dau sambata trecuta cu una identica si am ramas foarte incantat de ce poate motorul.Singurul amendament ar fi dimensiunea anvelopelor(era incaltata la fel) deoarece rupea aderenta prea usor.I-am spus propietarulul ca un 225 sau 235 pe spate ar fi perfect pentru ce poate masina.

 

Pe spate anvelopele sunt 225/45/17 7.5J , pe fata 205/45/17 7J ( Pachet M Sport )

 

Eu am scris caracteristicile standard initial ( acum observ )

 

Astazi mi-au usurat asteptarile, confirmand o modificare a datei de productie. Au spus ca in jurul datei de 25 mai voi putea ridica masina!

 

Yupiiiiii :blink:

Edited by MMarkus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.